Nejlepší je užívat tyto nápoje před výkonem, při výkonu a po výkonu. V každé fázi mají totiž svoji funkci. Iontové nápoje rehydratují, kompenzují ztráty iontů a vyrovnávají ztráty energie. Pocit žízně je vynuceným signálem stavu nouze, do toho bychom se při sportovní aktivitě ani běžném životě neměli dostat.Iontový nápoj pomáhá zabránit vyčerpání a kolapsu organismu v průběhu tréninku. Umí zmírnit negativní projevy, jako jsou například křeče, ke kterým někdy v rámci sportovních výkonů dochází. Smyslem iontových nápojů je doplnění potřebných minerálů a iontů a zároveň udržení výkonu během sportu.Hypotonický nápoj má z těchto tří nejnižší obsah sacharidů (méně než 6 %). Hodí se tak při aktivitách, kdy nepotřebujeme tolik doplňovat energii, ale zároveň chceme přijímat elektrolyty.
Jak pripravit Iontovy nápoj : Stačí jen smíchat a rozmixovat následující ingredience: Půl hrnku pomerančové šťávy (pokud možno čerstvé z bio pomerančů), čtvrt hrnku citronové šťávy, dva hrnky minerální nebo kokosové vody, dvě lžíce medu od místního včelaře, špetka himalájské růžové soli. Domácí ionťák za pár korun.
Kolik kalorií má iontový nápoj
Obsahují spoustu energie, kterou sportovci potřebují organismu dodávat při déletrvajících trénincích nebo závodech pro co nejlepší výkon. Typicky zde můžeme jmenovat různé iontové nápoje, které obsahují zpravidla kolem 400 kcal na 100 g prášku a z toho 90 gramů cukru.
Jak vybrat Iontovy nápoj : Přisun kvalitních živin a tekutin je tedy nezbytný. Zvláště, pokud se výkon každý den opakuje. Nejvhodnějším nápojem se prokázal iontový nápoj s obsahem sacharidů nad 10 %. Množství přijatých tekutin by mělo odpovídat rozdílu v tělesné hmotnosti před a po výkonem.
Při větším výkonu, například silovém cvičení, můžete sáhnout i po izotonickém iontovém nápoji. Pokud by přísun iontů byl dlouhodobě nedostatečný, může dojít i k hypotonické dehydrataci. To by mohlo způsobit ošklivé svalové křeče a slabost či malátnost.
Při intenzivní námaze trvající několik hodin je již vhodné dát před čistou vodou přednost sportovnímu nápoji s obsahem sacharidů (například zředěnému ovocnému džusu, který poslouží jako hypotonický nebo izotonický nápoj).
Co si dát před tréninkem
Co pít před tréninkem Dvě hodiny před tréninkem byste měli vypít 2 sklenice tekutin a půl hodiny před tím, než půjdete trénovat, byste měli přijmout dalších 250 ml vody. Doporučuje se buďto čistá voda, nebo sportovní nápoje, které tělu dodávají během tréninku energii a dokáží zlepšit váš sportovní výkon.8 věcí, které byste nikdy neměli dělat ve fitku
- Nikdy si nesedejte během tréninku nohou.
- Nikdy slepě nekopírujte cvik, který dělá někdo jiný
- Nikdy si nic nedokazujte před ostatními.
- Nikdy nehledejte způsoby jak utajit, že netrénujete nohy.
- Neztrácejte čas s mobilem v rukách mezi sériemi.
Obecně je možné říci, že byste před cvičením měli zvolit snadno stravitelné jídlo, které je bohaté zejména na bílkoviny a sacharidy. Jako vhodný zdroj bílkovin můžeme zmínit například kuřecí a krůtí maso, cottage sýr nebo jogurt. Vhodným zdrojem sacharidů jsou zase například brambory, ovoce, rýže nebo vločky.
Vhodnými zdroji bílkovin po tréninku jsou syrovátkový protein (whey protein), vejce, kuřecí prsa, tvaroh nebo jogurt. Syrovátkový protein je rychle stravitelný a obsahuje všechny esenciální aminokyseliny (stavební bloky bílkovin), které jsou nezbytné pro svalovou syntézu.
Proč banán po cvičení : Díky svému složení banán v organismu vyprovokuje inzulinovou reakci a urychlí tvorbu svalové hmoty. No a pokud máte po cvičení prostě jen hlad, banán je velice dobrá varianta jak doplnit ztracenou energii a živiny a plnohodnotné jídlo si můžete dát v klidu doma. Banánem po cvičení určitě nic nezkazíte – naopak :).
Jak dlouho jíst před tréninkem : Pokud váš trénink pasuje mezi vaše jídla, nemáte přehnaný hlad nebo hledáte lehčí předtréninkové jídlo, 1 až 2 hodiny před tréninkem je skvělý čas na jídlo. V této době je důležité, abyste se zaměřili na konzumaci sacharidů a bílkovin, zatímco tuky jsou v tuto chvíli méně důležité.
Kdy je nejlepší jít do fitka
Podle vědeckých studií je pro tělo z hlediska denního biorytmu nejlepší doba mezi sedmou a devátou hodinou ranní, případně mezi pátou a šestou hodinou večer. V tomto ohledu je důležité správné zvolení posilovny, protože obecně chodí odpoledne více lidí, takže vaše posilovna může být plná.
Ze začátku tréninku zařaďte tzv. komplexní cviky (bench press, mrtvé tahy, shyby, dřepy…) a až po nich tzv. izolované (bicepsové zdvihy, předkopávání…). Nejdříve je třeba procvičit velké svalové partie (stehna, záda, prsa) a poté malé (biceps, triceps, ramena, lýtka).Nafouknuté břicho vyřeší vláknina
Určitě víte, že se máte vyhnout nejen sladkostem, chutným koláčům ale i slazeným nápojům. Pokud konzumujete hodně rafinovaného cukru, játra zaplavíte fruktózou a ta je nucena přeměnit ji na tuk. Zaměřte se na ovoce, které obsahuje mnoho vitamínů a vlákninu.
Proč jíst banán po cvičení : Díky svému složení banán v organismu vyprovokuje inzulinovou reakci a urychlí tvorbu svalové hmoty. No a pokud máte po cvičení prostě jen hlad, banán je velice dobrá varianta jak doplnit ztracenou energii a živiny a plnohodnotné jídlo si můžete dát v klidu doma. Banánem po cvičení určitě nic nezkazíte – naopak :).