Na co se chovají jaci?
Jak domácí je velký přežvýkavý sudokopytník z čeledi tuovitých žijící v horách Střední Asie až do 5 000 metrů nadmořské výšky. Díky dlouhé husté srsti přečkává bez problémů i mrazivá období. Dospělý samec může dosáhnout výšky až 180 cm a váží i 700 kg. Samice jsou menší a nejstarší z nich je přirozeným vůdcem stáda.králík divoký Oryctolagus cuniculus

Délka těla je 34 – 55 cm a hmotnost 1,3 – 2,5 kg. Žije pospolitě v koloniích, v norách s několika východy a větracími šachtami. Králíci si teritoria značkují močí, trusem a výměšky zvláštní podkožní žlázy na bradě.Březost trvá 257 dnů, u domácích jaků je březost poněkud kratší. Tele zůstává s matkou po celý rok, ale už od dvou měsíců věku začíná přijímat rostlinnou potravu. Jaci se živí hlavně trávou na horských lukách, ale žerou také kosodřevinu a lišejníky.

Kde žije jak divoky : Divocí jakové žijí v centrální Asii, zejména v oblasti Nepálu, Bhútán a Tibetu. V minulosti zasahoval svým výskytem až do Mongolska. Obývají bezlesé vrchoviny, kopce, náhorní plošiny a hory v nadmořské výšce 3200 m až 5400 m. V zimě sestupují do nižších poloh.

Čím se živí divoký králík

Potrava. Králíci jsou býložraví. Přes léto se živí zelenými částmi rostlin, trávou, hlízami a oddenky. V zimním období s oblibou loupe kůru stromů a keřů.

Co s nalezeným zajíčkem : Při nálezu zraněného zvířete nebo opuštěného mláděte vždy co nejdříve kontaktujte nejbližší záchrannou stanici anebo dispečink záchranných stanic (774 155 155). Jde často o akutní případy, kdy je třeba IHNED TELEFONICKY konzultovat další postup.

Časostroj je určen výhradně mladým čtenářům, ve věku od cca 7 do 15 let. Součástí magazínu je skvělý dárek – Vystřihovánka funkčního římského obléhacího stroje. Hlavní témata: Na skok v římském táboře.

yak

yak [jæk]
n
(zool.) jak ( divoký ) ( himálajský skot s dlouhými rohy )
v(-kk-)
(hovor.) žvanit , tlachat , kecat ( o ničem )

Co může králík za zeleninu

OBECNĚ VHODNÉ KRMIVO

– seno, tráva, luční byliny, zelenina (saláty, zelené natě, mrkev, celer, řapíkatý celer, petržel, řepa, papriky vč. jadřince, okurka, rajče, kedlubna, ředkvičky, ředkev, zelí (jen trošku, může nadýmat!), cuketa, fenykl, brokolice, květák, špenát, řeřicha, a další…)Čokoláda, další sladkosti a arašídové máslo. I ty patří mezi vyloučené potraviny, co nesmí jíst králík. U čokolády je pro něj nebezpečný zejména theobromin a kofein – čím tmavší a bohatší o kakao, tím problémovější.Potrava:Bezobratlí živočichové (žížaly, plži, stonožky, larvy hmyzu, pavouci, sekáči, chvostoskoci). Popis: Rejsek horský má delší ocas než rejsek obecný.

Také podle chování můžeme orientačně soudit na věk jedince, starší zajíc je obyčejně opatrnější, rychleji kličkuje, vyhledává si lože na příhodném místě a dříve se do něj vrací pokud byl vyplašen. U ulovených zajíců lze věk rozeznat již mnohem spolehlivěji než u zajíců živých.

Z jakého světadílu pochází jak : Divocí jakové žijí v centrální Asii, zejména v oblasti Nepálu, Bhútán a Tibetu. V minulosti zasahoval svým výskytem až do Mongolska. Obývají bezlesé vrchoviny, kopce, náhorní plošiny a hory v nadmořské výšce 3200 m až 5400 m. V zimě sestupují do nižších poloh.

Jak dlouho je březí člověk : Průměrná délka březosti jednotlivých savců

Druh savce Délka březosti (dny)
prase domácí 114
ovce domácí 149
člověk 260-275
tur domácí 285

Jak divoký anglicky

fiercely {přísl.} savagely {přísl.}

Některé druhy zeleniny mohou způsobit kvašení v žaludku a ve střevech, a proto mohou králíčky s citlivějším zažíváním nadýmat. Tyto druhy navíc obsahují kyselinu šťavelovou (více viz pod tabulkou zeleniny). Jsou to všechny druhy zelí, brokolice, kedluben (i jeho listy), kapusta a špenát.Zakázané potraviny: co nesmí jíst králík

  • Brambory: Syrové brambory nejsou vhodné jak pro králíky, tak pro lidi.
  • Fazole: Každý, kdo jedl fazole ví, že způsobují nepříjemnou plynatost.
  • Rebarbora: Každá část této zeleniny je pro králíky jedovatá či škodlivá, od listové zeleniny až po kyselé stonky a kořeny.

Co nedávat králíkovi : Nikdy nezapomínáme, že králík potřebuje mít neomezený přístup k čisté vodě (nejlépe v napáječce). V žádném případě nenabízíme zvířeti alkohol, kořeněná jídla, sladkosti, kávu nebo uzeniny.