Proč by se měly peřiny a polštáře prát
Nosnost náplně přikrývky udržíte tak, že ji alespoň jednou za rok vyperete. Ideálně by se měla prát dvakrát, ale maximálně čtyřikrát do roka. Přílišné praní přikrývku zbytečně opotřebuje. Polštáře také doporučujeme prát dvakrát za rok.Pro praní peřin se doporučuje program jemného praní v teplé vodě s obvyklou teplotou 30° C. Pokud není peřina příliš znečištěná, je dobré použít nějaký jemný prací prostředek. Pokud jsou skvrny velmi výrazné, neobávejme se použít prací přípravek, který obsahuje odstraňovač skvrn – třeba Dr.Péřové polštáře a přikrývky perte samostatně na co nejnižší teplotu. V tomto případě 30 °C postačí. Moderní pračky disponují i speciálním programem pro praní lůžkovin, lze použít i program na jemné prádlo, nebo na vlnu v kombinaci s nízkými otáčkami 400 až 600 za minutu.
Jak vyprat polštář z peří : Peří perte na speciální, pro tento účel vytvořený program. Pokud ho vaše pračka nemá, využijte program na jemné prádlo s teplotou do 40 °C a sáhněte po pracím prostředku přímo na peří. Do sušičky pak vložte spolu s polštářem dva tři tenisáky, které budou při procesu poskakovat a materiál vám krásně "naklepou".
Kdy větrat peřiny
Mají se peřiny větrat venku Jistě si za hezkého počasí říkáte, že dáte vyvětrat peřiny a polštáře. Ale pozor, teplé a vlhké počasí je opět ideální pro množení roztočů. Peřiny větrejte v zimě, kdy venku svítí sluníčko a teplota je okolo bodu mrazu.
Jak skladovat péřové peřiny : Několik rad pro údržbu péřových produktů:
peřiny uchovávejte v suchu. péřové výrobky pravidelně provzdušněte natřásáním a otáčením. neskladujte v kompresních a uzavřených obalech. ošetřujte pouze ve specializovaných provozovnách, domácím praním a nedostatečným proschnutím se peří znehodnocuje.
Jako všeobecné pravidlo platí, že vedle speciálního pracího prostředku, je třeba prát peří do maximální teploty 40 stupňů Celsia. Nepoužívejte aviváž, změkčovadla, ani bělidla. A vypněte, případně co nejvíce omezte odstřeďování. Pokud máte bund víc, perte každou samostatně.
Proto byste větrání neměli podceňovat. Pro zdraví a dobrý spánek je samozřejmostí kvalitní savé povlečení a také to, že budete vaši postel každý den po ránu alespoň hodinu až dvě hodiny větrat.
Na jaký program sušit peřiny
Sušení péřových peřin
Zvolte program pro vlnu (to doporučují přímo výrobci sušiček) a pokud běžně nepoužíváte míčky do sušičky, přidejte je.Pokud jsou záclony viditelně zašedlé či zažloutlé, namočte je ještě před praním do roztoku vody a sody, a to v poměru 10 litrů vody na 500 gramů jedlé sody. Nejprve počkejte, až se soda kompletně rozpustí. Následně záclony ponořte do roztoku a poté je vymáchejte v čisté vodě.Pokud nemáte k dispozici speciální program na peří, lze využít program na jemné prádlo a teplotu 40 °C, ale bez sušičky se neobejdete ani zde. Pokud je v rodině více majitelů péřových bund, spacáků či polštářů, rychle zjistíte, že díky sušičce ušetříte ročně i pár tisíc.
Polštáře s výplní z dutých vláken
Obvyklá teplota praní je 60 °C, kdy již dochází k potřebnému odeprání nečistot a likvidaci mikroorganismů. Při vyšších nárocích na hygienu a sterilnost s nutností praní až na 95 °C doporučujeme polštáře se směsovou tkaninou (65% polyester 35% bavlna).
Jak dlouho se mají větrat peřiny : Proto byste větrání neměli podceňovat. Pro zdraví a dobrý spánek je samozřejmostí kvalitní savé povlečení a také to, že budete vaši postel každý den po ránu alespoň hodinu až dvě hodiny větrat.
Jak dlouho vydrží peří : Pokud budete o péřové produkty pravidelně a vhodně pečovat, vydrží Vám desítky let. Polštáře, které jsou mnohem více namáháme, by se ale měly měnit po dvou až třech, maximálně pěti letech. Jak pečovat o péřové peřiny a polštáře kvalitní peřiny však mají dlouhou trvanlivost, zhruba 20 – 30 let (dle využívání a péče).
Kam schovat peřiny
Dále by peřiny neměly být před uskladněním vlhké a je vhodné je jednou za čas natřást. Pokud se zaměříme na uskladnění přikrývek z umělých vláken, pro ty je vhodné uskladnění ve vakuových pytlích, které Vám ušetří trochu místa. Samozřejmě před uskladněním by přikrývky neměly být vlhké stejně jako peřiny z peří.
Jako všeobecné pravidlo platí, že vedle speciálního pracího prostředku, je třeba prát peří do maximální teploty 40 stupňů Celsia. Nepoužívejte aviváž, změkčovadla, ani bělidla. A vypněte, případně co nejvíce omezte odstřeďování. Pokud máte bund víc, perte každou samostatně.Péřovou bundu můžete prát v pračce na 30 °C. Do pračky přidejte malé množství pracího gelu nebo prášku.
Jak větrat peřiny v zime : Nejvhodnějším způsobem, jak se zbavit vlhkosti, je peřiny a polštáře po spánku řádně vyvětrat a poté až ustýlat nebo uskladňovat do „peřiňáku“. Nejlepší pro větrání peřin je zimní období, když se teploty pohybují pod nulou, vysvitne slunce a vzdušná vlhkost je nízká.