Na co je dobrá maracuja?
Passion fruit oceníte jako čerstvé stolní ovoce, které lze po rozkrojení vyjídat lžičkou. V kuchyni se nejčastěji uplatňuje při ochucování nápojů nebo pohárů. Exotická chuť tohoto ovoce vynikne také v ovocných salátech, dezertech, koktejlech, marmeládách či zmrzlinách.Blahodárné účinky na zdraví

Slušné zastoupení má také hořčík, fosfor vápník či vitamíny A, B, C a E. Pravidelné pojídání maracuji vám proto pomůže udržet vaši imunitu ve velmi dobré kondici. Toto ovoce se v tradiční medicíně používá pro své uklidňující účinky. Sedativní efekt maracuji dokáže zklidnit úzkostlivé stavy.Jak připravit maracuju

Je to ovoce, které můžete sníst jen tak, že jej vydlabete lžičkou z rozkrojené slupky. Po vydlabání můžete maracuju přidat, kamkoliv se vám zamane. Důležité je počítat s tím, že její chuť je docela výrazná. Proto není dobré ji přidávat tam, kde máte jiné výrazné ovoce.

Jak poznat že je maracuja zralá : Zralá maracuja vypadá jako pomačkaný míček – skoro jako golfový. Dolíčky ve slupce tedy nejsou na závadu, pokud není nikde prasklá. Slupka může být i hladká, avšak vnitřek nebude tak sladký. Hlavní je, aby byla pevná a dala se dobře rozkrojit nožem.

Kdy jíst Mucenku

Mučenka se k nám dostává po celý rok, protože doba její sklizně se v různých oblastech světa liší. Její hlavní sezóna je však od června do února. Sklízí se v Indii, na Havaji a v Jižní Americe. Dále se pěstuje v Jihoafrické republice a v Thajsku.

Jak nechat Dozrat Maracuju : Aby měla dužnina maracuji, což je vlastně jakási rosolovitá kaše plná semínek, tu správnou konzistenci i chuť, musíte ji nechat skutečně dozrát. Stačí ji nechat při pokojové teplotě dojít na míse s ovocem, ideálně s jablky, která zrání jakéhokoliv jiného ovoce urychlují.

Plod maracuji je cenným zdrojem vitamínů A, B a C, které podporují imunitní systém. Hlavně pecky maracuji obsahují vysoký obsah antioxidantů, které na tělo působí protizánětlivě. Dužina maracuji také obsahuje velké množství vlákniny, železa a draslíku.

Pokud je slupka mučenky už trochu vrásčitá, je zralá a má to nejlepší aroma. Mučenka chutná dobře v ovocném salátu, ale také jako zmrzlina, sorbet, šťáva a dezert. Velmi oblíbená je i samotná, když se ze slupky vyjí lžící. Ze semínek mučenky se vyrábí olej, který se dále zpracovává do kosmetických produktů.

Kolik kalorii má maracuja

Výživové údaje na 100 ml maracuja

Výživové údaje na 100 ml
Energetická hodnota: 123 kJ/29 kcal
Tuky: 0 g
z toho nasycené mastné kyseliny 0 g
Sacharidy: 5,1 g

Nejlepší teplota pro skladování dračího ovoce je 15 až 19 °C, potom vydrží čerstvé 10 až 14 dnů. Pokud se dračí ovoce skladuje při pokojové teplotě, vydrží čerstvé 5 až 6 dnů.Mučenka se k nám dostává po celý rok, protože doba její sklizně se v různých oblastech světa liší. Její hlavní sezóna je však od června do února. Sklízí se v Indii, na Havaji a v Jižní Americe. Dále se pěstuje v Jihoafrické republice a v Thajsku.

Nejlepší teplota pro skladování dračího ovoce je 15 až 19 °C, potom vydrží čerstvé 10 až 14 dnů. Pokud se dračí ovoce skladuje při pokojové teplotě, vydrží čerstvé 5 až 6 dnů.

Jaké ovoce má nejvíce kalorií : Mezi ovoce, které obsahuje nejvíc kalorií, patří banán, hroznové víno nebo hrušky. Zvláštní kategorii tvoří populární avokádo, v němž najdete především vysoký podíl mastných kyselin a jeho energetická hodnota je až trojnásobná než u jiného ovoce.

Jak vypadá rostlina maracuja : Botanický popis rostliny

Marakuja je teplomilný druh víceleté mučenky s popínavým, na bázi dřevnatícím stonkem/liánou, která může dosahovat délky 10-15 metrů. Marakuja má asi 3 mm silnou a kožovitou pokožku. Rostlina se pěstuje převážně pro své ovoce. Listy jsou trojlaločné, asi 15-20 cm dlouhé.

Jak skladovat Maracuju

Spotřeba a skladování Plody maracuji by se neměly dlouho skladovat. V chladném, suchém a temném prostředí – ideálně chladničce – mohou být nejdéle týden, pak poměrně rychle ztrácí na kvalitě.

V tradiční medicíně je tato rostlina velmi oblíbeným prostředkem při potížích se spánkem, dále se užívá při žaludečních potížích, popáleninách, hemoroidech, astmatu, srdečních chorobách, zvýšeném krevním tlaku, při záchvatech a bolestech svalů.Pokud je slupka mučenky už trochu vrásčitá, je zralá a má to nejlepší aroma. Mučenka chutná dobře v ovocném salátu, ale také jako zmrzlina, sorbet, šťáva a dezert. Velmi oblíbená je i samotná, když se ze slupky vyjí lžící. Ze semínek mučenky se vyrábí olej, který se dále zpracovává do kosmetických produktů.

Jaké ovoce jíst při hubnutí : Pokud jste na dietě, mohl by vám jako pomocník posloužit známý "strašák" hubnoucích: glykemický index. Po potravinách s vysokým glykemickým indexem budete mít znovu brzy hlad. Vhodné jsou například jahody, borůvky, maliny, ostružiny, broskve, nektarinky, jablka, třešně a višně, hrušky, švestky.