Na co se dělí podpovrchová voda?
podle převládajícího aniontu se podpovrchové vody dělí do tří tříd: vody hydrogenuhličitanové, síranové a chloridové. teplota podpovrchových vod bývá většinou stálá.V přírodě se vyskytuje ve třech skupenstvích: v pevném – led a sníh, v kapalném – voda a v plynném – vodní pára. jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).Rozdíl mezi podzemní a povrchovou vodou

Podzemní voda se nachází v podzemí v trhlinách a prostorech v půdě, písku a kameni (např. artéské studny, umělé studny, prameny). Povrchová voda je jakákoli vodní plocha nad zemí, včetně potoků, řek, jezer, mokřadů, nádrží a potoků.

Jak se tvoří voda v podzemí : Voda obsažená v zemské kůře se dělí na vodu vádózní, která vzniká z vodních srážek prosáknutím z povrchu či kondenzací vodních par z ovzduší, a juvenilní, což je voda uvolněná tuhnutím magmatu. Podzemní voda je voda pod zemským povrchem, v nasycené zóně, kde vyplňuje všechny dutiny.

Co změkčí vodu

Z octu a sody můžete vyrobit pastu a pomocí jemného hadříku vápenaté usazeniny odstranit. K čištění rychlovarných konvic se dá také použít kyselina citronová. Ocet můžete přidat i do pračky k prádlu. Co se týká myček, do těch se prodávají soli, které vodu změkčí.

Co znečišťuje vodu : Hlavním bodovým zdrojem znečištění vody je kanalizace a čištění odpadních vod, zatímco v případě difúzního znečištění pocházejí hlavní zdroje ze zemědělství a elektráren na fosilní paliva (prostřednictvím ovzduší).

Užitková voda je hygienicky nezávadná voda, které se však nepoužívá jako pitná voda a na vaření, ale jen na mytí, koupání a pro výrobní účely. Může pocházet z jakéhokoliv zdroje, pokud vyhovuje zdravotním a technickým požadavkům.

Aktuální stav hladiny podzemní vody lze pozorovat na webu českého hydrometeorologického ústavu. Hladiny podzemních vod se hlídají a jsou chráněny zákonem. Špatně se však hlídají odběry podzemních vod u mělkých vrtaných studní rodinných domů.

Jaké jsou druhy vody

P

  • Pitná voda.
  • Pivovarská voda.
  • Podzemní voda.
  • Polotěžká voda.
  • Povrchová voda.
  • Přechlazená voda.

Podzemní vody jsou vody, které se přirozeně vyskytují pod zemským povrchem v pásmu nasycení (saturace) v přímém styku s horninami. Jedná se o cenný přírodní zdroj, který by měl být chráněn před znečištěním a udržitelně využíván.Dochází k němu především v Asii a Severní Americe a to v takové míře, že se tím mění hladina moře a osa rotace Země. Pokud obsah rozpuštěných minerálních látek nebo plynů překročí stanovenou hranici, označuje se tato voda jako minerální voda; opakem je prostá podzemní voda.

Změkčovače vody se používají při každém praní. Stačí je přidat do přihrádky ke klasickému pracímu prášku pro hlavní praní. Při dávkování dodržujte pokyny na obalu. Dávka se většinou udává podle tvrdosti vody od středně tvrdé až po velmi tvrdou.

Jak se zbavit tvrdé vody : Přechodná tvrdost vody obsahuje rozpuštěný hydrogenuhličitan vápenatý a po jeho vysrážení vzniká uhličitan vápenatý (vodní kámen). Přechodnou tvrdost vody lze odstranit pouhým varem. Trvalá tvrdost vody obsahuje chlority, sulfidy, nitráty a silikáty. Tento typ lze odstranit pouze pomocí chemické úpravny.

Jak funguje čištění vody : Čištění vody je proces, kterým se voda zbavuje mechanických, chemických a biologických nečistot. Cílem je získat dostatečně čistou vodu pro požadované účely. Mezi nejběžnější operace určené k čištění vody patří destilace, reverzní osmóza, filtrace přes aktivní uhlí, mikrofiltrace, ultrafiltrace a elektrodeionizace.

Co čistí vodu

Voda se čistí především varem, chemickými látkami a nebo UV světlem. Čištění vody je obzvláště důležité v zemích třetího světa, kde jsou virové nemoci obvyklé.

Pitná voda se bere z veřejného vodovodu nebo ze studny. Voda k užitkovým účelům může mít zdroj v dešťové vodě nebo bílé vodě.Jak udělat z užitkové vody pitnou při vysokém obsahu dusitanů a dusičnanů Řešením je speciální filtrační vložka, tzv. iontoměnič. Ta může být buď součástí většího filtračního zařízení umístěného na kuchyňské lince či pod dřezem, nebo součástí filtrační konvice, která postačí menším domácnostem.

Jak se zbavit podzemní vody : V takových případech postačí úprava půdy a vysázení porostů, které vodu z půdy vytahují. Báječně fungují třeba topoly nebo vrby. Technické techniky v sobě obsahují úpravy pomocí odvodňovacích kanálů, příkopů a drenáží.