Na co je jalovice?
Jalovice se zapouštějí po dosažení 65 –75 % živé hmotnosti v dospělosti. U dojených plemen se jalovice poprvé zapouští ve věku 14 – 16 měsíců, u masných plemen později, v 18 – 20 měsících věku. U býků se první ejakuláty získávají v 10 – 12 měsících věku, do plemenitby se zařazují podle plemenné příslušnosti.Jalovice je samice skotu starší 6 měsíců. Telata samičího pohlaví mladší šesti měsíců jsou označována jako jalovičky. Po otelení (porodu) se z jalovice stane kráva. Před otelením není možné jalovice dojit, neboť k produkci mléka dochází právě až po narození prvního mláděte.Pro krmnou dávku jalovic je nejlepší vojtěšková senáž, hlavně pokud se jedná o kategorii zvířat do 360 kg. Můžeme však krmit i levný objem, jako siláž z kukuřičných stvolů, travní senáž, GPS, cukrovarské řízky nebo slámu.

Jak poznat jalovici : Jalovice mají obvykle kratší říji s výraznějšími příznaky oproti kravám. U krav se také občas vyskytuje tichá říje, tj. když pohlavní cyklus probíhá normálně, avšak bez zjevných příznaků. Často se vyskytuje u krav, které jsou chovány v podmínkách, které nevyhovují jejich potřebám (ustájení, ošetřování, výživa).

Kdy se odstavuje tele

V systému včasného odstavení musí telata začít přijímat trochu startéru do 2 týdnů věku, aby byl umožněn dostatečný vývoj bachoru před odstavením ve věku 5 až 6 týdnů. Pokud telata přijímají dostatečné množství startéru, je možné odstavit telata po 6 týdnech, i když stále přijímají velké množství mléka.

Kolik krav na jednoho BYKA : V případě přirozené plemenitby se využívají mladí býci na 10 – 15 krav, dvouletí býci na 20 krav a starší býci ve skupině nejvýše na 35 krav. Připouštěcí období trvá 8 – 10 týdnů (Burdych V. a kol., 2004). Jalovice při prvním zapouštění by měly dosahovat 66 % hmotnosti dospělých krav (Maas, J., 1987).

Samice po porodu – otelení se nazývá dojnice – kráva. V období, kdy kráva nedojí, se z hlediska mléčné užitkovosti užívá označení odstavená, zaprahlá nebo zasušená kráva. Potrat se nazývá zmetání a potracený plod je zmetek. Samec se nazývá býk, mladý samec je býček nebo jalovec.

Jalovice jatečné v živém (Kč/t)

Jateční cena jalovic se pohybovala na začátku minulého roku na hodnotě 33 099 Kč/t a během roku se vyšplhala až na hodnotu 39 519 Kč/t.

Proč kráva dává mléko

Opět po porodu začíná produkovat mléko určené k výživě telete a ke konzumaci či k dalšímu zpracování. Březost krav-dojnic trvá průměrně 285 dní. Cílem každého chovatele je, aby byla dojnice každý rok otelená, což zaručuje rentabilitu chovu. Kráva v dojírně při odebírání mateřského mléka.Kráva má schopnost strávit jakékoli nejedovaté a nedřevnaté části rostlin, takže i obilí. Zkrmování celého, nemačkaného obilí rozhodně nemůže krávě uškodit, jen ho musí rozkousat (narušit slupku)aby ho strávila.U řady krav se jeden až dva dny před porodem snižuje tělesná teplota o půl až o jeden stupeň Celsia. V průběhu 24 hodin před vlastním porodem se snižuje tonus ocasní svaloviny. Probíhají nepravidelné a nekoordinované děložní stahy o nízké intenzitě, jsou patrné také aktivní pohyby plodu.

Celkový čas sání za 24 hodin se udává od 40 do 150 minut v závislosti na věku a plemeni zvířat. Tele saje za 24 hodin 3-8krát. Každá kráva je cucaná v průměru 5,1krát za den a celkový čas jednoho kojení je 32,2 minut. Starší telata sají méně často, ale čas sání je delší.

Jak často může mít kráva tele : Březost krávy trvá průměrně 285 dnů, někdy i déle, v závislosti na celkovém fyzickém stavu a plemenné příslušnosti. Kráva rodí jedno tele, zřídkakdy dvojčata. Pokud se narodí dvojčata rozdílného pohlaví, jalovička často bývá neplodná a nazývá se býčice.

Kolik sena pro jednu krávu : Spotřeba sena činí na jednu ovci 2-3 kg/den a na jednu krávu přibližně 15 kg/den. Ke shromažďování zvířat slouží manipulační ohrada.

Proč kráva dojí mléko

Opět po porodu začíná produkovat mléko určené k výživě telete a ke konzumaci či k dalšímu zpracování. Březost krav-dojnic trvá průměrně 285 dní. Cílem každého chovatele je, aby byla dojnice každý rok otelená, což zaručuje rentabilitu chovu. Kráva v dojírně při odebírání mateřského mléka.

Krávy jatečné v živém (Kč/t)

Cena jatečných krav se během loňského roku zvýšila z 27 780 Kč/t na 33 097 Kč/t v listopadu a v prosinci cena opět mírně klesla.Průměrná cena telete v České republice se v roce 2023 pohybuje mezi 10 000 a 20 000 Kč.

Co způsobuje mléko : Mléko a mléčné výrobky jsou významným zdrojem vitaminu A, vitaminu B2, B12 a kyseliny pantotenové. Vápník je zásadní prvek pro lidský organizmus. Až 99 % vápníku je uloženo v zubech a kostech, proto je dostatečný příjem vápníku důležitý pro vývoj a dobrý stav zubů a kostí.