Na co je dobrá míza z břízy?
Jak na sběr březové mízy

Míza se sbírá v březnu a dubnu, než se ukáží první malé lístky.Jarní březová míza je skutečným životabudičem: obsahuje aminokyseliny, antioxidanty, vitamíny (zejména vitamín C) a vysoké množství minerálů (např. hořčík, vápník, železo, zinek, mangan, měď a fosfor). Příjemným bonusem je přírodní cukr (fruktóza).Pomáhají při onemocnění močových cest, revmatismu, podporují metabolismus. Březové listy jsou obsaženy v řadě léčivých urologických směsí, protože přispívají k vylučování moči – přitom nedráždí ledviny, což je podstatná vlastnost ve chvíli, kdy máte nemocné ledviny a močové cesty.

Kolik můžu vypít březové vody : Konzumace mízy

V této době lze vypít 2 – 4 litry čisté mízy denně. Má zvláštní, nenapodobitelně lahodnou a lehce nasládlou chuť. Z nějakého důvodu je možné jí vypít velké množství bez pocitu vysokého zavodnění.

Kolik pít březové mízy

Nejlepší je načasovat si sběr přes noc a ráno pít šťávu na lačno. Má velmi příjemnou osvěžující chuť. Po sběru nezapomeňme otvor uzavřít štěpařským voskem, propolisem nebo stromovým balzámem. Z jednoho stromu bychom si měli vzít maximálně 2-3 litry mízy.

Jak uzivat MIZU z břízy : Mízu z břízy je nejlépe užívat v čerstvém stavu, třeba 5 x denně 1 lžičku smíchat s vodou. Mízu můžete používat i zvnějšku na pleť a masáž vlasové pokožky. Je také vhodná jako drenáž, tedy pomáhá odstraňovat nadměrnou vodu z těla, detoxikovat a podporuje funkci ledvin. Míza využijete také při chronickém revmatismu.

Teď je ten ideální čas: Březová míza se dá sbírat jen po dobu několika málo dní zjara. Nejlepší období je to, kdy stromům ještě neraší listy a kmenem stromu a větvemi proudí životadárná míza. Extrakt, který se zachycuje ze stromu, chutná sladce, obsahuje dost cukru a je bez zápachu.

Harmonizuje také nervovou soustavu a celkově přispívá k vitalitě celého těla. Březová voda se výborně hodí jako nápoj na osvěžení kdykoliv během dny. Její osvěžující a povzbuzující účinky ocení i sportovci v průběhu tréninku nebo po fyzické aktivitě. Březová šťáva je vhodná pro každodenní konzumaci.

Na co je bříza

Listy břízy bělokoré jsou i vhodným močovým a ledvinovým antiseptikem. Močopudný účinek je ještě zesilován relativně vysokým obsahem vitaminu C. Je účinná i při léčbě močových a ledvinových kamenů, stejně tak léčí nejrůznější otoky.Tradičně se za nejlepší pro sběr považují tlusté větve rostoucí na jižní straně stromu, ale z praktických důvodů se vrtá většinou do kmene ve výšce půl metru. Do otvoru vsuneme trubičku nebo brčko, pod kterou upevníme libovolnou nádobu – může to být láhev nebo sklenice.Březová voda se pije většinou po dobu dvou týdnů v rámci detoxikační kúry nebo obecně pro posílení organismu. Každý den se vypije jedna malá sklenička, ideálně na lačný žaludek. Kúru je vhodné opakovat každý rok na jaře, tedy v době sběru.

Do kmenu stromu se navrtá zhruba třícentimetrový otvor, kam se šikmo vsune seříznutá trubička. Pod ni se umístí nádoba, do které bude míza odkapávat – sklenice nebo jakákoli jiná nádoba, kterou lze šetrně, ale pevně připevnit ke stromu. Nádobu nezapomeňte přikrýt, aby do ní nenapadaly zbytečně nečistoty a kousky kůry.

Jak chutná Březová míza : Chuť březové mízy je nasládlá s dřevitými tóny. Skvěle chutná vychlazená, dá se z ní připravit sirup nebo lázeň pro vlasy.

Jak dlouho vydrzi Brezova míza : Čerstvá březová voda má trvanlivost jen několik dní, ovšem je možné z ní udělat sirup či šťávu, přičemž platí, že syrová forma březové vody obsahuje nejvíce vitamínů i minerálů.

Na co je dobrá Salvej

Účinky Šalvěje lékařské

Zásobuje organismus cennými antioxidanty a celkově harmonizuje trávení. Stabilizuje hormonální rovnováhu, proto se doporučuje ženám v menopauze. Normalizuje funkci dýchacího systému a zlepšuje stav kloubů a kostí. V neposlední řadě působí antisepticky, zmírňuje pocení a zpomaluje řídnutí vlasů.

Teď je ten ideální čas: Březová míza se dá sbírat jen po dobu několika málo dní zjara. Nejlepší období je to, kdy stromům ještě neraší listy a kmenem stromu a větvemi proudí životadárná míza. Extrakt, který se zachycuje ze stromu, chutná sladce, obsahuje dost cukru a je bez zápachu.Já osobně dávám přednost navrtání kmene břízy jeden až dva centimetry nad hrdlem dvoulitrové skleněné nebo plastové láhve, tedy asi 40 cm nad zemí. Do asi 4 cm hlubokého otvoru (průměr otvoru 10 mm) v kmeni stromu vstrčím gunovou hadičku, její druhý konec se pak zasune do hrdla lahve, která stojí na zemi opřená o kmen.

Jak užívat březovou mízu : Mízu z břízy je nejlépe užívat v čerstvém stavu, třeba 5 x denně 1 lžičku smíchat s vodou. Mízu můžete používat i zvnějšku na pleť a masáž vlasové pokožky. Je také vhodná jako drenáž, tedy pomáhá odstraňovat nadměrnou vodu z těla, detoxikovat a podporuje funkci ledvin.