Na co je vhodny řepkový olej?
Olej je vhodný i na smažení. Dále se používá též do salátů či nálevů. Rozšířené je použití i pro technické účely. Methylestery vyrobené z řepkového oleje se používají jako biopalivo do vznětových motorů, kde nahrazují tradiční fosilní palivo – naftu.Z hlediska zastoupení mastných kyselin v obou olejích je na tom z výživového hlediska lépe olej řepkový. Má vyvážené zastoupení mastných kyselin z hlediska výživových doporučení s ohledem na skladbu stravy průměrného občana České republiky.Z rostlinných olejů se z tohoto důvodu ke smažení a fritování lépe hodí rafinovaný řepkový olej, který má obsah olejové kyseliny vyšší, ještě lepší volbou je pak olej z odrůdy řepky s vysokým obsahem kyseliny olejové.

Jak se lisuje řepkový olej : Proces lisování probíhá na šnekových lisech v jednom nebo několika lisovacích stupních. Pokud je proces lisování vícestupňový pak na prvním stupni probíhá lisování za nízkých teplot v rozmezí kolem 40 °C. Tímto šetrným způsobem se získává surový řepkový olej vysoké kvality obsahující veškeré cenné látky.

Na co se používá řepka olejka

Řepka je potravinářskou surovinou, vyrábí se z ní jedlý olej. V krmivářství se využívají extrahované šroty a pokrutiny pro výrobu krmných směsí. Může sloužit také jako pícnina. Zelená hmota se využívá i na zelené hnojení.

Na jakém oleji smažit : Na tepelnou úpravu nejlépe vychází rafinovaný řepkový nebo olivový olej. Oba druhy olejů mají vysoký podíl mononenasycených mastných kyselin, které jsou stabilní i za vysoké teploty při restování nebo smažení.

Z hlediska správné výživy jsou nejvhodnější oleje, které obsahují vyšší podíl nenasycených omega-3 mastných kyselin, které nám často chybí. V tomto ohledu je jasným vítězem řepkový olej.

Řepkový olej obsahuje malé množství nasycených mastných kyselin. Právě nasycené mastné kyseliny (SFA) jsou ve velkém množství méně vhodným zástupcem ze světa mastných kyselin a vyskytují se především v živočišných výrobcích – másle, sádle, ghí, tučném mase a tučných mléčných výrobcích nebo v kokosovém oleji.

Který olej je vhodný na smažení

Na čem smažit Pro klasické smažení na pánvičce (řízky, placky, hranolky) je ideální řepkový olej, doporučují i výživoví odborníci kvůli nízkému obsahu nasycených mastných kyselin. Mnoho lidí nakupuje k tomuto účelu olivový olej z pokrutin (nejčastěji je balený v plastových lahvích), to je však chyba.Vhodným tukem je tak například olej řepkový, který obsahuje vysoký podíl omega-3 mastných kyselin, zároveň má vysoký bod zakouření (okolo 200°C). Naše babičky smažily řízky na sádle, které má bod zakouření 188°C, takže také patří mezi vhodné tuky. Dodává řízkům dobrou chuť.Rafinovaný řepkový olej je nejlepší olej na smažení a pečení. Má vysoký bod zakouření, takže se hned tak nepřepálí, a obsahuje jak omega-3, tak omega-6 mastné kyseliny. Tedy kyseliny, které si tělo nedokáže samo vyrobit. Z nutričního hlediska je tento olej jeden z nejvýhodnějších.

Doba setí řepky olejky je v období 10. až 25. srpna.

Vlivem šlechtění a díky rozšířeným možnostem ošetření rostlin se lhůta prodlužuje do začátku září. V době klíčení a vzcházení vyžaduje dostatek vláhy.

Jak připravit řepku na ryby : Řepku stačí bez namáčení rovnou krátce povařit. Někdo ji jen zalévá vařící vodou bez vaření. Při delším pobytu u vody je možné ji jen na den namočit do vody bez vaření.

Jaký olej je Nejzdravejsi : Z hlediska správné výživy jsou nejvhodnější oleje, které obsahují vyšší podíl nenasycených omega-3 mastných kyselin, které nám často chybí. V tomto ohledu je jasným vítězem řepkový olej.

Jaký je nejhorší olej

E Kokosový olej. Odborné hodnocení: Kokosový olej je z výživového hlediska vůbec nejhorší. Má až 95 % zdraví škodlivých nasycených mastných kyselin.

Dýňový olej

Fytosteroly pomáhají redukovat hladinu cholesterolu v krvi, čímž snižují riziko kardiovaskulárního onemocnění a mohou mít příznivý vliv při léčbě rakoviny. Dýňový olej se hodí jak ke konzumaci, tak třeba k nanášení na pokožku a masírování.Na tepelnou úpravu nejlépe vychází rafinovaný řepkový nebo olivový olej. Oba druhy olejů mají vysoký podíl mononenasycených mastných kyselin, které jsou stabilní i za vysoké teploty při restování nebo smažení.

Jak smažit řízky aby byly měkké : Smažíme 3–5 minut z každé strany, během přípravy nepřiklápíme poklicí ani do řízků nepícháme vidličkou, protože by zbytečně odtékala šťáva z masa. Doporučujeme smažit pokaždé jednu celou várku, vyjmout a poté vkládat další řízky, protože studené řízky tuk ochlazují, prodlužují smažení a tím se maso opět vysouší.