Na co je goji?
Kustovnice se řadí mezi rostlinné adaptogeny, tedy látky, které působí proti stresu a nespecificky zvyšují psychickou a fyzickou odolnost organizmu. V čínské medicíně se kustovnice považuje za tonikum, které vyživuje ledviny, játra a zrak.Doporučené denní dávkování pro dospělé osoby jsou asi dvě hrstky bobulí denně. Menší děti by rozhodně neměly konzumovat více, než poloviční dávku. Vyšší míra konzumace Goji Berry vede k problémy se zažíváním. Odborníci nedoporučují jíst větší množství kustovnice před spaním, mohou nastat problémy s nespavostí.Q:Jak dlouho bych měl užívat kustovnici čínskou, abych viděl účinky A:Účinky kustovnice čínské se mohou projevit velmi rychle, ale pro dosažení dlouhodobých výsledků je třeba pravidelné užívání po dobu alespoň několika týdnů. Vždy se poraďte s odborníkem na přírodní medicínu, jak a kdy máte kustovnici čínskou užívat.

Jak se jí kustovnice čínská : Použití: Goji se dá jíst přímo v sušené podobě, ale také si ji můžete přidat do cereálií, jogurtů, koláčů nebo různých koktejlů. Lze taktéž připravit nálev: zalijte 3 čajové lžičky plodů góji 4 dcl vroucí vody, nechte cca 5 minuty odstát a přeceďte. Doporučená denní konzumace je 1 polévková lžíce plodů góji, ne více!

Na co je dobrá goji

Goji snižují riziko rakoviny prostaty a prsu

Goji pomáhá proti bolestem hlavy. Goji zbavují nespavosti. Goji udržují svěží a pružnou pleť Goji působí jako afrodiziakum.

Jak uchovat goji : Skladovat při teplotě 4-25 °C. Chránit před mrazem.

Goji harmonizují činnost ledvin a jater

Goji posiluje zrak. Goji působí antibakteriálně Goji snižuje hladinu cukru v krvi – vhodný pro diabetiky.

Vzhledem se podobá šípku, sušená kustovnice pak připomíná rozinky. Chuť plodů kustovnice je však sladší než šípek, bez kyselého dozvuku. V tradiční čínské medicíně i mezi obyčejnými Číňany je považována za naprosto nepostradatelný potravinový doplněk.

Která kustovnice je jedlá

Godži jsou plody dvou blízce příbuzných druhů kustovnice, a sice kustovnice cizí (Lycium barbarum) a kustovnice čínské (L. chinense). Oba druhy jsou opadavé keře s jednoduchými listy, dorůstající obvykle výšky 0,5 až 2 metry. Mají pravidelné, purpurově zbarvené květy nálevkovitého tvaru.Jednoduše plody zalijeme horkou vodou a necháme 20 minut louhovat, poté slijeme; vylouhované plody jsou velmi chutné a lze je rovněž konzumovat. Do polévkových vývarů, do rýže, na saláty, ale i do koláčů, zákusků apod. – záleží jen na vlastní fantazii.Ideální a zdraví prospěšná denní konzumace kustovnice čínské je 10 až 20g. Pro svou jemnou chuť a účinky je kustovnice častou součástí kulinářských receptů čínské kuchyně, přidává se také do zeleninových vývarů a polévek. Je například součástí polévky na posílení ledvin, která dále obsahuje bílou ředkev.

Goji neboli kustovnice čínská, je zejména v Číně nebo Tibetu, odkud pochází, považována za jednu z nejzdravějších plodin vůbec. Je to silný antioxidant, je bohatá na betakaroten, vitamín C, B1 a B2, ale také zinek, selen, železo či vápník.

Jak dlouho se vaří Goja : Goja vařte ve vroucí vodě 30 – 40 minut.

Jak zpracovat Goji : Goji se mohou konzumovat samotné, nebo se mohou přidávat do jogurtu či cereálních směsí. Další možnou variantou konzumace plodů je příprava chutného čaje, podobně jako u šípků, přičemž goji lze po vylouhování zkonzumovat. Na jeden litr šťávy je třeba zpracovat asi 6 kilogramů zralých plodů kustovnice.

Co obsahuje Goji

Výjimečnost GOJI spočívá zejména v široké škále vitaminů a zdraví prospěšných látek, které jsou v jejích plodech hojně zastoupeny. Obsahuje například vitaminy B (B1, B2, B3 a B6), C, E, A, aminokyseliny, karotenoidy, bílkoviny a minerály – vápník, hořčík, draslík a železo.

Brambory a cibuli oloupejte a nastrouhejte na jemném struhadle. Dejte do mísy, přidejte prolisovaný česnek a dochuťte solí, pepřem a sušenou majoránkou. Směs dobře promíchejte. Střeva naplňte bramborovou směsí.Jednoduše plody zalijeme horkou vodou a necháme 20 minut louhovat, poté slijeme; vylouhované plody jsou velmi chutné a lze je rovněž konzumovat. Do polévkových vývarů, do rýže, na saláty, ale i do koláčů, zákusků apod. – záleží jen na vlastní fantazii.

Jak chutná goji : Pokud bychom její chuť měli přirovnat k jiným plodům, blíží se chutí k brusinkám, třešním, šípkům nebo jablkům.