Na co jsou kompresní podkolenky?
Jestliže kompresní ponožky nosíte jako zdravotní pomůcku každý den a po čas celého dne, pak byste měli ponožky přibližně po 3 až 6 měsících vyměnit za zcela nové. Po určité době totiž ponožky ztrácejí své elastické vlastnosti a tím se snižuje i jejich zdravotní benefit.Kompresní podkolenky i punčochy se používají při bolestech nohou, při problémech s otoky končetin (žilní nedostatečnost, křečové žíly, varixy). Svou funkcí omezují otoky nohou a bolesti svalů. Při sportovnání zvyšují výkonnost a minimalizují vibrace svalstva.Na jakém principu kompresky fungují Kompresní podkolenky stahují lýtkový sval. Silněji u kotníku a postupně mírněji směrem nahoru (stupňovaná komprese). Díky tomu napomáhají návratu žilní krve, mírně snižují krevní tlak a zmírňují svalovou bolest a pocit těžkých nohou.

Na co jsou kompresní punčochy : Význam kompresních punčoch

Kompresivní punčochy jsou základ při léčbě křečových žil. V mnoha případech se jedná o jediné trvalé řešení. Vzniklé varixy, jak se křečové žíly jinak nazývají, sice kompresní punčochy nevyléčí, avšak uleví od potíží a zabrání jejich zhoršení.

Proč kompresní podkolenky do letadla

Proč nosit kompresní podkolenky do letadla Nošení kompresních punčoch během letu pomáhá minimalizovat riziko vzniku krevních sraženin v nohách.

Jak často lze předepsat kompresní punčochy : Požadavek na životnost punčoch je šest měsíců. Po této době si je můžete nechat znovu předepsat Vaším lékařem. Výrobce garantuje praktickou upotřebitelnost výrobku z hlediska zachování komprese po dobu 6 měsíců od data zakoupení.

Sériově vyrobené punčochy a punčochové kalhoty II. kompresní třídy může pacientovi předepsat (na Poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku) lékař s odborností dermatovenerologie, geriatrie, chirurgie, vnitřní lékařství, angiologie, lymfologie, flebologie, rehabilitační lékař a také všeobecný praktický lékař.

Punčochy navlékejte vždy na suchou nohu, nejlépe hned ráno před zatížením končetiny, a to vsedě. Pokud se ráno osprchujete a poté se staráte o vaši pokožku, počkejte krátkou dobu, dokud pokožka řádně nevyschne. Díky tomu je oblékání mnohem snazší. Vyzkoušet taky můžete aplikaci sypkého pudru.

Jak nosit kompresní podkolenky

Při oblékání kompresních podkolenek dbejte na to, abyste měli:

  1. chodidlovou část oblečenou správně, tzn. prstovou část na prstech, patovou část přesně na patě; podkolenka nesmí být nikde shrnutá
  2. lýtkovou část nataženou rovnoměrně, bez „varhánků“

Jaká je doba nošení Tyto návleky byste měli nosit denně tak dlouho, dokud hrozí výše uvedená rizika. Pouze na noc se sundávají. Lidé, kteří mají rozsáhlé křečové žíly, bércové vředy nebo lymfedém, musí nosit punčochy několik let, nebo dokonce celý život.Prevence cestovní trombózy

Dostatečný příjem tekutin 24 hodin před a během letu. Nepít alkoholické nápoje ani kávu. To, co je již uvedeno výše plus kompresívní punčochy. To, co je již uvedeno výše plus nízkomolekulární heparin s.c. 2 hodiny před letem.

Jaká je doba nošení Tyto návleky byste měli nosit denně tak dlouho, dokud hrozí výše uvedená rizika. Pouze na noc se sundávají. Lidé, kteří mají rozsáhlé křečové žíly, bércové vředy nebo lymfedém, musí nosit punčochy několik let, nebo dokonce celý život.

Jak vybrat velikost kompresních punčoch : aby kompresní punčochy plnily svou funkci je nezbytně nutné vybrat správnou velikost. Všechna měření by měla být prováděna na holé noze. Dbejte na to, aby metr při měření pohodlně přiléhal na pokožku, a končetinu příliš nezaškrcujte.

Jak prát kompresní podkolenky : Kompresní podkolenky je třeba prát na 30 stupňů při zvoleném programu ruční praní. K praní neužívejte aviváž. I přes tuto skutečnost je nutné podkolenky jednou za 3-6 měsících vyměnit, protože u nich dochází ke snížení jejich elasticity.

Proč kompresní punčochy do letadla

Nošení kompresních punčoch během letu pomáhá minimalizovat riziko vzniku krevních sraženin v nohách. To je zvýšené nízkou hladinou kyslíku a omezeným pohybem během letu.

Rizikovou potravinou je také květák, nať petržele, kopr a řeřicha. Z jinak bezpečného ovoce jsou nevhodné například sušené švestky, mango, kiwi, ostružiny a maliny. Pozor také na konzumaci jater!Při nošení kompresních ponožek, podkolenek a návleků dochází během cvičení k podpoře sportovního výkonu, zvyšování dodávky kyslíku a průtoku krve, snížení otřesů, vibrací, svalového napětí a zabránění poškození měkkých tkání v holeni i lýtkovém svalu způsobeného delší aktivitou na tvrdých površích.

Jak správně nosit kompresní podkolenky : Při oblékání kompresních podkolenek dbejte na to, abyste měli:

  1. chodidlovou část oblečenou správně, tzn. prstovou část na prstech, patovou část přesně na patě; podkolenka nesmí být nikde shrnutá
  2. lýtkovou část nataženou rovnoměrně, bez „varhánků“