Na co je pak Choi?
Syrové listy můžete přidat do zeleninových salátů nebo do smoothies. Pak choi se dá kombinovat např. s melounem, avokádem a citronovou nebo octovou zálivkou. Při tepelném zpracování mají listy tendenci rychle vadnout.Listy však rychle vadnou, podobně jako špenát. Před použitím je proto na několik minut ponořte do vroucí vody, poté je zchlaďte v ledové vodě. Do jídla přidejte toto mimořádně zdravé lupení až nakonec. Pak choi lze dále využít při zapékání, grilování, dušení, smažení, ale i do polévek.Pak choi očistíme, dole odkrojíme a rozdělíme na listy. Silnější listy rozpůlíme nebo rozčtvrtíme. Česnek oloupeme a nakrájíme na tenké plátky. V pánvi rozehřejeme olej, přidáme česnek a zvolna restujeme dozlatova.

Jak skladovat pak choi : Košťály jsou tužší, častěji se tedy používají do teplých jídel. Kvalitní rostlinky jsou bez otlaků, s čerstvými listy, pevné, pružné a křehké. Pozor na ovadlé listy a slizovaté košťály. Doporučuje se skladovat v lednici, avšak maximálně týden, poté vadne.

Kdy sklízet pak choi

Čínské zelí se dá sklízet v kterémkoliv stádiu vývoje, od mladých rostlin až do mladých květních stonků dospělých rostlin. Listy mladých rostlin můžeme sklízet už za 3 týdny. Pro sklizeň jednotlivých listů rostliny seřezáváme 2,5 cm nad zemí a necháme je obrůst.

Co je to bok Choy : Čínské, bok čoj nebo pak čoj zelí, pchin-jinem též bok choy (Brassica chinensis) pochází z východní Asie, jedná se o významnou zeleninu v jižní a střední Číně a v Japonsku. Existuje značně velké množství různých typů a forem, které se liší nejen vzhledem a velikostí, ale i hospodářskými vlastnostmi a využitím.

Kmín. Pokud narazíte na recept, který vyžaduje přidání celých semen fenyklu do hotového výrobku, jako je domácí klobása, kmín je ideální náhradou. Chutnají velmi podobně jako semena fenyklu a vypadají téměř identicky.

Co je pak choi Jde o druh noblesního čínského zelí s krátkými masivními stonky světlé zelené až bílé barvy s krásně lesklými, bohatými, hladkými a i různě barevnými zelenými listy, které mají často bohaté vroubkování.

Kdy sazet pak choi

Jak pěstovat Pak Choi: Semínka můžeme vysévat do skleníku již od dubna. Přímý výsev je možný až do června do července. Vyséváme o hloubky maximálně 1 cm (spon by měl být 50 x 30 cm).Čínské zelí se dá sklízet v kterémkoliv stádiu vývoje, od mladých rostlin až do mladých květních stonků dospělých rostlin. Listy mladých rostlin můžeme sklízet už za 3 týdny. Pro sklizeň jednotlivých listů rostliny seřezáváme 2,5 cm nad zemí a necháme je obrůst.Vyséváme o hloubky maximálně 1 cm (spon by měl být 50 x 30 cm). Semena vyklíčí po 10 až 14 dnech, k vyklíčení potřebujeme teplotu od 5 do 22 °C. Zvolené stanoviště by mělo být slunečné, ale zelí roste celkem dobře i v polostínu. Substrát připravíme lehký, propustný (nejlépe pro výsev a množení).

Nejlépe, pokud to stihnete v období od března do května. Tedy na jaře. Jsou totiž optimální podmínky pro sázení. Venku je dostatečně vlhko, což je pro nově přesazenou rostlinu či strom to nejdůležitější, aby se stihla zaklimatizovat.

Jak se dělá čaj z fenyklu : V hmoždíři rozdrťte lžíci fenyklových semínek, díky tomu se z nich snáze uvolní všechny prospěšné látky. Rozdrcená semínka zalijte vroucí vodou a asi 15 minut je louhujte. Pak stačí čaj přecedit a vypít.

Kdy fenyklový : Fenyklový čaj je vhodný i pro děti a kojence. V doporučeném dávkování je možné podávat jej již od 1. ukončeného týdne života jako doplnění tekutin při kojení nebo při trávicích obtížích. Pokud chcete podávat fenykl svému miminku, vybírejte fenyklové čaje určené speciálně pro děti, optimálně v bio kvalitě.

Jak nahradit pak choi

Ak by som mala nahradiť pak choi, tak mangoldom by som ho nahradila, ale mangoldom stopkovým, ten má pevnejšie listy a hrubšie stonky. Inak doporučujem všetkým, ktorí majú záhradu, pestovať mangold. Absolútne nenáročná rastlina s bohatým využitím.

Postup přípravy receptu

Slaninu a cibuli nakrájíme na kostičky. Cibuli zpěníme na rozškvařené slanině, přidáme zelí, sůl a pepř, sojovou omáčku, cukr, vývar a glutasol. Asi 30 minut společně podusíme. Nakonec posypeme nasekanou zelenou petrželkou a podáváme jako přílohu.Předpěstovávat můžeme rajčata, papriky, lilky, nesmíme zapomenout na rané saláty, některé druhy cibule a celer. Je čas i na košťálovou zeleninu, jako je kedlubna, brokolice a květák. Do zateplených, ale už i nezateplených skleníků můžeme sít semínka raných ředkviček a mrkví.

Kde se pestuje cinske zeli : V Číně se čínské zelí pěstuje prokazatelně již od 5. století po Kristu. Odtud se rozšířilo nejprve do východní a jihovýchodní Asie a poté se postupně začalo pěstovat i v Evropě. Dnes se čínské zelí pěstuje téměř všude ve světě – například v Evropě se nejvíce čínského zelí pěstuje v Nizozemsku.