Sušené ovoce můžeme mlsat samotné, přidávat do müsli, využívat do různých cukrovinek, moučníků a nákypů. Je také oblíbenou součástí vánočního cukroví. Kromě sladkých jídel je ale lze použít i při přípravě masa, dělat z něj nádivky a vařit omáčky či polévky.Sušené ovoce je vhodné ho konzumovat v malém množství, ideálně ráno nebo dopoledne. Hodí se k ochucení kaše či jogurtu, rozhodně ne k bezmyšlenkovitému uzobávání večer k televizi.„Vhodnou volbou mohou být sušené borůvky, křížaly, mochyně nebo sušené meruňky, které obsahují hodně vlákniny, a tím glykemický index sušeného ovoce lehce snižují. “
Kolik sušeného ovoce denně : Podle amerických nutričních doporučení by měl člověk denně sníst jeden a půl až dva šálky čerstvého ovoce. V případě sušeného ovoce jde zhruba o polovinu uvedeného množství. To platí pro zdravé osoby.
Jak dlouho vydrží sušené ovoce
Jak dlouho vydrží správně uskladněné sušené ovoce Při teplotě zhruba 15 °C zůstane ovoce stabilní po dobu 1 roku. Při teplotě zhruba 25 °C vydrží sušené ovoce poloviční dobu, tedy asi 6 měsíců. Pro delší skladování dejte ovoce do mrazáku, kde vydrží téměř neomezeně dlouho.
Jak používat mrazem sušené ovoce : Po zmrazení je vloženo do sušičky, ve které se vlivem nižšího tlaku voda přemění na páru. Suší se ve vakuovém prostředí a průběžně se zvyšuje teplota při současném snižování vakua. Po dokončení tohoto procesu je ovoce zcela zbaveno vody, jeho struktura je však zachována, je velmi lehké, jemné a příjemně křupavé.
Navíc pročišťuje organismus,“ doplňuje výživová poradkyně Monika Divišová z Akademie léčivé výživy. Sto gramů švestek obsahuje zhruba dva gramy, v případě sušených je to dokonce osm gramů, ovšem počítejte také s trojnásobným množstvím kalorií. Doporučené množství vlákniny je 30 až 40 gramů denně.
Polyfenolové antioxidanty pomáhají zlepšit průtok krve, přispívají k lepšímu trávení, snižují poškození způsobené volnými radikály a riziko mnoha chorob. Studie prokazují, že lidé, kteří jedí sušené ovoce, mají tendenci vážit méně a přijímat více živin, ve srovnání s jedinci, kteří sušené ovoce nekonzumují.
Jaké ovoce jíst každý den
Vhodné jsou například jahody, borůvky, maliny, ostružiny, broskve, nektarinky, jablka, třešně a višně, hrušky, švestky. Dopřát si můžete i exotické druhy ovoce, jako je papája, pomelo, pomeranče, mandarinky, ananas, mango, kiwi.Pokud jste na dietě, mohl by vám jako pomocník posloužit známý "strašák" hubnoucích: glykemický index. Po potravinách s vysokým glykemickým indexem budete mít znovu brzy hlad. Vhodné jsou například jahody, borůvky, maliny, ostružiny, broskve, nektarinky, jablka, třešně a višně, hrušky, švestky.Sušení patří k nejstarším a zároveň nejzdravějším metodám konzervování potravin. Je to dokonalý způsob, jak uchovat chuť, vůni a barvu potravin na výjimečně dlouhou dobu. První zmínky o sušení sahají dokonce až do doby před 3 500 lety, kdy se sušilo pomocí slunce a horkého větru.
Máme pro vás jednoduché tipy, jak ovoce zpracovat.
- Mrazák jako nejjednodušší záchrana. Nejrychlejší a nejšetrnější způsob konzervování ovoce je mražení.
- Zavařte si džem podle svých chutí
- Připravte si mlsání na cesty v podobě ovocné kůže.
- Pečený čaj pro zimní večery.
- Připravte si sušené ovoce.
Kdy jíst Susene Svestky : Nasekané sušené švestky jako součást naší cereální snídaně mohou přispět k prevenci vysokého krevního tlaku a ochránit před aterosklerózou. Draslík sušených švestkách může také podporovat zdraví kostí, neboť působí proti ztrátám vápníku močí vyvolaných vysokým podílem soli ve jídelníčku řady spotřebitelů.
Co nejíst při zácpě : Čemu se vyhnout při zácpě
Je potřeba vynechat průmyslově zpracované potraviny, smažená a tučná jídla. Také buďte obezřetní v přílišné konzumaci mase a cukru. Vyhněte se bílému pečivu, ale také čokoládě nebo kakau.
Proč jíst sušené meruňky
Výjimkou je vitamín C, který je v sušených meruňkách mnohem méně než v čerstvých. Sušené meruňky jsou vynikajícím zdrojem draslíku, beta-karotenu, železa a vitamínu A. Sušené meruňky mají zásadotvorný účinek, což pomáhá v procesu neutralizace kyselosti v těle.
Pozor na ovoce
Pokud si však dáte velkou porci ovoce na noc, pro vaše tělo to dobré není. Obsahuje totiž příliš velké množství cukru, které může způsobit nadýmání v případě, že již nemáte žádný pohyb. Jestliže večer máte chuť na ovoce, dejte si jedno jablko nebo mrkev.Nejlepší ovoce na hubnutí
- angrešt,
- broskve,
- černý a červený rybíz,
- třešně,
- grapefruity,
- jablka a hrušky,
- borůvky,
- ostružiny,
Co nejíst při hubnutí břicha : Nafouknuté břicho vyřeší vláknina
Určitě víte, že se máte vyhnout nejen sladkostem, chutným koláčům ale i slazeným nápojům. Pokud konzumujete hodně rafinovaného cukru, játra zaplavíte fruktózou a ta je nucena přeměnit ji na tuk. Zaměřte se na ovoce, které obsahuje mnoho vitamínů a vlákninu.