Na co je zdravá sedmikráska?
Čaj z květů sedmikrásky působí močopudně, podporuje pocení, zlepšuje proces látkové výměny a má čistící účinky. Pomáhá při artritidě, dně, akné a dalších problémech s pokožkou. Sedmikráska také léčí záněty krku, dýchacích cest i dásní, snižuje horečku a doporučuje se k léčbě onemocnění žlučníku.Sedmikráska se využívá ke zvýšení látkové výměny v játrech, žlučníku a slezině, proti chronickým onemocněním dýchacích cest, kašli nebo chřipce, jako močopudný prostředek.Nabízíme květ sedmikrásky chudobky, která patří do čeledi hvězdnicovitých. Používá se na ozdobu dortů, nebo k výrobě sirupů či medu. Sedmikráska roste po celém území České republiky na loukách, pastvinách nebo i na okraji cest.

Jaké vitamíny má sedmikráska : Květy sedmikrásek jsou plné hořčin, silic, slizu, vitamínu C i minerálních látek, jako jsou vápník, hořčík nebo draslík. Sedmikráska je silným antioxidantem. Pomůže při onemocnění dýchacích cest. Pomáhá i při revmatismu a dně, zbavuje tělo kyseliny močové.

Jak udělat čaj ze sedmikrásky

Sedmikráska sice tvoří větší část čajové směsi, ale plicník, zběhovec, popenec a bukvice dodávají tomuto čaji tu pravou sílu. Z uvedených bylinek si připravíme čajovou směs, jednu vrchovatou čajovou lžičku potom použijeme na přípravu jednoho šálku. Bylinky zalijeme vařící vodou, necháme louhovat deset minut a scedíme.

Jak udělat Sedmikráskový čaj : Sedmikráskový čaj

Lžičku sušených květů přelijeme 2,5 dc horké vody, necháme 10-15 minut luhovat, scedíme a popíjíme. Čaj má velmi světlou barvu, příjemnou, jemně nasládlou vůni a slabě nahořklou chuť.

Sedmikrásky mají navíc močopudný účinek a pomáhají i při nadměrném zadržování vody a otocích. Můžete je jíst čerstvé přímo na louce, přidat do salátů a polévek. Do salátů klidně nasbírejte i listy, a květy použijte hlavně na ozdobu. Sedmikrásku můžete využít také pro rychlé ošetření hmyzího bodnutí.

Vyrazíte-li tedy na sběr sedmikrásek do čisté přírody, můžete je utrhnout a rovnou sníst. Bylinkáři ale doporučují dopřát si maximálně hrstičku denně, tedy do 10 květů, víc by mohlo vyvolat například průjem. Květ sedmikrásky můžete použít třeba na dekoraci koláče, do salátu, jako ozdobu chlebíčků s pomazánkou…

Co se dá udělat ze sedmikrásek

Sedmikráska má využití nejen v bylinkářství, ale také v kuchyni. Med připravený z tzv. ,,husích kvítků“ působí proti kašli, nachlazení, zánět hrtanu, hrdla a astmatu, vhodný je také při zažívacích problémech. Med se sedmikrásek můžete přidávat do čaje při nachlazení nebo si ho mazat na chleba.Květy můžete jíst čerstvé přímo na louce, ale přidávají se také do jarních salátů a polévek nebo je můžete nasypat na chléb s máslem či tvarohem. Do salátů můžete nasbírat i listy, a květy použít hlavně na ozdobu.Voda by měla být zahřátá na 100 °C jen pro černý čaj, zelený a bílý je nejlepší nechat louhovat při 80 °C. Zbylou vodu z konvice je nutné vylít, nikdy by se neměla znovu převařovat! Ideální je zalívat čaj zhruba minutu po vypnutí rychlovarné konvice. Doba louhování by se také měla důsledně hlídat.

Postačí 1 lžíce řepíku zalít šálkem vroucí vody a nechat 10 minut vyluhovat Pijeme vždy 2-3 šálky za den do zmírnění obtíží. Řepík bývá i součástí čajových směsí určených např. na zdravé zažívání, močové cesty, imunitní systém nebo podporu správné funkce dýchacího systému.

Jak se jí sedmikráska : Můžete je jíst čerstvé přímo na louce, ale přidávají se také do jarních salátů a polévek nebo je můžete nasypat na chléb s máslem či tvarohem. Do salátů můžete nasbírat i listy, a květy použít hlavně na ozdobu. Sedmikrásku můžete využít také pro rychlé ošetření hmyzího bodnutí.

Jak se dělá sirup ze sedmikrásek : Do velké sklenice vložíme omyté květy sedmikrásek, zalijeme je vařící vodou a necháme 24 hodin louhovat. Poté vše přecedíme přes jemné sítko a výluh přivedeme k varu. Do sirupu přidáme cukr a citronovou šťávu a vaříme jej, dokud nezhoustne. Nakonec jej přelijeme do pěkné sklenice a máme hotovo.

Jak dlouho vařit Sedmikráskový med

Přiveďte k varu. Vařte přibližně 15 minut.

Je to silný lisovaný čaj (přibližně 50 – 75 g čaje na 1 litr vody), do kterého se na 1 litr čaje přidává 100 – 250 gramů rozpuštěného másla z mléka jaků, a čaj se osolí.První nálev zeleného čaje stačí louhovat jen 30-60 vteřin, s dalšími nálevy se prodlužuje dobu louhování a zvyšuje i teplota vody. Černý čaj se může louhovat po dobu 3-5 minut. Bylinné a ovocné čaje je pak možné podle druhu louhovat klidně pět až deset minut. V případě louhování to však platí i obráceně.

Co léčí Řepík lékařský : Látky obsažené v řepíku posilují naši přirozenou obranyschopnost a urychlují průběh zánětů horních cest dýchacích. Řepík začněte užívat při chrapotu, namožených hlasivkách, bolesti v krku či zánětu hrtanu. V takových případech je vhodné pravidelné popíjení nálevu a kloktání odvaru.