Léčivé účinky
Je známo, že podporuje trávení, usnadňuje žaludeční nevolnost a zabraňuje špatnému dechu. Má diuretický účinek, který snížuje vysoký krevní tlak. Pažitka dále posiluje kosti, mírní zažívací potíže a má přirozené antibakteriální vlastnosti, které mohou eliminovat širokou škálu bakterií.Pažitka obsahuje velké množství bílkovin, vitamín C, vitamín B2 s spoustu minerálů – např. vápník, sodík, železo a fosfor. Pažitka podporuje dobré trávení (výborně podporuje chuť k jídlu a tvorbu trávicích šťáv), má protizánětlivé účinky a chrání proti plísním. Je účinná proti střevním parazitům.Konzumace, zejména čerstvě natrhané pažitky přispívá k lepšímu zdraví, obsahuje vápník, draslík, železo a vitamín C. Další důležitou složkou je karoten a éterické oleje. Podporuje zažívání a chuť k jídlu, dokonce i snižuje krevní tlak. Má blahodárné účinky na ledviny.
Kdy se sazi pažitka : Do skleníku můžeme semena vysévat nejlépe od února do března, na záhon až od dubna do května, doma vyséváme do květináčů klidně po celý rok. Pažitku sejeme do hnízd po více semínkách, tzn. že si v půdě připravíme důlek a vysejeme do něj několik semen najednou. Pažitce se dobře daří v písčité půdě.
Jak využít pažitku
V kuchyni – teplé i studené–má pažitka široké uplatnění: báječně se hodí do salátů, polévek, omáček i pomazánek. Zvýrazní míchaná vajíčka, jídla z ryb, brambory i houby. Tip na jeden rybí chod pak kromě receptu v boxu přidává i Roman Paulus.
Co s květy na Pažitce : Květy pažitky přitahují opylovače, takže nechte část natě vykvést. Vykvetlá nať není vhodná ke konzumaci, protože ztuhne. Pažitku sklízejte průběžně během celé sezóny. Množit rostlinu můžete dělením trsu nebo ze semen, ale klíčí velmi pomalu.
Nejlépe se pažitka uplatní v čerstvém stavu. Drobně nakrájená ozdobí a ochutí uvařené přílohy, polévky, omáčky teplé i studené, vaječné pokrmy, pomazánky ze sýrů a tvarohu, zeleninové saláty, majonézy, bylinková másla apod. Větší množství pažitky chuťově nahradí česnek těm, kdo ho nesnášejí.
Celá rostlina je jedlá, květy můžete použít k dekoraci pokrmů a šťavnatou natí posypte brambory, rajčata nebo maso či přidejte k čerstvému sýru. Pažitka není vhodná k sušení, protože ztrácí aroma, ale můžete ji zamrazit. Květy pažitky přitahují opylovače, takže nechte část natě vykvést.
Co s květy pažitky
Co s květy pažitky
Jsou jedlé a výborné. Nasekané květy přidáváme do pomazánek a salátů, kde vynikne jejich barva a chuť, která se velice podobá chuti samotné pažitky. Květy pažitky promneme mezi prsty, aby se uvolnily vonné látky, zalijeme je octem a po dvou týdnech macerování ocet slijeme.V horkých a suchých dnech ji zavlažujte. Pažitka v květináči vyžaduje pravidelnou zálivku, jinak usychá. Když to ale s vodou přeženete, může žloutnout. Čím více budete pažitku zastřihávat, tím lépe.Jedlý květ pažitky můžete použít do salátů či k dekoraci vařených brambor, kaše nebo si z nich vyrobte pesto. Květy se dají také dobře použít na domácí delikátní ocet s pažitkovými květy či máslo. Pokrmy s květy pažitky nejen dobře chutnají, ale také lákavě vypadají.
Pažitka vykvétá narůžovělými a nafialovělými květy, které na zahradu přitahují včely a motýly – vítané opylovače. Některé odrůdy kvetou až do pozdního léta. Nemusí být ale jen potravou pro hmyz – jsou jedlé a můžete je použít jako chutnou a netradiční ozdobu salátů, těstovin, rizot nebo dalších jídel.
Jak využít květy pažitky : Jedlý květ pažitky můžete použít do salátů či k dekoraci vařených brambor, kaše nebo si z nich vyrobte pesto. Květy se dají také dobře použít na domácí delikátní ocet s pažitkovými květy či máslo. Pokrmy s květy pažitky nejen dobře chutnají, ale také lákavě vypadají.
Jak Krajet pažitku : Pokud máme na jaře, když je pažitka nejhezčí, její přebytky, nakrájíme ji nadrobno a uložíme do mrazničky. Můžeme ji také nakrájet a uložit do soli. Pokud si pažitku na podzim připravíme k rychlení, lze ji po přemrznutí postupně nosit do tepla a rychlit na prosvětleném parapetu.
Jak správně řezat pažitku
Možná by nás lákalo stříhat pažitku nůžkami, ale to bychom neudělali dobře. Lepší službu nám poskytne ostrý nůž, který stébla v místě řezu nezhněte. Listy seřezáváme tak, aby zbyly několikacentimetrové části. Pokud bychom totiž jich nechali příliš dlouhou část, zbytek listu částečně zaschne a už nebude tak jemný.
Jak zalévat pažitku Jak často a kolik vody Pokud je vlhké počasí, pažitku není třeba zalévat. Při suchém počasí ji zaléváme pravidelně, stačí vždy po několika dnech, ale důkladně.Nejlépe se pažitka uplatní v čerstvém stavu. Drobně nakrájená ozdobí a ochutí uvařené přílohy, polévky, omáčky teplé i studené, vaječné pokrmy, pomazánky ze sýrů a tvarohu, zeleninové saláty, majonézy, bylinková másla apod. Větší množství pažitky chuťově nahradí česnek těm, kdo ho nesnášejí.
Kolik slunce potrebuji bylinky : Pažitka, petrželka, libeček, máta a meduňka za oknem potřebují alespoň 4 hodiny slunce denně a mají rády bohatou zálivku, ale ne velké přemokření. Bazalka, tymián a šalvěj si zaslouží alespoň 6 hodin slunce denně a zálivky spíše méně.