Na co se dá použít bramborová šťáva?
Prospívají trávicímu ústrojí, pomáhají při zácpě i průjmu a podporují odchod špatného cholesterolu z těla. To je zřejmě jeden z důvodů, proč je syrová šťáva z brambor v lidovém léčitelství považována za vynikající prostředek k léčení žaludečních vředů, vysokého tlaku nebo arteriosklerózy.Jak užívat bramborovou šťávu

  1. K odšťavnění brambory použijte tu z vlastní zahrádky nebo bio.
  2. Stačí jedna brambora týdně! Tělo na syrové brambory není ve velké míře zvyklé.
  3. Odbornící doporučují maximálně jednu lžíci bramborové šťávy půl hodinu před snídaní, obědem a večeří.

Syrová brambora obsahuje spoustu vitamínů a minerálních látek, ale také alantoin, látku, která působí hojivě na trávicí trakt, pomáhá při žaludečních či slinivkových vředech. Můžeme ji také vyzkoušet coby kloktadlo, pokud se nám v ústech vytvoří afty.

Co s vodou ze syrových brambor : Šťáva ze syrových brambor

Příznivě ovlivňuje trávení, má lehce projímavý účinek. Hodí se i pro lidi, kteří trpí na žaludeční nebo dvanácterníkové vředy – těm se radí vypít půl sklenky denně asi týden. Pro chuť lze přidat trochu medu. Pokud trpíte pálením žáhy, dejte si lžíci této šťávy před jídlem.

Co se hodí ke šťouchaným bramborem

Klasikou je osmažená cibule, ale stejně skvělý je orestovaný pórek nebo jarní cibulka, výtečné je i přidání kousku uzeniny, restované slaniny nebo rovnou škvarky. Velmi chutná i krásná varianta je kombinace se zelenou listovou zeleninou, zkuste špenát, mangold nebo blanšírovanou kapustu. Skvělý je i zelený hrášek!

Na co jsou zdravé brambory : Brambory obsahují řadu minerálů (především vysoký obsah draslíku) a rostlinných sloučenin (kyselinu chlorogenovou a kukoaminy), které mohou pomoci snížit krevní tlak. Brambory jsou i zdrojem nestravitelného rezistentního škrobu, který je vynikajícím zdrojem energie pro zdraví prospěšné bakterie tlustého střeva.

Klasikou je osmažená cibule, ale stejně skvělý je orestovaný pórek nebo jarní cibulka, výtečné je i přidání kousku uzeniny, restované slaniny nebo rovnou škvarky. Velmi chutná i krásná varianta je kombinace se zelenou listovou zeleninou, zkuste špenát, mangold nebo blanšírovanou kapustu. Skvělý je i zelený hrášek!

Brambory jsou na půdu náročné, vyžadují v ní dostatek humusu a živin. Z organických hnojiv pod brambory je nejlepší chlévský hnůj nebo kvalitní kompost v dávce 10 kg na m2. Organická hnojiva zapravujeme do půdy na podzim při rytí záhonu. Přes zimu necháme pozemek v hrubé brázdě.

Proč nejíst syrové brambory

Nevařený škrob v syrových bramborách způsobuje plynatost, protože ho lidský žaludek neumí dobře strávit. Ještě horší jsou ale špatně skladované brambory, které jsou nazelenalé nebo dokonce klíčí. Na ty si dejte pozor, obsahují jedovatou látku solanin.Nutriční hodnoty klasické brambory na 100 gramů: 76 kalorií, 2 gramy bílkovin, 16 gramů sacharidů, 1 gramu cukru a 1,5 gramů vlákniny.Když uvaříte brambory v osolené vodě, hned použijte vodu z nich na nežádoucí plevel, například na zahradní cestičce či mezi záhony. Tento likvidátor plevele funguje nejlépe u plevele s širokými listy.

Můžeme na záhony brambor přidat česnek, ale i mátu, a okolo záhonu vysadit aksamitník, měsíček, ale třeba i rozmarýn a tymián. No a k rajčatům nebo přímo mezi ně, vysadíme také česnek, a třeba i cibuli, či lichořeřišnici.

Jaká cibule se dává do bramborového salátu : Suroviny pro přípravu bramborového salátu:

1-2 žluté cibule (středně velké, lez použít i červenou cibuli)

Kdy už Nejist brambory : Kdy brambory nejíst Pokud jsou na první pohled staré, zelené, vysušené, anebo silně naklíčené. Pokud je brambora v pořádku, ale sem tam je zelenější část či „očko“ můžete ji zkonzumovat. Tyto problematické části však vykrojte.

Jak se připravují šťouchané brambory

Uvaříme v mírně osolené vodě brambory (oloupané, na kostky). Osmahneme do hněda cibulku (nakrájenou na jemno), přidáme slaninu na kostičky. Slijeme vodu z brambor a rozšťoucháme je. Přilejeme trošku teplého mléka, osmaženou cibulku se slaninou a nakonec pažitku.

Smícháme se zelím a opečenou cibulí, slaninou, česnekem a zelím. Dochutíme solí, mletým pepřem a špetkou muškátového oříšku. Ozdobíme zelenou petrželkou a ihned podáváme. (Pokud chceme, můžeme servírovat s opečenou klobáskou či párky.)Hnojíme brambory

Čili základ hnojení bramborových záhonů, políček a polí představuje podzimní zapravení organického hnojiva do půdy (chlévský hnůj, koňský hnůj, ale i ovčí nebo zelené hnojení, …). Dobré je též doplnit půdě vyšší dávku fosforu a draslíku prostřednictvím fosforečných a draselných hnojiv.

Čím přihnojovat brambory během vegetace : Dusíkem přihnojujeme zpravidla vodným roztokem granulované močoviny až do koncentrace 9 %, výhodná je i kombinace s roztokem hořké soli v koncentraci 4–5 %. Lze využít také řadu speciálních listových hnojiv, která obsahují nižší koncentrace dusíku, často však v kombinaci s dalšími živinami.