Ibiškový čaj se doporučuje pít na odvodnění těla, správnou funkci trávení a cévního systému, k osvěžení, potlačení únavy a uvolnění svalů. Barva nápojů připravených z ibišku je vínová, s příjemnou silnou vůní a kyselejší chutí. Proto se většinou používá ve směsích, samostatně se podává silněji doslazený.Běžné dávkování ibiškového výluhu nebo extraktu se ukazuje být bezpečné. Dávkování: Úprava hladiny cholesterolu: jeden šálek ibiškového čaje 2x denně. Nízký nebo vysoký krevní tlak: jeden šálek ibiškového čaje 2x denně.Ibišek květ – bylinný čaj
Jak připravit čaj z ibišku Požadované množství byliny zalijte vodou o teplotě 100°C a nechte 8–10 minut louhovat. Poté čaj přeceďte přes sítko a podávejte.
Na co je zdravý ibišek : Čistí tělo od toxických látek a podporuje látkovou výměnu. V zemích, kde se Ibišek hojně pěstuje a čaj Karkáde se hojně pije, čaj využívají také jako prevenci nadměrného pocení. Podporuje vylučování vody z těla, snižuje krevní cukr i cholesterol a napomáhá hubnutí. Karkáde má také výrazný protizánětlivý účinek.
Kolik čaje denně můžu vypít
Základem by měla být vždy čistá voda bez bublinek. Při běžném režimu bychom měli vypít alespoň 2 litry tekutin a ne, káva a čaj mezi ně opravdu nepatří.
Jak dlouho se louhuje ibiškový čaj : Pokud se rozhodnete pro přípravu ibiškového čaje, nemusíte se vůbec ničeho bát. Stačí jen použít jednu až dvě čajové lžičky ibišku na 250 ml vroucí vody. Jakmile ibišek zalijete, nechejte jej zhruba 8 – 10 minut louhovat, aby došlo ke správnému uvolnění všech účinných látek.
Jednu polévkovou lžíci (cca 5 sušených květů) Ibišku zalijeme jedním litrem horké vody, necháme 5 – 10 minut luhovat. Poté čaj scedíme a pijeme během dne. SLOŽENÍ: 100% Ibišek súdánský (Hibiscus sabdariffa L.)
Ibiškový čaj je egyptským národním nápojem a označuje se jako karkade. Květy ibišku se často, zejména na blízkém východě, kandují nebo nakládají co cukru a konzumují se jako pochutina. Ibišek je někdy označován jako „květina z Hawaje“, kde byl pro svou krásu prohlášen národní rostlinou.
Kdy stříháme ibišek
Tento keř kvete na novém dřevě, proto je dobré jej stříhat na jaře, nejlépe v březnu. Odstraňují se suché, loňské, slabé a dovnitř rostoucí výhonky. Výhonky, které necháte, zkraťte asi o třetinu délky.Max se čtveřicí nejznámějších bylinek pro dobrý spánek a relaxaci (meduňka, máta, levandule, kozlík). Mátu, heřmánek nebo mátu můžete pít i samostatně (Dr.Bylinky na odvodnění
Nejúčinnější je čaj na odvodnění z kopřivy dvoudomé, která také pročistí tělo. Mezi další odvodňovací čaje patří pampeliška, přeslička, libeček, řebříček, černý bez, zlatobýl, maliník, listy černého rybízu a samozřejmě brusinky. Skvělým pomocníkem je i obyčejná petržel.
Pokud má vhodné podmínky kvete celé léto a podzim – od července do října. Tento keř kvete na novém dřevě, proto je dobré jej stříhat na jaře, nejlépe v březnu. Odstraňují se suché, loňské, slabé a dovnitř rostoucí výhonky. Výhonky, které necháte, zkraťte asi o třetinu délky.
Který ibišek je jedlý : Ibiškovec jedlý (Abelmoschus esculentus) je rostlina z čeledi slézovité. Je znám též jako okra, ibišek jedlý nebo pod zavádějícím názvem proskurník jedlý. Je to jednoletá bylina s dlanitě laločnými listy a velkými žlutými květy.
Jak stříhat Stromkový ibišek : Ibišky byste měli stříhat v prosinci nebo začátkem ledna tak, že zkrátíte větvičky o polovinu. Rostlinu lze vytvarovat také jako stromek květy pak nasazuje na každé větvičce od června až do podzimu. Zastřižení se provádí pravidelně, každý rok v přibližně stejnou dobu.
Kam umístit ibišek
Umístění ibišku:
Nejlepším místem pro ibišek je okenní parapet, kam se po většinu dne opírají sluneční paprsky. Jde o okno na jihovýchod nebo na jihozápad, kde se jim při správné péči daří výborně.
Voňavá meduňka, heřmánek a levandule přispívají k relaxaci, jsou výtečnými pomocníky při problémech se spánkem a navíc podporují normální trávení. Směs obsahuje také chmel a kozlík lékařský, které pomáhají zklidnit roztěkanou a unavenou mysl. Nechte se ukonejšit a ukolébat ke spánku šálkem voňavého bylinného čaje!Při výběru zvolte zelený nebo bílý čaj, který obsahuje vysoký podíl polyfenolů – antioxidantů, jež zvyšují imunitu a snižují hladinu cholesterolu v krvi. Zároveň vážou volné radikály, a jsou tak v optimálním případě obranou proti stárnutí i rakovině. Po obědě navíc zelené a bílé čaje pomáhají s trávením.
Jak se rychle zbavit vody v těle : 6 tipů, jak se rychle odvodnit
- Zvyšte příjem tekutin. Může to znít zvláštně, ale pokud je tělo dlouhodobě dehydratované, začne si dělat „zásoby“ vody.
- Vsaďte na bylinky.
- Vyrazte na procházku.
- Dopřejte si lymfatickou masáž.
- Omezte jednoduché cukry, alkohol a sůl.
- Zařaďte potraviny bohaté na hořčík a draslík.