Bylinka má silné protizánětlivé a antibakteriální účinky. Napomáhá při odkašlávání, dezinfikuje sliznici dýchacích cest. Podporuje vylučování žaludečních šťáv a upravuje správnou činnost celého trávicího traktu, žlučníku. Odstraňuje nadýmání, zklidňuje stresem zatížené útroby, které dezinfikuje.Obvykle se používá do čajových směsí proti nachlazení. Dobře působí při suchém kašli. Velmi dobrá je i při potížích spojených s plynatostí a kolikami. Pomůže i při křečích hladkého svalstva.Jak připravit mateřídouškový nálev
Jednu čajovou lžičku zalijeme 250 ml vařící vody, necháme přibližně 3 minuty louhovat a poté scedíme.
Co se sbírá z mateřídoušky : Používá se jako koření nebo do čajů, zejména sušená. K sušení se sklízí nať před rozkvětem nebo v květu. Jak pěstovat mateřídoušku: Mateřídouška je nenáročná mrazuvzdorná, vytrvalá plazivá bylina s drobnými lístky.
Kdy pít mátový čaj
Kdy mám užívat mátu Máta je vhodná při výskytu trávicích obtíží, křečí v trávicím traktu, při nadýmání a plynatosti. Hodí se pro zvýšení chuti k jídlu. Při nachlazení povzbudí dýchání.
Na co je dobrý čaj z meduňky : Pozitivní účinky pocítíte např. při nervových poruchách, problémech se spánkem, při duševní i fyzické vyčerpanosti a přispívá k duševnímu komfortu a relaxaci. Extrakt Vám podpoří trávení a chuť. Má protikřečové působení při bolestech břicha a nadýmání.
Obě rostliny se tedy odlišují vzrůstem a dobou kvetení. Zatímco mateřídouška je nízká a plazivá rostlina s výškou do 10 cm, tymián může měřit i 30 cm a vytváří rozložitější keřík. Tymián také kvete už od května a mateřídouška ho následuje až o měsíc později. Kulinářsky se uplatňuje jen tymián.
Pozitivní účinky pocítíte např. při nervových poruchách, problémech se spánkem, při duševní i fyzické vyčerpanosti a přispívá k duševnímu komfortu a relaxaci. Extrakt Vám podpoří trávení a chuť. Má protikřečové působení při bolestech břicha a nadýmání.
Jak připravit čaj z mateřídoušky
Jak si ho připravit: 1-2 lžičky mateřídoušky na 1,5 dl vody – zalejeme 100 °C vodou a ponecháme 5-8 minut louhovat. Poté přecedíme do vyhřátých šálků. Na co ještě zabírá: Suchý, dráždivý kašel především u dětí, skvěle rozpouští hleny.Typický bylinný čaj pro každodenní pití je například heřmánkový, mátový nebo meduňkový. Tyto čaje můžete konzumovat dlouhodobě, ale i přesto je dobré udělat si krátké přestávky mezi užíváním. To samé platí také pro ty, kteří si bylinné čaje dopřejí pouze příležitostně pro relaxaci či potěšení.LIVSANE Čaj meduňkový 20 sáčků
Užijte si šálek před spaním nebo kdykoliv během dne, kdy potřebujete chvilku klidu.
Čaj z meduňky má jednu velkou výhodu – můžete ho pít takřka denně nebo alespoň několikrát za týden. Meduňkový čaj je obecně považován za bezpečný a zdravý nápoj, který se může pít pravidelně.
Kdy se stříhá tymián : Tymián je nejlepší usušit, protože čerstvý dlouho nevydrží. Během roku můžeme tymián stříhat průběžně a používat jako čerstvé koření. Po odkvětu keřík tymiánu zkrátíme zhruba na třetinu. Pravidelným sestřihováním rostlinka zesílí a keř zhoustne a bude mít pěkný kompaktní vzrůst.
Jak se rozmnožuje Mateřídouška : Efektivně je lze množit dělením trsů, množí se také výsevem semen nebo řízkováním. Vhodné jsou také pro pěstování v květináči za oknem nebo na balkóně.
Co léčí čaj z meduňky
Pozitivní účinky pocítíte např. při nervových poruchách, problémech se spánkem, při duševní i fyzické vyčerpanosti a přispívá k duševnímu komfortu a relaxaci. Extrakt Vám podpoří trávení a chuť. Má protikřečové působení při bolestech břicha a nadýmání.
LIVSANE Čaj meduňkový 20 sáčků
Užijte si šálek před spaním nebo kdykoliv během dne, kdy potřebujete chvilku klidu.Meduňka napomáhá usínání a pozitivní náladě, podporuje normální funkci dýchacího systému a normální trávení. Kromě svého využití v bylinné medicíně se meduňka lékařská používá i v kuchyni. Její listy jsou populární při přípravě čajů, osvěžujících nápojů, salátů a různých kulinářských pokrmů.
Na co je dobrý tymián : Zevně se tymián používá k horkým koupelím rukou či nohou, které působí protirevmaticky, celkově zlepšují metabolismus a pomáhají při únavě končetin. V koupelích nebo obkladech je vhodný na špatně se hojící nebo zhnisané rány, vředy a proleženiny. Prospěšná jsou i kloktadla z tymiánu při zánětech hrdla a dásní.