Na co použít čerstvou bazalku?
Používá se jako koření do omáček, na rajčata, pizzu, do těstovin, salátů, rybí polévky, do vývaru. Bazalka se rovněž hodí do ochucovadel složených z oleje a octa. Kde všude můžete bylinku použít, najdete přehledně v tabulce: Vhodná jídla. Bazalka dobře ladí s dobromyslí, rozmarýnem a tymiánem.Bazalka se pěstuje přo čestvé lísty, které se používají jako koření v kuchyni ale také pro semínka, kterou jsou u nás téměř neznámá (pro konzumaci). Bazalka je zdrojem vitamínů A, C, B9 a K, omega 3 kyselin, silic, tříslovin, flavonoidů, glykosidů, elektrolytů, minerálů (vápník, železo, draslík, hořčík) a fytoživin.Pokud bazalka začne nasazovat ke květu, rukou květ odlomte. Jelikož je bazalka rostlinka jednoletá, nemá cenu ji nechat kvést. Rostlina se tím mimo jiné vyčerpává a mění své chuťové, ale také texturní vlastnosti. Stejně tak můžete bazalku množit.

Co vařit s bazalkou : Výborně si rozumí s čerstvými i sušenými rajčaty, voňavou pastou i čerstvým pečivem. Dobrý kuchař má po ruce vždycky aspoň jednu skleničku domácího bazalkového pesta. Promění obyčejné těstoviny, pečenou rybu nebo grilovanou zeleninu v hlavní chod hodný mistrovské kuchyně. Bazalka se hodí i ke zdobení pokrmů.

Na co bazalku

Dodá nezaměnitelnou chuť těstovinám, pizze, polévkám, fazolím a salátům. Bazalka je hlavní přísadou tradiční italské omáčky pesto, do které patří také česnek, parmezán a piniové oříšky. Je vynikající v kombinaci s rajčaty, mozzarellou nebo česnekem. Vhodná je také na kuře, k rybě, do karbanátků a bylinkového másla.

Jak dlouho vydrží bazalka : Většina bylinek patří k trvalkám, správnou péčí jim tedy prodloužíte život. Jen bazalka a majoránka vám vydrží pouhý rok. Dají se ale snadno vypěstovat ze semínek.

Chcete-li čerstvou bazalku skladovat po dobu až pěti dnů, snítky ustřihněte a zacházejte s nimi jako s řezanými květinami: umístěte je do vody při pokojové teplotě. Pokud bazalku uložíte do lednice, zhnědne.

Využití bazalky v kuchyni

Hodí se k přípravě jídel s vejci, bramborami, těstovinami, čerstvým sýrem, mozarellou a na pizzu. Bazalku přidáváme také k rybám, mořským plodům, ale i k pečenému telecímu či jehněčímu masu. Z ovoce se skvěle hodí k malinám.

Čím je zdravá bazalka

Bazalka příznivě ovlivňuje dýchací cesty a ulehčuje odkašlávání. Také dobře působí na činnost ledvin, tlumí křeče, zklidňuje psychiku a přináší dobrou náladu. Údajně působí i afrodiziakálně. Je vhodná při nespavosti a migréně.Druhou možnost představuje mrazení – čerstvou bazalku umyjte a nechte oschnout, nakrájejte, vložte do sáčků a rychle zmrazte. Nevýhodou je, že mražená bazalka brzy zhnědne, chuťově je ale plnější a blíží se čerstvé víc než ta sušená. TIP: Zkuste bazalku zamrazit v tvořítkách na led.Napomáhá koncentraci, je výborným nervovým tonikem, účinným při nervozitě, úzkosti a bolestech hlavy. Je vhodný při nevolnostech a žaludečních potížích, odpuzuje hmyz. V masážních směsích ulevuje od bolestí a křečí, pomáhá při hojení zánětů.

Podporuje duševní a kognitivní činnost, krevní oběh a podporuje normální funkci dýchacího systému. Přispívá k normálnímu trávení a vylučování vody z organismu. Má příznivý vliv na zklidnění, relaxaci a spánek.

Na co je dobrá Čekanka : Čekanka je známá tím, že má protizánětlivé, antibakteriální a močopudné účinky. Poradí si s překyselením žaludku či pálením žáhy. Pomáhá udržovat normální hladinu glukózy v krvi a pozitivně působí také na srdce a cévy. Podporuje trávení a chuť k jídlu, posiluje játra, žlučník a slezinu.

Co pomaha při Zanetu : Zařazení protizánětlivých olejů (tuků) do stravování je zásadní doporučení na ochranu proti chronickým zánětům. Vybírejte např. avokádový, kokosový, nerafinovaný řepkový, ořechový, panenský olivový, lněný, konopný, dýňový, světlicový apod. Používat také můžete přepuštěné máslo ghí a rybí tuk.

Jak pouzit Cekanku

Čekanku můžeme použít nejen za syrova, ale i tepelně upravenou. Za syrova se používá hlavně na různé druhy salátů. Lze pokapat citronem, hořčicovými zálivkami, kombinovat se smetanou, jogurtem, kefírem, různě přislazovat, a to i medem. Také můžeme použít ocet balsamico.

Čekanka je bylina, která se využívá především kvůli kořenu, který se používá k přípravě čekankové kávy. Kořen čekanky obsahuje mnoho prospěšných látek a má příjemnou hořkou chuť.Zánětu se můžeme zbavit, vyloučíme-li ze stravy ztužené tuky, běžné rafinované rostlinné oleje, lepek, mléčné výrobky, kofein a cukr. Změnou jídelníčku se můžeme zbavit migrén, alergií, vysokého krevního tlaku, protizánětlivá strava navíc posiluje imunitu.

Jak se zbavit zánětu v těle přírodní cestou : Jeden z nich je pro boj proti zánětům obzvlášť důležitý – a to quercetin, silný antioxidant. Najdeme ho především v citrusových plodech, jablcích, cibuli, petrželi, šalvěji, červeném vínu, v olivovém oleji, hroznech, tmavých třešních, borůvkách a ostružinách.