Na co je dobré zelí?
Pomáhá při zastavení různých druhů rakoviny, například rakoviny prsu, reprodukčních orgánů, mozku, střev a plic. Díky bohatému obsahu síry obnovuje a stimuluje růst plicní tkáně. Je velmi bohatým zdrojem vlákniny, vápníku, hořčíku a draslíku, ale obsahuje také nejrůznější vitamíny.K výčtu pozitiv kysaného zelí patří mimo jiné i skvělé působení proti paradentóze. Funguje také jako ochrana před stresem – tu zajišťuje vysokým obsahem vitaminů C a B. Aby zelí plnilo svůj léčivý efekt, je ideální konzumovat denně množství zhruba jedné kompotové misky.Například čerstvá šťáva z bílého zeli uklidňuje žaludek, působí proti kašli a pomáhá při léčbě žaludečních vředů a dvanácterníku. Aby si zelí zachovalo co nejvíce prospěšných látek a vitamínů, je dobré konzumovat ho v tepelně neupravené (například studený zelný salát, chipsy ze zelných listů atd.) či kysané podobě.

Proč jíst červené zelí : Zelí je nízkokalorickou potravinou (červené zelí: 22 kcal / 100 g, bílé zelí: 25 kcal / 100 g). Má však vysoký obsah vlákniny, která zajistí dlouhodobý pocit sytosti. Červené i bílé zelí jsou bohaté na vitamin C, přičemž v červeném zelí je ho o něco více než v bílém zelí.

Jaké vitamíny jsou v zelí

Zelí je bohaté na betakaroten a vitamín C a obsahuje i významné množství vitamínu B, E a K. Vitamín K pomáhá udržovat dobré mentální funkce a koncentraci. Slouží také jako prevence poškození nervů a na obranu proti Alzheimerově chorobě a demenci.

Proč jíst syrové zelí : Konzumace bílého zelí zlepšuje zdraví srdce. Obsahuje draslík, který snižuje krevní tlak a snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Tato zelenina navíc obsahuje fytonutrienty, které snižují hladinu cholesterolu v krvi. Konzumace čerstvého, syrového bílého zelí má pozitivní vliv na zdraví trávicího systému.

Obsahuje vitaminy A, C, E a K i řadu minerálů, jako jsou draslík, vápník, fosfor, síra, hořčík či fluor. 70–80 % našeho imunitního systému je ve střevech. Je-li špatná střevní mikroflóra, jsme mnohem náchylnější k nemocem. Kysané zelí svou probiotickou funkcí pomáhá udržovat střevní mikroflóru plně fit.

Kysané zelí se podle makrobiotické diety doporučuje jíst především v zimě, protože neochlazuje organismus a doplňuje tělu dostatek živin potřebných v zimním období. V zimě zařazujte kysané zelí do vašeho zimního jídelníčku co nejčastěji. Nejen proto, že je zdravé, ale také proto, že je syté a chutné.

Proč zelí nadýmá

Příčiny nadýmání

Strava: Konzumace potravin bohatých na vlákninu, jako jsou luštěniny, zelí nebo brokolice, může způsobit nadýmání. Stejně tak konzumace nápojů s vysokým obsahem oxidu uhličitého.Kysané zelí obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek, zejména probiotik, nicméně obsah vitaminu C ve 100 g je „pouhých“ 14,7 mg.Z toho všeho lze usoudit, že je pití zelné šťávy výborný detox organizmu. Obsahuje vysoký podíl vitamínu C a organických látek. Dále vitamin U, který je prospěšný pro správnou funkci žaludku a dvanácterníku. A také vitaminy A, B1, B2, C, K, železo, fosfor, sodík, vápník a draslík.

Z toho všeho lze usoudit, že je pití zelné šťávy výborný detox organizmu. Obsahuje vysoký podíl vitamínu C a organických látek. Dále vitamin U, který je prospěšný pro správnou funkci žaludku a dvanácterníku. A také vitaminy A, B1, B2, C, K, železo, fosfor, sodík, vápník a draslík.

Co způsobuje Smradlave prdy : Mezi nadýmavé potraviny patří luštěniny, košťálová zelenina, cibule, česnek, silně kořeněná jídla, sycené vody, kynuté pečivo, obzvláště to čerstvě upečené a alkohol, především víno. Tyto potraviny jsou bohaté na síru, která ovlivňuje střevní bakterie a vzniká sirovodík páchnoucí po shnilých vejcích.

Jak často je normální prdět : Nadýmání je normální a obvykle se není čeho obávat. Ve skutečnosti vědci zjistili, že průměrný člověk „prdí“ až 25x denně!

Proč jíst kysané zelí

Obsahuje vitaminy A, C, E a K i řadu minerálů, jako jsou draslík, vápník, fosfor, síra, hořčík či fluor. 70–80 % našeho imunitního systému je ve střevech. Je-li špatná střevní mikroflóra, jsme mnohem náchylnější k nemocem. Kysané zelí svou probiotickou funkcí pomáhá udržovat střevní mikroflóru plně fit.

Vysoké dávky vitamínu C navíc mohou zkracovat dobu života červených krvinek. Pokud překročíte denní dávku vyšší než 4 gramy, může to mít vliv na vznik ledvinových kamenů. Citliví jedinci mohou na dlouhodobější dávkování vitamínu C reagovat průjmem, na jednorázovou vysokou dávku alergickou kožní reakcí – kopřivkou.Zelná šťáva má vysoký obsah vitamínu C a organických látek. Doporučené dávkování pro začátečníky: 100 – 200 ml denně před jídlem. Pokud si nemůžete na chuť zelné šťávy zvyknout, kombinujte ji ze začátku se šťávou z mrkve či celeru. Na dně sklenice může docházet k usazování sedliny, což je normální jev.

Jak casto pít šťávu z kysaného zelí : Pití šťávy si naplánujte na dobu, kdy jste v klidu doma. Tento efekt je ale v pořádku, vaše střeva se čistí. Pravidelným pitím se tělo pročistí a již by tento projímavý účinek neměl dále trvat. Doporučené dávkování pro začátečníky je 200 ml denně před jídlem.