Účinky sedmikrásky
Čaj z květů sedmikrásky působí močopudně, podporuje pocení, zlepšuje proces látkové výměny a má čistící účinky. Pomáhá při artritidě, dně, akné a dalších problémech s pokožkou. Sedmikráska také léčí záněty krku, dýchacích cest i dásní, snižuje horečku a doporučuje se k léčbě onemocnění žlučníku.Sedmikrásky dáme do hrnce, přidáme nakrájený a dobře omytý citrón a zalijeme vařící vodou. Necháme do druhého dne louhovat. Potom povaříme asi deset minut, necháme vychladnout, přecedíme, přidáme cukr a povaříme do hustoty sirupu. Vařila jsem to 20 minut, ale mám to jako řidší sirup.Sedmikráska se využívá ke zvýšení látkové výměny v játrech, žlučníku a slezině, proti chronickým onemocněním dýchacích cest, kašli nebo chřipce, jako močopudný prostředek.
Jak zpracovat sedmikrásky : Květy můžete jíst čerstvé přímo na louce, ale přidávají se také do jarních salátů a polévek nebo je můžete nasypat na chléb s máslem či tvarohem. Do salátů můžete nasbírat i listy, a květy použít hlavně na ozdobu.
Na co je zdravá sedmikráska
Jsou to například hořčiny, třísloviny, sliz a minerály. Účinky sedmikrásky jsou velice jemné, a proto je vhodná pro děti. Podporuje vykašlávání, působí protizánětlivě a hojivě. Lidové léčitelství jí připisuje schopnost léčit kožní problémy, proto se přidává i do koupelí.
Co léčí Šalvěj lékařská : Účinky Šalvěje lékařské
Zásobuje organismus cennými antioxidanty a celkově harmonizuje trávení. Stabilizuje hormonální rovnováhu, proto se doporučuje ženám v menopauze. Normalizuje funkci dýchacího systému a zlepšuje stav kloubů a kostí. V neposlední řadě působí antisepticky, zmírňuje pocení a zpomaluje řídnutí vlasů.
Do velké sklenice vložíme omyté květy sedmikrásek, zalijeme je vařící vodou a necháme 24 hodin louhovat. Poté vše přecedíme přes jemné sítko a výluh přivedeme k varu. Do sirupu přidáme cukr a citronovou šťávu a vaříme jej, dokud nezhoustne. Nakonec jej přelijeme do pěkné sklenice a máme hotovo.
Šťávy i sirupy nalijeme do běžných zavařovacích sklenic, které důkladně uzavřeme víčky a necháme zavařit běžným způsobem 10 minut při teplotě 90°° Celsia. Pak sklenice vyjmeme a necháme vychladnout.
Kolik Snist Sedmikrasek
Vyrazíte-li tedy na sběr sedmikrásek do čisté přírody, můžete je utrhnout a rovnou sníst. Bylinkáři ale doporučují dopřát si maximálně hrstičku denně, tedy do 10 květů, víc by mohlo vyvolat například průjem. Květ sedmikrásky můžete použít třeba na dekoraci koláče, do salátu, jako ozdobu chlebíčků s pomazánkou…Sedmikráska sice tvoří větší část čajové směsi, ale plicník, zběhovec, popenec a bukvice dodávají tomuto čaji tu pravou sílu. Z uvedených bylinek si připravíme čajovou směs, jednu vrchovatou čajovou lžičku potom použijeme na přípravu jednoho šálku. Bylinky zalijeme vařící vodou, necháme louhovat deset minut a scedíme.Květy sedmikrásek jsou plné hořčin, silic, slizu, vitamínu C i minerálních látek, jako jsou vápník, hořčík nebo draslík. Sedmikráska je silným antioxidantem. Pomůže při onemocnění dýchacích cest. Pomáhá i při revmatismu a dně, zbavuje tělo kyseliny močové.
Nabízíme květ sedmikrásky chudobky, která patří do čeledi hvězdnicovitých. Používá se na ozdobu dortů, nebo k výrobě sirupů či medu. Sedmikráska roste po celém území České republiky na loukách, pastvinách nebo i na okraji cest.
Jak dlouho se může pít šalvěj : Šalvějový čaj se obvykle užívá po omezenou dobu, aby se minimalizovaly možné vedlejší účinky. Doporučená délka užívání se může lišit v závislosti na zdravotním stavu a individuálních potřebách. Většinou se doporučuje nepřekračovat dvoutýdenní kúru.
Kdy užívat šalvěj : A:Šalvějový čaj se nejčastěji doporučuje ráno nebo před spaním. Může také pomoci po jídle ulevit od zažívacích potíží.
Jak si udělat jablečný sirup
Na 1 litr šťávy dáme 1,70 kg cukru a 12-18 g kyseliny citrónové, čím je mošt sladší, tak víc kyseliny, mícháme a sbíráme pěnu. Zahřejeme na 85°C, plníme předehřáté láhve – vypláchnu horkou vodou, zavíčkujeme, položíme a necháme vychladnout. Můžeme přidat i některé aroma, já do části sirupu přidávám ananasové.
Do veliké sklenice vložíme omyté květy fialek, zalijeme je vařící vodou a necháme vše 24 hodin louhovat. Poté obsah přecedíme přes jemné sítko a přivedeme výluh k varu. Přidáme do něj cukr a citronovou šťávu, chvíli jej ještě povaříme, dokud nám nezhoustne, a pak jej přelijeme do pěkné sklenice.Recept: zralé ovoce. trocha převařené vychladlé vody, aby bylo ovoce ponořené cukr podle druhu použitého ovoce – u sladkého ovoce na 1 litr šťávy 0,8 kg cukru, u višní můžeme dát na 1 litr šťávy až 1,70 kg cukru.
Jak poznat že je správně Zavařenou sklenici : Při zavařování je potřeba udělat test, abyste si mohli být jistí, že je správně zavařená. Hotovou zavařeninu vytáhněte ze zavařovacího hrnce, otočte ji dnem vzhůru a na 5 minut postavte na víčko. Pokud tekutina neuniká, zavařenina je správně zavařená a můžete ji uložit.