Lišejník islandský obsahuje sacharidy – slizy, které mají schopnost vázat na sebe vodu a vytvářet vazké roztoky, čímž napomáhají při ředění a vykašlávání hlenu z trubic. Při suchém kašli vytvoří na podrážděných sliznicích povlak, který je chrání a zároveň přispívá k jejich zklidnění.Lišejníky mají pro lidstvo překvapivě velký význam, kterým se dokonce zabývá samostatná věda, zvaná etnolichenologie. Nejčastěji se lišejníky používaly a používají jako barvivo, ale známé jsou i lišejníky užívané k léčbě a jako potravina. Barviva i účinné látky v lécích jsou sekundární metabolity lišejníků.Mletá pukléřka se rovněž přidávala do sucharů pro námořníky, protože suchary pak nenapadali červi. Pukléřka islandská je jediným lišejníkem, který je u nás oficiálně uznáván jako léčivá rostlina – odvar se používá na choroby dýchacích cest. Ve Francii se z lišejníků vyrábí extrakt využívaný při přípravě parfémů.
Na co jsou lišejníky citlivé : Lišejník patří k nejznámějším organismům, které citlivě reagují na přítomnost kontaminantů v ovzduší a u kterých je možné tuto vlastnost využívat k bioindikačním účelům. Lišejníky jsou podvojné organismy, jejichž stélka je tvořena z vláken houby (mykobiont) a buněk zelených řas nebo sinic (fykobiont).
Proč rostou lišejníky na sever
Což je způsobené tím, že v Česku převážně fouká severozápadní vítr. Proto také na této straně rostou lišejníky – aby kůru stromů chránily. A taky, abychom nezabloudili. Takže si pamatujte, že lišejníky najdeme zásadně na SEVERNÍ nebo SEVEROZÁPADNÍ straně stromu – a to si zapište za uši.
Jaký je význam lišejníků v přírodě : Pro přírodu se klasicky uvádí, že lišejníky kolonizují jako první substráty i například sopečné ostrovy, na kterých dosud není žádná vegetace, tak lišejníky jsou prvotními organismy, které jsou schopny tento substrát kolonizovat. Dále jsou lišejníky využívány samozřejmě živočichy pro úkryt nebo jako potrava.
Pro přírodu se klasicky uvádí, že lišejníky kolonizují jako první substráty i například sopečné ostrovy, na kterých dosud není žádná vegetace, tak lišejníky jsou prvotními organismy, které jsou schopny tento substrát kolonizovat. Dále jsou lišejníky využívány samozřejmě živočichy pro úkryt nebo jako potrava.
Jak se jich naopak zbavit
Nejlepším prostředkem proti mechům a lišejníkům je postřik pěti- až osmiprocentním roztokem zelené skalice. Postřikujeme na podzim nebo záhy na jaře, před rašením pupenů. Napadené větve po postřiku dobře očistěte.
Co rozkládají houby
Rozklad Organické Hmoty: Houby mají klíčovou roli v rozkladu odumřelé organické hmoty, což pomáhá uvolňovat živiny do půdy. Symbióza s Rostlinami: Mykorrhizní houby mohou vytvářet symbiotické vztahy s rostlinami, zvyšující jejich schopnost získávat živiny.Jako druhý krok proto nastupuje použití chemických prostředků, které kořínky mechu zničí. Velice oblíbené je použití směsi modré skalice (síran měďnatý) s vodou. Na střechu se nanáší pomocí stříkací pistole, postřikovače či zahradní konve.Proces modrání je důsledkem oxidace látek obsažených v dužině, které se řadí do skupiny tzv. pulvinových kyselin. V případě modrajících druhů rodu Boletus jde o kyselinu variegatovou, v případě rodů Xerocomus (suchohřiby) a Xerocomellus (babky) o kyselinu xerokomovou.
Mycelium. Mycelium neboli podhoubí má u hub podobnou funkci jako kořeny rostlin. Hyfy prozkoumávají půdu nebo jakýkoli jiný substrát, kde houby rostou, a vylučují trávicí enzymy na zdroj své potravy (často odumřelé organické materiály, někdy i živé organismy).
Čím zničit mech v dlažbě : Mechu v zámkové dlažbě se můžete zbavit i dřevěným popelem. Obsahuje totiž směs fosforu, draslíku a hořčíku. Jednoduše dlažbu posypte a počkejte, než se mech udusí. Pokud se vydáte touto cestou, nezapomeňte, že stačí málo a popel zašpiní co může.
Kdy aplikovat proti mechu : na jaře a po seči, v případě potřeby, ale i v létě a na podzim rovnoměrně rozhodíme Mech-stop na suchý travní porost. Po této aplikaci na trávník nevstupujeme a následně 48 hodin po aplikaci trávník dobře zalijeme. Aplikaci AGRO Mech-stopu je dobré spojit s vyhrabáním mechů, listí apod.
Který hřib zmodrá
Modrající hřib (též modrák, mn. číslo modráky) je označení pro skupinu hřibovitých hub, která se vyznačuje modráním dužniny na poraněných místech. To je způsobeno rychlou oxidací látek ze skupiny pulvinových kyselin.
Houby se právě na smažení používají nejčastěji – ať je to v trojobalu jako řízek, ve vaječném nebo sýrovém těstíčku nebo jen posypané kořením na pánvi. Samotné houby jsou těžko stravitelné a v kombinaci se smažením mohou přivodit zdravotní problémy, proto je musíme smažit pomalu a delší dobu, alespoň 15–20 minut.Houby se v mnoha zemích používají jako prostředek pro léčení různých nemocí a nachlazení. Je totiž prokázáno, že látky v nich obsažené účinně bojují proti infekcím a zánětlivým procesům v těle. Desinfekce. Některé druhy hub se pyšní bohatým zdrojem zinku a proteinů, které mají skvělé desinfekční účinky.
Jak nejlepe odstranit mech : Pokud chcete účinně odstranit mech z velkých ploch, je ideálním řešením roztok 10 litrů vroucí vody a 15 až 20 gramů sody. Před použitím roztoku zhruba odstraňte mech například z terasových dlaždic, které chcete vyčistit, za suchého dne a poté rozetřete sodovou vodu po ploše pomocí koštěte.