I díky tomu je šípek ideálním pomocníkem při posilování imunity a boji proti nachlazení. Vedle vitamínu C vám pomůže do těla dostat také vitamíny B a K, které pomáhají udržovat zdravý metabolismus a správnou srážlivost krve. Nechybí ani hořčík, fosfor, vápník, draslík a spousta dalších tělu prospěšných látek.Přínosy pro zdraví V šípkovém čaji jsou obsaženy flavonoidy, které jsou účinnými antioxidanty. Mimo to působí antibakteriálně, má příznivý vliv na cévy, působí proti bolestem a zánětům. Tento čaj obsahuje i lykopen, který je antioxidantem s protirakovinnými účinky.Obsažené látky mají stahující a hemostatické účinky, jsou tedy vhodné při snaze zastavit krvácení. Šípek také působí močopudně, a tedy napomáhá k celkové očistě a detoxikaci organismu. Šípek je vhodné konzumovat také v případě chudokrevnosti, při nedostatku vitamínu C a snaze celkového posílení organismu.
Na co jsou šípky : Šípky byly po staletí používány k boji proti infekcím a projevům onemocnění, jako jsou kašel, nachlazení, chřipka a dýchací potíže. Nyní je známo, že vitamín C je rozhodující pro celkové zdraví těla v jeho úsilí o potlačení bakteriálních a virových infekcí.
Jak jíst Šípek
Jak se jí šípky
Není to žádná věda – měkký šípek má po utržení v místě stopky dírku, kterou se jednoduše vysaje kašovitá hmota, která obaluje semínka. Semínka pěkně škrábou, proto je nejíme.
Kolik vitaminu C je v šípků : Šípky, plody nabité vitamíny a minerály
S množstvím 550 mg vitamínu C na 100 g potraviny kralují čerstvé šípky nad ostatními přírodními zdroji, jako je třeba rakytník (360-450 mg), červená paprika (204 mg) nebo citron (80 mg).
Půl litrem vroucí vody zalijeme hrst sušených šípků a necháme 10 minut luhovat. Tak vznikne to, čemu bylináři říkají nálev, tedy přelití bylin horkou či vroucí vodou. Šípkový nálev po deseti minutách scedíme.
V čisté nádobě nejlépe z varného skla přivedeme vodu do varu, přidáme propláchnuté šípky a 5-10 minut povaříme. Před koncem varu osladíme a necháme 10-15 minut stát přikryté pokličkou.
Jak upravit šípky na čaj
Šípkový čaj z čerstvých šípků není nutné vařit – lepší je nechat oloupané šípky (zhruba 80 šípků na litr vody) louhovat ve studené vodě přes noc. Povařit pak můžete až ráno bezprostředně před tím, než se rozhodnete čaj pít. Snažte se ale nepřekročit teplotu 70°C a před konzumací nechejte čaj ještě pár minut odstát.Šípky, plody nabité vitamíny a minerály
S množstvím 550 mg vitamínu C na 100 g potraviny kralují čerstvé šípky nad ostatními přírodními zdroji, jako je třeba rakytník (360-450 mg), červená paprika (204 mg) nebo citron (80 mg).Rozprostřete šípky v jedné vrstvě na plech vyložený pečícím papírem a vložte do předehřáté trouby na nejnižší teplotu – ta by se měla ideálně pohybovat mezi 50°- 60°C a rozhodně nepřekročit teplotu 70°C. Dejte sušení čas. Správně usušené plody mají červenou až tmavou barvu a při doteku se drolí nebo praskají.
Půl litrem vroucí vody zalijeme hrst sušených šípků a necháme 10 minut luhovat. Tak vznikne to, čemu bylináři říkají nálev, tedy přelití bylin horkou či vroucí vodou. Šípkový nálev po deseti minutách scedíme. Plody šípku ze dna nádoby nevyhazujeme, ale vsypeme do vroucí vody a necháme povařit asi 5 minut.
Co se dá dělat z šípků : Nejčastěji je sušíme na čaj, ale výborné poslouží i pro přípravu jiných nápojů nebo zavařenin, příloh a pokrmů. Plody sice můžeme sklízet a zpracovávat hodně měkké a přemrzlé, ale nejbohatší na vitaminy jsou v době plné zralosti, kdy jsou pevné a sytě červené.
Co se stane kdyz si dám hodně vitaminu C : Vysoké dávky vitamínu C navíc mohou zkracovat dobu života červených krvinek. Pokud překročíte denní dávku vyšší než 4 gramy, může to mít vliv na vznik ledvinových kamenů. Citliví jedinci mohou na dlouhodobější dávkování vitamínu C reagovat průjmem, na jednorázovou vysokou dávku alergickou kožní reakcí – kopřivkou.
Proč jíst vitamín C
přispívá k normální činnosti nervové soustavy, přispívá k normální psychické činnosti, přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem, přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání.
V čisté nádobě nejlépe z varného skla přivedeme vodu do varu, přidáme propláchnuté šípky a 5-10 minut povaříme. Před koncem varu osladíme a necháme 10-15 minut stát přikryté pokličkou.Není to žádná věda – měkký šípek má po utržení v místě stopky dírku, kterou se jednoduše vysaje kašovitá hmota, která obaluje semínka. Semínka pěkně škrábou, proto je nejíme.
Jak usušit šípek na čaj : Sušení v troubě
Troubu předehřejte na 60 až 70 °C a plody vysypte na plech vyložený pečicím papírem. Lepší je použít horký vzduch nebo nechat mírně pootevřená dvířka. Šípky jsou totiž usušené za opravdu malou chvíli. Poznáte to podle toho, že získají tmavě červenou barvu a zároveň se budou snadno drolit.