Vysoký obsah vápníku, hořčíku a fosforu v sezamu využijete při prevenci a léčbě osteoporózy a zlomenin. Karoteny ve spojení s hořčíkem, vápníkem a zinkem jsou zase lékem na nemoci očí, vlasů, kůže, sliznic a nehtů. Pro vysoký obsah železa je vhodný při chudokrevnosti.V asijských zemích se užívá sezamová drť (tzv. tahini) k zahušťování omáček, kaší a pomazánek. Sezamová semínka obsahují velké množství oleje, a proto se z nich vyrábí také sezamový olej. Jsou výtečná do zeleninových a okurkových salátů, dresinků a omelet.Sezamová semena
Lze využít při pečení chleba, moučníků a koláčů, do ovocných i zeleninových salátů, černý sezam pak nádherně vypadá uvařený spolu s rýží či jinými obilovinami. Sezamové semínko příjemně a nenásilně doplňuje chuť pokrmu.
Na co se hodí sezamový olej : Sezamový olej má široké využití jak v gastronomii pro své oříškové aroma, tak i v kosmetice díky svým příznivým účinkům na pleť a vlasy. Ve studené kuchyni jej využijeme jako surovinu pro zálivky nebo pomazánky, v teplé na smažení či marinování. Při vaření či dušení však své aroma mírně ztrácí.
Která semínka jsou nejzdravější
Semínka jsou na první pohled nenápadná, ale skrývají v sobě překvapivě velké množství živin. V první radě se pyšní obsahem zdravých tuků, ale nezaostává za nimi ani vláknina, vitamíny či další antioxidanty. Ať už zvolíte lněná, chia, konopná, dýňová nebo sezamová semínka, určitě vaše zdraví potěšíte.
Jak jíst Sezamova semínka : Sezamová semínka jsou účinná i při snižování hladiny cholesterolu. Konzumujte je neloupaná, abyste nepřišli o důležité živiny. Použít je můžete jak při pečení pečiva, tak jen tak do salátů, jogurtů, musli, salátů apod.
Díky vláknině jsou pomocníkem při zažívacích potížích a zácpě. Vitamíny (vit. K, E, B) a minerály (draslík, hořčík, fosfor, vápník a železo) působí blahodárně na celý organismus, především na nervový a imunitní systém. Semínka jsou však nejen vitamínovou bombou, ale také i kalorickou.
Pamatujte však na to, že se mohou snadno připálit, praží se pouze nasucho při nižší teplotě a musí se neustále míchat.
Kdy pouzit olej na pleť
Pokud máte suchou pleť, je vhodné olej zařadit do ranní i večerní rutiny. Pokud je ale vaše pleť spíše smíšená nebo suchá, bohatě stačí olej použít jen jednou denně, a to ideálně večer. Přes noc pleť produkuje menší množství kožního mazu, odpočívá a regeneruje se.Používal se zejména k léčení žaludečních a střevních potíží, kvůli slizu, který vytvoří na žaludeční a střevní sliznici ochranný film až na několik hodin. Chrání tak žaludeční stěnu, zabraňuje vzniku zán*tů a usnadňuje její regeneraci a uzdravování. Dnes se len pěstuje téměř po celém světě.Výživové přednosti lněných semínek
Lněná semínka jsou zdravá zejména pro srdce – obsahují totiž omega 3 mastné kyseliny. V jedné lžíci lněného semínka najdeme 1,8 g omega 3 mastných kyselin. Další cennou složkou jsou lignany, které mají významné antioxidační účinky.
Semínka jsou na první pohled nenápadná, ale skrývají v sobě překvapivě velké množství živin. V první radě se pyšní obsahem zdravých tuků, ale nezaostává za nimi ani vláknina, vitamíny či další antioxidanty. Ať už zvolíte lněná, chia, konopná, dýňová nebo sezamová semínka, určitě vaše zdraví potěšíte.
Jak správně konzumovat lněné semínko : Pokud konzumujeme celé lněné semínko, je nutné jej dobře rozkousat nebo mírně pomlít čí rozdrtit, jinak je z těla vyloučeno a žádná z jeho živin se do organismu nedostane. Pokud užíváte lněné semínko k mírnění příznaků zácpy, lněná semínka užívejte celá a předem je namočte.
Jak jíst semínka : Jak jíst semínka
Semínka se dají jíst na milion způsobů, najdete je v pečivu, v salátech, i v pudincích. Patří mezi oblíbené ingredience na smoothie, nebo si je můžete opražit a jíst večer u televize.
Jak dlouho namáčet Sezam
Semínko/obilovina/ořech | Namáčecí doba | Klíčící doba |
---|---|---|
Sezam | 8 hodin | 1-2 dny |
Špalda | 7 hodin | 2 dny |
Slunečnice | 2 hodiny | 2-3 dny |
Žitovec | 12 hodin | 2-3 dny |
Čistá voda je nejjednodušším a nejdostupnějším způsobem, jak docílit krásné pleti. Pokud budete pít denně dostatek tekutin, podpoříte nejen trávení, ale také rychlejší přirozenou regeneraci a detoxikaci organismu, což se velmi rychle odrazí ve vaší tváři.Pokud bojujete s problematickou pletí, měli byste hledat právě olej, který neucpává póry. Mezi nekomedogenní oleje patří například arganový, konopný nebo jojobový olej – ty se hodí pro každý typ pleti. Mezi ty komedogenní se řadí například lněný nebo kokosový olej na pleť.
Jak správně jíst lněné semínko : Pokud konzumujeme celé lněné semínko, je nutné jej dobře rozkousat nebo mírně pomlít čí rozdrtit, jinak je z těla vyloučeno a žádná z jeho živin se do organismu nedostane. Pokud užíváte lněné semínko k mírnění příznaků zácpy, lněná semínka užívejte celá a předem je namočte.