Pokud byste si chtěli tinkturu vyrobit, naložte jeden velký květ (vypravte se pro něj na počátku rozkvětu jírovců) bez zelené stopky do 3 dcl alkoholu (ideální je 60%). Nádobu uzavřete, nechte stát na teplém místě a dvakrát denně protřepejte. Po třech týdnech tekutinu sceďte a přelijte do tmavé lahve.Je prokázáno, že kaštany pomáhají s žilními problémy. Léčí arteriosklerózu, křečové žíly a hemoroidy, zlepšují prokrvení, posilují cévní stěny a pomáhají dokonce i při otocích a celulitidě.Na 500 ml potřebujeme minimálně 30 kaštanů. Necháme 3-5 týdnů macerovat, občas protřepeme. Scedíme a přelijeme do čisté lahvičky. Tinkturu vtíráme do postižených míst.
Jak oloupat kaštany na tinkturu : Kaštany nakrájíme na čtvrtky, můžeme je ale také nakrouhat na elektrickém kráječi – tinktura pak bude účinnější. Pokud chceme dosáhnout maximálního účinku, kaštany oloupeme a pak nakrájíme na čtvrtky nebo nakrouháme pomocí kráječe. Anebo si můžeme dát tu práci a oloupané kaštany nastrouhat.
Na co je dobrá Kastanova tinktura
Tinktura na vnější i vnitřní použití + gel na křečové žíly. Plody kaštanu mají protizánětlivé účinky, pozitivně ovlivňují stav cévního a žilního systému, pomáhají při žilní nedostatečnosti a působí jako antisklerotikum.
Jak dlouho louhovat tinkturu : V lékárnictví se tinktury používaly už ve středověku. Jejich výhodou je totiž trvanlivost a vysoký obsah účinných látek. Jeden díl nařezaných bylinek nebo pupenů se zalije pěti díly čtyřicetiprocentního alkoholu. Luhuje se 7–14 dní, jednou denně je třeba výluh protřepat.
Kaštanová mast zmírňuje obtíže při omezené kosterní hybnosti, při revmatismu, brnění nohou, studených nohách, ale zejména při zánětech křečových žil a městnání krve v žilách, potížích s cévami a hypofunkce ledvin. Obnovuje pružnost a pevnost cévních stěn, zlepšuje průtok krve a zamezuje tvorbě otoků.
Tinktury se užívají pro různé účely a záleží na specifickém bylinném přípravku a zdravotním stavu. Mnoho lidí užívá tinktury jako přírodní doplněk stravy nebo pro podporu zdraví. Je důležité dodržovat doporučení lékaře nebo odborníka na bylinné léčitelství ohledně dávkování a užívání tinktur.
Jaký alkohol použít na tinkturu
Čistý konzumní líh 80% se používá k potravinářským účelům, k přípravě tinktur a nakládání bylinek.Kaštanová mast výroba:
- V dobře omytém hrnci rozpusťte kokosový olej. Pozor, nesmí se vařit ani smažit!
- Přidejte listy kaštanu koňského a počkejte až zhnědnou.
- Vyndejte hnědé listy a nechte směs vychladnout.
- Přelijte do vhodné uzavíratelné nádoby a uchovávejte v chladném a temném místě.
Propolisová tinktura dokonale desinfikuje, ničí nebo omezuje růst některých bakterií, virů, plísní.
Mast s proplisem – recept
Vazelínu nebo sádlo zahřejeme na 50°C ve vodní lázni a vmícháme asi pětinu propolisové tinktury, tedy na 1 díl vazelíny, použijete 1/5 tinktury (100 g vazelíny, 20 g tinktury). Směs ponecháte chvíli zahřátou, aby se odpařil lih z tinktury. Pak ji necháte volně vychladnout.
Co léčí propolis : Propolis působí proti bakteriím, plísním a také virům. Díky kombinaci s jeho protizánětlivým účinkem našel široké využití v léčbě kožních obtíží. Nejběžnějším přípravkem s propolisem je propolisová tinktura. Vzniká rozpuštěním propolisu v lihu s obsahem alkoholu okolo 60 %.
Jak užívat propolis při nachlazení : Při onemocnění se podává 1 kávová lžička tinktury ve skleničce vlažné vody nebo čaje 2 až 3x denně. Zapařovací zábaly krku se mohou pokapat asi 30 kapkami tinktury nebo použít suchý zábal a namazat krk nebo obklad mastí. Dobré je též kloktání – do skleničky vlažné vody dáme 1 kávovou lžičku tinktury.
Na co se používá mast
Mast se používá při místních zánětlivých a alergických kožních onemocněních neinfekčního původu, např. při ekzémech, při podráždění kůže kosmetickými a čisticími prostředky, při bodnutí hmyzem, malých spáleninách 1. a 2. stupně, při kožních zánětech po slunění, ozáření ap.
Propolis je známý pro účinek na bakterie i plísně a pro jiné hojivé účinky. Propolisové kapky můžete používat na řadu vnějších problémů, zejména plísně a kožní onemocnění. Použít je můžete také při bodové aplikaci například na akné, afty, kuří oka, bradavice nebo opary.Ústní dutina
Propolis aplikujte na afty v ústech. S výhodou lze použít také na rozbolavělé koutky, za kterými často stojí plísňová infekce. Protože ničí herpetické viry, lze použít propolis na opar. Zředěná propolisová tinktura se používá k ústní hygieně, pacienti ale často vyhledávají propolisovou tinkturu na zuby.
Co vytáhne zánět z rány : u hnisajících ran je možné použít např. mast Ichtoxyl nebo Višněvského balzám, které „vytahují hnis“. Aplikujte 3 krát denně na ránu a postižené místo překryjte. Ránu je také třeba pravidelně dezinfikovat (např.