Rehydratační roztoky se používají pro rychlou a efektivní rehydrataci těla. Jsou ideální pro použití u dětí s průjmem nebo zvracením, kde je riziko dehydratace vysoké. Rehydratační roztoky obsahují správnou kombinaci cukrů a solí, které pomáhají tělu rychle nahradit ztracené tekutiny a elektrolyty.U lehké dehydratace (viz následující tabulka – Hodnocení stupně dehydratace) podáváme po dobu 4 hodin 30 až 50 ml ORS na kg hmotnosti, u střední 50 až 100 ml a u těžké dehydratace 100 až 150 ml ORS na kg hmotnosti. Po zvládnutí dehydratace se aplikuje po každé vodnaté stolici 10 ml ORS na kg tělesné hmotnosti.Složení zjednodušeného rehydratačního roztoku
Na 1 litr (nejlépe převařené) vody: 8 čajových lžiček cukru, 1 lžička soli, 1 šálek neslazeného ovocného džusu (2 pomeranče). Není-li dostupný džus nebo prostředky pro převaření vody, tak se tím samozřejmě nezabývat – příjem tekutin je cennější.
Jak dlouho trva rehydratace : Rehydratace musí být rychlá a musí být vyřešena v průběhu 4 hodin. Množství orálního rehydratačního roztoku odhadujeme dle stupně dehydratace. ke zvládnutí rehydratace podáme během 4 hodin 30 – 50 ml ORS/kg hmotnosti.
Jak se léčí dehydratace
Základním řešením dehydratace je zvýšení pitného režimu, tedy tzv. rehydratace. V lehčích případech stačí zvýšení příjmu tekutin po menších dávkách a častěji, tak aby ledviny zvládly tekutiny zpracovat. Pokud poznáte, že jste dehydrovaní, nesnažte se rychle vypít velké množství vody najednou.
Co to je rehydratace : Rehydratace je terapeutický postup, jehož úkolem je nahradit ztracené množství tělních tekutin a zajistit tak odpovídající cirkulační objem, při zachování fyziologické koncentrace iontů.
K pití se hodí sodovky a minerální vody, které doplní ztracené elektrolyty. Ve stravě by v dalších dnech neměly chybět potraviny bohaté na vitamíny, minerální látky a kvalitní probiotika. “
Dieta u průjmu
- pitný režim cca 3 litry tekutin denně
- klidový režim.
- první den průjmu nejlépe nic nejíst (případně pouze suché rohlíky, suchary nebo piškoty), další dny dieta.
Co způsobuje dehydrataci
Co může způsobit dehydrataci Je to například pobyt v horkém prostředí, namáhavý fyzický výkon doprovázený zvýšeným pocením, zvracení, průjem, vysoká horečka, léky (například diuretika) nebo některá onemocnění, typicky cukrovka.Voda přiváží buňkám kyslík a zároveň odvádí z těla zplodiny. Její nedostatek se může projevit různě. Nejsou-li vodou dobře zásobeny klouby, dochází vlivem vysychání tekutiny v kloubním vazivu k bolestem, kosti se o sebe otírají a vzniká zánět. Dehydratace se projevuje vysušenou šupinatou pokožkou.Mezi další příznaky patří sucho v ústech, lepící se rty, suché sliznice, zácpa, suchá pokožka, únava, malátnost, bolest hlavy. Pokud je dehydratace závažnějšího charakteru, objevuje se zmatenost, nízký krevní tlak, celková slabost, nevolnost, bezvědomí a šok.
Příčiny dehydratace. Proč však dochází k dehydrataci Základní příčinou je jednoduše nepoměr mezi příjmem a výdejem tekutin. Nedostatečný příjem tekutin jsme tu zmínili již několikrát, obzvláště starší lidé bývají náchylnější k absenci pocitu žízně, tento problém však může někdy trápit i velmi mladé lidi.
Co nejrychleji zastaví průjem : Při akutním průjmu doporučujeme užívat Tasectan 500 mg, který je dostupný v tobolkách. Tacetan 500 mg mohou užívat dospělí a děti nad 14 let. Užívejte 1 až 2 tobolky každých 4 až 6 hodin do vymizení příznaků. Pro děti již od narození Tasectan 250 mg KIDS, v sáčcích.
Co rychle pomáhá na průjem : Bezesporu nejznámějším prostředkem proti průjmu je “černé uhlí”, prodávané pod názvem Carbotox. K léčbě krátkodobého průjmu je vhodný známý lék Endiaron. Pamatujte, že léčbu průjmu a zvracení trvajícího déle než tři dny je nutné konzultovat s lékařem. Regenerujte organismus přírodními prostředky.
Čím rychle zastavit průjem
Při akutním průjmu doporučujeme užívat Tasectan 500 mg, který je dostupný v tobolkách. Tacetan 500 mg mohou užívat dospělí a děti nad 14 let. Užívejte 1 až 2 tobolky každých 4 až 6 hodin do vymizení příznaků. Pro děti již od narození Tasectan 250 mg KIDS, v sáčcích.
Bezesporu nejznámějším prostředkem proti průjmu je “černé uhlí”, prodávané pod názvem Carbotox. K léčbě krátkodobého průjmu je vhodný známý lék Endiaron. Pamatujte, že léčbu průjmu a zvracení trvajícího déle než tři dny je nutné konzultovat s lékařem. Regenerujte organismus přírodními prostředky.Zařaďte do svého jídelníčku větší množství potravin bohatých na vodu. Vodní meloun je asi první na ráně. Dobré jsou také okurky, větší množství kiwi, pomerančů. A dobré je samozřejmě myslet i na dostatek řidších polévek.
Jak se pozná zavodnění organismu : Projevy zadržování vody v těle
- Otoky končetin.
- Těžkosti v břiše.
- Nadměrné pocení
- Celulitida.
- Obtížné hubnutí