Na co se dává koriandr?
Plody koriandru se sklízí až když zhnědnou, ale dříve, než začnou vypadávat. Pak se praží krátce na sucho na pánvi a pak se po rozemletí se používají často do kořenících směsí. Hodí se k ochucování zeleninových jídel, dušených pokrmů, také do uzenin, do polévek, často je součástí rybí polévky.Jsou velice aromatická a mají výraznou, nasládlou chuť. Špetku koriandru můžete použít například pod tučná masa, po kterých vám pak nebude tolik těžko. Skvěle ladí také k drůbežímu a hovězímu masu a rybám. Ochutit s ním můžete nejen polévky, omáčky a houby, ale také dezerty, marmelády, čatní nebo vánoční cukroví.Čerstvý koriandr se přidává do salátů, ale také do pokrmů z hovězího a vepřového masa. Skvěle chutnají například masové kuličky s koriandrem. Nalezneme ho v mnoha exotických receptech, jako je třeba sečuánský lilek s rajčaty a koriandrem. Je také často součástí indického koření.

Jak voní koriandr : Chuť a vůně koriandru připomíná pomerančové květy s nádechem šalvěje. Je příjemně aromatický a voní nasládle. Využít se dá celá rostlina. Semena se třeba využívají do nálevu při zavařování nebo jsou součástí koření, třeba perníkového nebo kari koření.

Kdy sbírat koriandr

Kopr a koriandr

Pokud jste vyseli kopr nebo koriandr, sklízejte voňavé lístky v době před květem, když má rostlina zhruba dvacet centimetrů. Protože jde o jednoletky, můžete sklidit celou rostlinu, případně ji nechat vykvést a na podzim sesbírat semínka a mít je tak na příští rok.

Kdy se Sklizi koriandr : Semena sklízíme ručně v srpnu až září, kdy odstřihujeme okolíky i se zbytkem natě. Tehdy rostlina zhnědne a semena změní barvu z hnědozelené na žlutozelenou. Svázané snopečky necháme na chráněném místě doschnout, suchá semena opatrně vymneme a vyčistíme. Při umělém sušení nesmí teplota sušení překročit 40 °C.

První 3 týdny po zasetí potřebuje koriandr hodně vody. Poté začnou semínka klíčit a vláhy už není potřeba tolik. Půda by ovšem neměla vyschnout. Ve chvíli, kdy rostlinky vyrostou do výšky cca 10 cm, je možné začít sklízet první lístky, ne však více než 1/3, mohlo by to rostlinky oslabit.

Dá se úspěšně zamrazit ve svazcích, nesekaný a bez vody, uzavřený v mikrotenovém pytlíku. Před použitím vyndat z mrazáku těsně před nasekáním, a po nasekání zmrzlého hned zpracovat nebo použít nejlépe do mexických salsas.

Proč koriandr chutná jako mýdlo

Až každý pátý člověk tvrdí, že koriandr má mýdlovou chuť. Je to pravděpodobně způsobeno přecitlivělostí na chemické látky zvané aldehydy a odchylkou ve skupině genů pro čichové receptory, které jsou přítomny jak v koriandru, tak v parfémech, mýdlech a čisticích prostředcích, a proto ta souvislost s chutí.Pokud se rozhodnete pro pěstování koriandru v záhonu, pak je základem posypání záhonu substrátem nebo vyzrálým kompostem, jeho zapravení do půdy a uhrabání. Poté se vysévají semínka koriandru do hloubky přibližně 1-3 cm v řádcích vzdálených 20-30 cm. Ideální místo pro pěstování koriandru je polostín.Některé bylinky – petržel, pažitku, kopr či koriandr – je vhodné nasekat na menší kousky a vložit do sáčky či krabičky. Mátu či libeček ideálně zamrazujeme ve formičce na led zalité tekutinou. Ideální pro zamražování bylinek jsou chladničky s funkcí rychlého zchlazení.

Péče: Jak se starat o koriandr

  1. Koriandr je třeba dostatečně zalévat; půda by nikdy neměla být suchá
  2. Zasaďte nová semínka každé tři týdny, abyste měla vždy co sklízet.
  3. Když rostlinka vykvete, květ odstraňte, ubírá sílu pro růst listů
  4. S kvalitní zeminou obvykle není třeba koriandr dále hnojit.

Jakou chuť má koriandr : Koriandr je jednoletá rostlina pocházející z oblasti Středomoří a Blízkého východu. Jako ochucovadlo se při vaření používá od nepaměti. Semínka mají příjemnou nasládlou chuť, jejich aroma může připomínat pomerančovou kůru. Bez mletého koriandru se neobejdou známé kořenící směsi jako kari nebo garam masala.

Co s čerstvým koriandrem : Koriandr používejte až na konci vaření, na jídlo ho nasypte těsně před podáváním, nebo ho využijte do studených omáček a dipů, kde jeho chuť vynikne nejlépe.

Jak skladovat cerstvy koriandr

Jak skladovat čerstvý koriandr

  1. Omyjte koriandr a důkladně ho osušte.
  2. Odstraňte kořeny a vložte koriandr do vlhké papírové utěrky.
  3. Umístěte koriandr do vzduchotěsné nádoby a vložte ho do ledničky.
  4. Čerstvý koriandr vydrží v lednici 3-5 dní.


Nebojte se kombinace bylinek v truhlíku

K sobě se hodí: bazalka a majoránka. petržel, pažitka, kopr, libeček. saturejka, oregano, rozmarýn, tymián, estragon.Koriandr semeno, 1 kg

Dostupnost Skladem
Běžná cena 270 Kč
Ušetříte 30 Kč (–11 %)
240 Kč 214,29 Kč bez DPH

Odkud pochazi koriandr : Koriandr setý pochází původem z jižní Evropy, severní Afriky a jihozápadní Asie, odkud se zřejmě postupem času rozšířil do celého světa. Velice oblíbený je v Thajsku, ale také v Jižní Americe.