Na co je jistič?
U hlavního jističe se udává, že menší byty si pohodlně vystačí s jističem do hodnoty 25A. Pořídit větší jistič „pro strýčka příhodu“ se v tomto případě nevyplatí, poplatky se ostatně odvíjí podle velikosti hlavního jističe. Dbejte však na to, aby jistič pohodlně „jistil“ hlavní spotřebiče domácnosti zapnuté současně.Zatímco jistič funguje na automatickém principu, vypínač je možné ovládat manuálně.Pojistka se při poruše přeruší a musí se vyměnit, jistič je přístroj, který v případě nějakého problému vypne a odpojí vadnou část instalace, stejně jako pojistka, ale po odstranění příčiny se dá jednoduše zapnout. Co se týká instalací, u zásuvkových okruhů platí, že může být max. 10 zásuvek na jeden okruh.

Co vyhodi hlavni jistič : Hlavní jistič před elektroměrem najdete na každém odběrném místě elektřiny. Podle toho, jak je velký, se určuje jeho maximální možné zatížení elektrospotřebiči a velikost rezervovaného příkonu pro konkrétní odběrné místo elektřiny.

Co dělá jistič

Jistič zajišťuje v elektrickém obvodu automatické rychlé odpojení spotřebiče od sítě, dojde-li k překročení povoleného proudu nebo k přetížení. K překročení povoleného proudu může dojít porušením izolace, průnikem nebezpečného dotykové napětí s následným zkratem a podobně. Odpojení spotřebiče od napájení (tzv.

Kolik se platí za jistič : Rozhoduje i distribuční sazba

Cenu poplatku kromě typu jističe určuje i tzv. distribuční sazba, označovaná značkami jako D01d, D02d nebo D25d a podobně. V současnosti se poplatek za jistič pohybuje zhruba mezi 1480 až 1500 Kč ročně. Cena se liší v závislosti na jednotlivých regionech, ale rozdíly jsou minimální.

Hlavní jistič – vypínací zkratová schopnost 10kA:

Zatímco pro zásuvkové nebo světelné okruhy si vystačíte s běžnými jističi se zkratovou odolností 6kA, jako hlavní jistič je nutné použít jistič se zkratovou odolností 10kA.

Jistič je elektrický přístroj, který při nadměrném elektrickém proudu (tzv. nadproudu) (většinou při přetížení nebo zkratu) automaticky rozpojí elektrický obvod a tím ho chrání před poškozením. V omezené míře chrání i elektrické přístroje a v poslední řadě osoby či zvířata.

Kolik jističů může být za chráničem

Pro spotřebiče do 2 A je to maximálně 1 mA, pro spotřebiče do 20 A je to 0,5 mA/A (tedy kupříkladu pro 10 A zařízení je to 5 mA). Proudové chrániče mají dle výrobkových norem normalizovanou hodnotu nevybavovacího proudu 0,5 Idn (srov.Problém může být způsoben dosluhujícím stykačem, který spíná Vaše akumulační spotřebiče. Vlivem rozložení magnetického toku v magnetickém obvodu stykače dochází ke zvětšování vzduchové mezery, která pak způsobuje popisované bzučící zvuky.Nejčastěji vás vyjde kolem 80 až 95 korun za měsíc, ale některé menší energetické firmy si účtují i částky od 140 do 180 Kč. Platba za jistič a odběrné místo: Kolik zaplatíte, i když neodeberete ani 1 kWh elektřiny

Proč platíme za jistič

Jejich smysl spočívá v distribuci maximálního množství elektřiny do vašeho odběrného místa. Peníze, které od vás distributor získá, jsou totiž využívány k zajištění nutné údržby distribuční elektrické sítě a správnosti měření spotřeby.

Kolik stojí 1 kW u Čezu : Platí tedy, že cena elektřiny ČEZ za 1 kWh musí být vždy stejná nebo nižší než vládou zastropované ceny platné po celý rok 2023. Jde tedy maximálně o 5 Kč/kWh bez DPH nebo 6,05/kWh s DPH.

Kolik kW na jeden jistič : Jištění

Maximální velikost jističe/pojistky [A] Minimální průřez měděného elektrického vodiče [mm 2] Maximální příkon elektrického spotřebiče [kW] Jednofázová elektrická přípojka
10 1,5 2,3
16 2,5 3,6
20 4 4,6
25 6 5,7

Jaký jistič na 7 kW

Tedy spočítáme-li si, že máme celkový příkon spotřebičů 7,2kW, získáme hodnotu 31A. Což odpovídá jističi 32A.

2000 W – osobně doporučuji max do 1500 W) – pod 1 jistič 10A, kabely Cu 1,5 mm2. 2) Obvody zásuvkové – do 16A – pod 1 jistič 16A, kabely 2,5mm2. 3) Ostatní obvody podle výkonu a charakteru spotřeby.Hlavní jistič před elektroměrem je technické zařízení, které chrání vaše odběrné místo. Zpravidla se nachází v blízkosti elektroměru a lze jím vypnout dodávku elektřiny pro celé odběrné místo.

Co chrání jistič : Jistič je elektrický ochranný přístroj, který chrání vedení a ostatní prvky elektroinstalačních rozvodů před účinky nadměrně vysokého proudu (nadproud) při zkratu nebo přetížení. Jističe jsou ochranné přístroje a nejsou primárně určeny k zapínání či vypínání obvodů.