Většinou se bylinkové čaje při zdravotních potíží pijí dvakrát až třikrát denně. Bylinné čaje jako máta, meduňka, levandule nebo heřmánek jsou zase skvělou volbou pro uvolnění a snížení stresu, proto je nejlepší si je dopřát večer před spaním nebo během odpočinkových momentů.Účinky bylinkových čajů Odpradávna se bylinkové čaje považují nejen za lahodný nápoj s výjimečnou chutí a vůní, ale také za přírodní řešení pro zdraví. Je známo, že tyto čaje dokáží uklidnit podrážděný organismus, pomoci s problémy trávicího traktu a zároveň povzbudit a dodat energii.Čaj se pije 1 až 2 krát denně. Stanovená doporučená denní dávka se nesmí přesáhnout.
Jak se správně vaří bylinkový čaj : Jak na to Vodu přivedeme k varu, bylinky vložíme do konvice a přejime vroucí vodou. Po 10 až 15 minutách čaj scedíme přes sítko, počkáme až lehce vychladne a dochutíme medem či citronem. Pokud připravujeme čaj z plodů, necháme louhovat 20 až 25 minut.
Které byliny se nesmí kombinovat
Jak už jsem psala, základem by neměly být velmi výrazné a aromatické byliny, jako třeba ibišek, šalvěj, levandule, mateřídouška, tymián … o pelyňku nemluvě. Ty vše ve větším množství přebijí, proto by měly být ve směsi zastoupeny jen doplňkově.
Jaký je nejzdravější čaj : Při výběru zvolte zelený nebo bílý čaj, který obsahuje vysoký podíl polyfenolů – antioxidantů, jež zvyšují imunitu a snižují hladinu cholesterolu v krvi. Zároveň vážou volné radikály, a jsou tak v optimálním případě obranou proti stárnutí i rakovině. Po obědě navíc zelené a bílé čaje pomáhají s trávením.
Pokud není v návodě nebo v přibalovém letáku stanoveno jinak pak platí: Bylinné čaje se užívají minimálně od 2x denně šálek po 1,5 dcl, nejlépe však 3x denně šálek po 1,5 dcl. Při nemocí nebo akutních zdravotních problémech 3 x denně 1,5 dcl. Při prevenci, stačí 2x denně 1,5 dcl.
Látky obsažené v řepíku posilují naši přirozenou obranyschopnost a urychlují průběh zánětů horních cest dýchacích. Řepík začněte užívat při chrapotu, namožených hlasivkách, bolesti v krku či zánětu hrtanu. V takových případech je vhodné pravidelné popíjení nálevu a kloktání odvaru.
Jak dlouho louhovat bylinkové čaje
Bylinky přelijte právě vroucí vodou a nechte louhovat pod pokličkou 10-15 minut. Poté nálev sceďte a pijte teplý. Nálev je vhodný pro byliny jako je máta, meduňka, heřmánek, šalvěj, kopřiva, pelyněk, lipový květ a další… Získává se varem.Přestože částečně ochuzený, zdraví prospěšný je i klasicky připravený čaj. „Drcené šípky zalijeme horkou vodou, necháme 10 až 15 minut vyluhovat, přecedíme, slijeme a pijeme. Je to zdravý teplý nápoj, který můžeme pít každý den. U obou variant platí, že šípkový čaj můžeme užívat dlouhodobě,“ uzavírá bylinkářka.obecně se k antidepresivům nedoporučují podávat látky s tlumícím účinkem na CNS , aniž by byl informován lékař. Z bylin se jedná například o kozlík, meduňka, chmel, mučenka, levandule… S ohledem na posílení účinku léčiv bych se vyhnula též konzumaci prokázaných inhibitorů funkce jaterních enzymů (tzv. cytochromů).
Večer. V pozdnějších denních hodinách se vyhýbejte čajům s obsahem teinu. Uvařte si raději pořádnou konvici ovocného nebo bylinného odvaru. Vnitřní pohodu před spaním přinese heřmánkový nebo šípkový čaj, případně rooibos s typickou sladko-oříškovou vůní.
Jaký čaj pít na noc : Max se čtveřicí nejznámějších bylinek pro dobrý spánek a relaxaci (meduňka, máta, levandule, kozlík). Mátu, heřmánek nebo mátu můžete pít i samostatně (Dr.
Jak často pít Řepík : Příprava nálevu pro vnitřní použití: 1 čajová lžička se zalije 250 ml vařící vody, nechá se 15 minut vyluhovat v uzavřené nádobě a poté se scedí. Nálev se připravuje vždy čerstvý, bezprostředně před použitím. Řepíkový čaj se pije teplý, 2 – 3 krát denně.
Kdy pít Řepík
Látky obsažené v řepíku posilují naši přirozenou obranyschopnost a urychlují průběh zánětů horních cest dýchacích. Řepík začněte užívat při chrapotu, namožených hlasivkách, bolesti v krku či zánětu hrtanu. V takových případech je vhodné pravidelné popíjení nálevu a kloktání odvaru.
Na správnou funkci dýchacích cest příznivě působí např. směs divizny, lípy a černého bezu. Kromě výše zmíněných bylinek můžete užívat samostatně nebo jako směs také mateřídoušku, sléz, majoránku, anýz, mátu a řepík. Kašel můžete také zmírnit odvarem z heřmánku nebo islandského lišejníku a levandule.Babské rady ohledně šípků zahrnují popíjení šípkového čaje jako prevenci proti infekcím a nachlazení, dále zpevňuje cévy díky obsahu rutinu, pomáhá při křečových žilách a bolestech žil. Kombinace vápníku, rutinu a vitamínu C z něj dělá jeden z nejúčinnějších přírodních léků proti onemocnění dásní a paradontóze.
Jak se uklidnit bez antidepresiv : Spolu s dalšími odborníky v oblasti duševního zdraví dali dohromady taktiky, která vám pomohou zastavit lehkou depresi dříve, než se plně rozvine.
- Zacvičte si.
- Dopřejte si rozmazlovací den.
- Nebuďte sami.
- Meditujte.
- Vyhřívejte se na slunci.
- Přestaňte kouřit a pít alkohol.
- Dopujte se zdravými potravinami.