Na co je dobrá šalotka?
Šalotku využijete jak při přípravě grilovaného a pečeného masa, tak i zvěřiny nebo ryb. Můžeme ji použít do omáček, polévek – jednoduše všude, kde se používá i cibule.Šalotka je cibulka menšího vzrůstu a typickou je pro ni hnědočervené zbarvení. Oproti klasické cibuli je její chuť jemnější a nasládlejší. Dala by se přirovnat trochu k česneku. Šalotka by neměla být při vaření opomíjena.Šalotka pochází z Asie, ale v dnešní době je běžně dostupná na místních trzích a v supermarketech. Řadí se sice mezi cibule, nicméně chuť má nasládlou a lehce připomíná česnek. Můžeme ji snadno pěstovat i na zahrádce a úrodu hojně využívat v kuchyni.

Kdy se sklízí cibule šalotka : Šalotku z jarní výsadby sklízíme obvykle začátkem nebo v průběhu července. Při zrání její nať zasychá a pokládá se, podobně jako je tomu u cibule kuchyňské. Na povrchu půdy jsou už vidět zralé cibulky v typických šalotkových hnízdech. Sklízíme ji vytaháním hnízd z půdy.

Co obsahuje šalotka

Šalotka je bohatým zdrojem vitaminů C a B a provitaminu A, z minerálních látek obsahuje síru, fosfor, vápník, železo, zinek, mangan, jód, hořčík, vápník, sodík a draslík. Obsahuje i látky s antibiotickými a baktericidními účinky, snižuje hladinu krevního cukru a krevní tlak.

Na co se hodí cibule šalotka : Šalotka se používá do jemných omáček a polévek, hodí se také k rybám, mořským plodům a k pečenému či grilovanému masu. Díky své jemné chuti nalezne uplatněnítaké v mnoha pokrmech studené kuchyně, například v zeleninových salátech, dipech či při přípravě nejrůznějších ochucených octů.

Léčivé účinky

Má antivirové účinky a působí proti širokému spektru bakterií. Snižuje cholesterol a krevní tlak. Tepelnou úpravou se obsah allicinu snižuje, proto je nejlepší jíst cibuli syrovou. Obsahuje fruktooligosacharidy, které posilují prospěšné střevní bakterie, které příznivě působí na naše trávení.

Postup přípravy

  1. Předehřejte troubu na 200 °C.
  2. Oloupejte šalotky, tak aby zůstaly celé a během vaření se nerozpadly.
  3. Připravte si větší pánev, kterou můžete vložit ideálně i do trouby.
  4. Šalotky posolte, opepřete a dejte péct zakryté do trouby.
  5. Zakápněte je 3–4 lžícemi balzamikového octa a přihoďte pár snítek tymiánu.

Jak uskladnit šalotku

Po vytažení cibulek z půdy necháme týden zasychat na záhoně a teprve pak odstraníme kořínky a zbytky natě. Výhodou skladování šalotky je, že neraší ani pozdě zjara. Pokud necháme zaschnout nať, vydrží dobře vyzrálé šalotky v chladu a suchu až 2 roky. Při pokojové teplotě je můžeme bez problémů skladovat několik měsíců.Šalotka má fialovo-bílou barvu a je sice podobná cibuli kuchyňské, ale rozdíl poznáme hned v její chuti, která je mnohem jemnější. Oproti běžné kuchyňské má také protáhlejší tvar. Z živin jsou u ní významný draslík, železo, zinek, hořčík, vápník či jód.Cibule šalotka (Allium ascalonicum) botanicky patří do rodu Allium, tedy česneků. Jedná se o štíhlou vejčitou cibulku, která roste v trsech a její slupky mají žluto-hnědočervenou barvu, uvnitř je bílofialová. Sklízí se o měsíc až dva dříve než kuchyňská cibule, ale ne celoročně jako cibule zimní.

Cibule je zdrojem mnoha vitaminů a minerálů, jako jsou vitaminy skupiny B, vitamin C, draslík a selen. Obsah sacharidů se liší v závislosti na odrůdě: jemnější odrůdy cibule obsahují více cukru. Kromě toho obsahuje cibule éterické oleje a sirné sloučeniny (sulfidy), které se řadí mezi sekundární metabolity rostlin.

Na co je zdravá syrová cibule : Léčivé účinky

Má antivirové účinky a působí proti širokému spektru bakterií. Snižuje cholesterol a krevní tlak. Tepelnou úpravou se obsah allicinu snižuje, proto je nejlepší jíst cibuli syrovou. Obsahuje fruktooligosacharidy, které posilují prospěšné střevní bakterie, které příznivě působí na naše trávení.

Co se stane kdyz budu jíst syrovou cibuli : Posiluje imunitu – Krom řady minerálních látek jako vápník, draslík nebo hořčík obsahuje cibule i slušnou dávku vitaminu C, který pomáhá posilovat imunitu. Prospívá srdci a cévám – Obsažené látky mají také velmi příznivý vliv na kardiovaskulární systém.

Jak skladovat šalotku

Skladujte v suchu a tmě při teplotě od +8°C do +12°C.

Na pánvi rozehřejeme olej a šalotky do něj vložíme. Pánev přikryjeme a šalotky 5 minut opékáme. Během toho je obracíme, aby nezhnědly a byly rovnoměrně propečené. Pak šalotky zasypeme cukrem a necháme je zkaramelizovat.Luštěniny jsou skvělou volbou pro plodinu, která může růst v půdě po česneku. Nejvíce svědčí hrachu a fazolím. Hrachu se po česneku velmi daří a bohatě plodí. Navíc dozrává na začátku podzimu a připraví vám půdu například pro pěstování zelí, dýní nebo salátů.

Co všechno léčí cibule : Cibule obsahuje i další silice a látky, které posilují srdce a krevní oběh, čistí krev a zpevňují cévy. Můžeme ji do jídelníčku zařadit například jako prevenci mrtvice a infarktu, dokonce i mnoha druhů rakoviny – hlavně střev, hrtanu a vaječníků.