Na co je dobrý čaj ze sedmikrásky?
Sedmikráska a její léčivé účinky působí protizánětlivě, svíravě a hojivě, pročišťuje krev a ulehčuje vykašlávání. Používá se hlavně při zánětech horních cest dýchacích a plicních onemocněních. Látky obsažené v sedmikrásce napomáhají zvýšené látkové výměně v játrech. Užívá se také při chorobách žlučníku.Sedmikráska sice tvoří větší část čajové směsi, ale plicník, zběhovec, popenec a bukvice dodávají tomuto čaji tu pravou sílu. Z uvedených bylinek si připravíme čajovou směs, jednu vrchovatou čajovou lžičku potom použijeme na přípravu jednoho šálku. Bylinky zalijeme vařící vodou, necháme louhovat deset minut a scedíme.Nabízíme květ sedmikrásky chudobky, která patří do čeledi hvězdnicovitých. Používá se na ozdobu dortů, nebo k výrobě sirupů či medu. Sedmikráska roste po celém území České republiky na loukách, pastvinách nebo i na okraji cest.

Jaké vitamíny má sedmikráska : Květy sedmikrásek jsou plné hořčin, silic, slizu, vitamínu C i minerálních látek, jako jsou vápník, hořčík nebo draslík. Sedmikráska je silným antioxidantem. Pomůže při onemocnění dýchacích cest. Pomáhá i při revmatismu a dně, zbavuje tělo kyseliny močové.

Proč jíst sedmikrásky

Sedmikráska se využívá ke zvýšení látkové výměny v játrech, žlučníku a slezině, proti chronickým onemocněním dýchacích cest, kašli nebo chřipce, jako močopudný prostředek.

Kolik sníst sedmikrásek : Vyrazíte-li tedy na sběr sedmikrásek do čisté přírody, můžete je utrhnout a rovnou sníst. Bylinkáři ale doporučují dopřát si maximálně hrstičku denně, tedy do 10 květů, víc by mohlo vyvolat například průjem. Květ sedmikrásky můžete použít třeba na dekoraci koláče, do salátu, jako ozdobu chlebíčků s pomazánkou…

Sedmikráska má využití nejen v bylinkářství, ale také v kuchyni. Med připravený z tzv. ,,husích kvítků“ působí proti kašli, nachlazení, zánět hrtanu, hrdla a astmatu, vhodný je také při zažívacích problémech. Med se sedmikrásek můžete přidávat do čaje při nachlazení nebo si ho mazat na chleba.

Sedmikráska má využití nejen v bylinkářství, ale také v kuchyni. Med připravený z tzv. ,,husích kvítků“ působí proti kašli, nachlazení, zánět hrtanu, hrdla a astmatu, vhodný je také při zažívacích problémech. Med se sedmikrásek můžete přidávat do čaje při nachlazení nebo si ho mazat na chleba.

Kolik Snist Sedmikrasek

Vyrazíte-li tedy na sběr sedmikrásek do čisté přírody, můžete je utrhnout a rovnou sníst. Bylinkáři ale doporučují dopřát si maximálně hrstičku denně, tedy do 10 květů, víc by mohlo vyvolat například průjem. Květ sedmikrásky můžete použít třeba na dekoraci koláče, do salátu, jako ozdobu chlebíčků s pomazánkou…Sedmikráska a způsoby použití

Sedmikráska je jedlá celá – květy, stonky i listy. Z květů a listů se dělá nálev nebo tinktura, z kořene pak odvar. Květy se dají také sušit na zimu. Sedmikráska se používá i zevně – po promnutí se uvolňují účinné látky a lze s ní potírat kůži.Sedmikrásku chudobku můžeme nalézt na téměř každém trávníku. Jméno sedmikráska je trefné, neboť tato rostlinka je opravdu krásná po sedm měsíců v roce.

Přiveďte k varu. Vařte přibližně 15 minut.

Na co je dobrý Sedmikráskový sirup : Sirup ze sedmikrásek poslouží jako sladidlo a působí proti kašli (3x denně 1 čajová lžíce). Sedmikráska má antiseptické účinky, a proto ji v různé formě (med, sirup, čaj) můžete využít jako dezinfekci střev, ledvin a žaludku.

Jak se dělá sirup ze sedmikrásek : Do velké sklenice vložíme omyté květy sedmikrásek, zalijeme je vařící vodou a necháme 24 hodin louhovat. Poté vše přecedíme přes jemné sítko a výluh přivedeme k varu. Do sirupu přidáme cukr a citronovou šťávu a vaříme jej, dokud nezhoustne. Nakonec jej přelijeme do pěkné sklenice a máme hotovo.

Na co je dobrý meduňkový sirup

Na co je sirup dobrý a jeho užití:

Meduňka má zklidňující účinky, navozuje klidný spánek (pomáhá při nespavosti), zklidňuje zažívací obtíže – pomáhá při nadýmání, žaludečních neurózách a křečích, při střevní kolice a podporuje chuť k jídlu a stimuluje sekreci žlučových šťáv, čímž napomáhá trávení.

Do veliké sklenice vložíme omyté květy fialek, zalijeme je vařící vodou a necháme vše 24 hodin louhovat. Poté obsah přecedíme přes jemné sítko a přivedeme výluh k varu. Přidáme do něj cukr a citronovou šťávu, chvíli jej ještě povaříme, dokud nám nezhoustne, a pak jej přelijeme do pěkné sklenice.Pozitivní účinky pocítíte např. při nervových poruchách, problémech se spánkem, při duševní i fyzické vyčerpanosti a přispívá k duševnímu komfortu a relaxaci. Extrakt Vám podpoří trávení a chuť. Má protikřečové působení při bolestech břicha a nadýmání.

Jak často se může pít meduňkový čaj : Ovšem tak jako u všech bylinných čajů se i u meduňkového doporučuje pít jej maximálně třikrát za den po dobu čtyř až šesti týdnů. Meduňkový čaj zklidňuje organismus, takže pokud máte před sebou činnost, při které se potřebujete soustředit, raději meduňku vynechte.