Obsahuje draslík, sodík, magnezium, železo a další stopové prvky, ale také vitaminy A, B a C, éterické oleje a organické kyseliny. Pročišťuje játra i ledviny, snižuje cholesterol, pomáhá při dně i artritidě a odvádí přebytečnou vodu z těla. V severní Evropě se bříza bělokorá používá při léčbě bradavic.Teplý odvar z listů a větviček přináší úlevu při ztuhlosti a bolesti svalů. Bříza také pomáhá při osteoporóze, a podporuje funkci jater – proto se v gemmoterapii (tinktury z pupenů) používá pro celkovou očistu organismu. V rámci očisty lze použít i čaj z březového listí, který se doporučuje i po lymfodrenatické masáži.Hlavním pozitivem břízy bělokoré (Betula pendula) pro naše tělo jsou její močopudné účinky, a to bez přílišného dráždění a zátěže ledvin. Proto není divu, že je bříza součástí mnoha čajových urologických směsí. Pomáhá totiž uvolňovat, rozpouštět a vylučovat ledvinové a močové kameny.
Kdy sbírat břízu : Nejlepším obdobím pro sběr je brzké jaro, kdy se strom budí po zimě a probouzí se v něm proud životodárné mízy. Míza se sbírá v období, než se na stromě začnou nalévat pupeny.
Na co je dobrá míza z břízy
Březová míza je přezdívána „nápojem bohů“, neboť svým složením je unikátní, chutná jemně a lahodně. Podporuje činnost jater, ledvin a střev, tedy zejména funkci trávicího a vylučovacího traktu. Březová šťáva v bio kvalitě.
Proč hoří březová kůra : Březové dřevo je pórovité, takže se k němu dostává snadno vzduch, který podporuje hoření. Zároveň má unikátní kůru, která odpuzuje vodu a obsahuje hořlavé éterické oleje a betulin. Proto lze březovou kůru z mladých stromů podpálit dokonce i mokrou.
Ibiškový čaj se doporučuje pít na odvodnění těla, správnou funkci trávení a cévního systému, k osvěžení, potlačení únavy a uvolnění svalů. Barva nápojů připravených z ibišku je vínová, s příjemnou silnou vůní a kyselejší chutí. Proto se většinou používá ve směsích, samostatně se podává silněji doslazený.
Březová míza je přezdívána „nápojem bohů“, neboť svým složením je unikátní, chutná jemně a lahodně. Podporuje činnost jater, ledvin a střev, tedy zejména funkci trávicího a vylučovacího traktu. Březové míze se přisuzují omlazujícími účinky, detoxikuje a pročišťuje tělo, čímž posiluje odolnost celého organismu.
Proč pít březovou mízu
Jarní březová míza je skutečným životabudičem: obsahuje aminokyseliny, antioxidanty, vitamíny (zejména vitamín C) a vysoké množství minerálů (např. hořčík, vápník, železo, zinek, mangan, měď a fosfor). Příjemným bonusem je přírodní cukr (fruktóza).Konzumace mízy
V této době lze vypít 2 – 4 litry čisté mízy denně. Má zvláštní, nenapodobitelně lahodnou a lehce nasládlou chuť. Z nějakého důvodu je možné jí vypít velké množství bez pocitu vysokého zavodnění.Teď je ten ideální čas: Březová míza se dá sbírat jen po dobu několika málo dní zjara. Nejlepší období je to, kdy stromům ještě neraší listy a kmenem stromu a větvemi proudí životadárná míza. Extrakt, který se zachycuje ze stromu, chutná sladce, obsahuje dost cukru a je bez zápachu.
Bříza je symbolem plodnosti, je to strom s přirozenou schopností regenerace. Vyzařuje lásku, má velmi pozitivní energii, je příslibem nového života a životní síly. Symbolizuje nové začátky a duchovní znovuzrození. Je jedním z neváženějších posvátných stromů.
Jak dlouho vydrží bříza : Existují i dřeviny (např. bříza), které při delším skladování ztrácejí na kvalitě. U březového dřeva se nedoporučuje skladování delší než jeden rok. U většiny dřevin se ovšem dobrým skladováním kvalita dřeva nesnižuje, ale zvyšuje.
Co léčí ibišek : Ibišek má následující léčivé účinky:
- Snižuje krevní tlak, hladinu cukru a škodlivého cholesterolu v krvi.
- Pomáhá zpevňovat cévní stěny a zvyšuje jejich pružnost.
- Zlepšuje stav ledvin a močových cest.
- Má močopudné, protizánětlivé a antibakteriální účinky.
- Léčí onemocnění jater a žlučníku.
Kolik čaje denně můžu vypít
Základem by měla být vždy čistá voda bez bublinek. Při běžném režimu bychom měli vypít alespoň 2 litry tekutin a ne, káva a čaj mezi ně opravdu nepatří.
Konzumace mízy
V této době lze vypít 2 – 4 litry čisté mízy denně. Má zvláštní, nenapodobitelně lahodnou a lehce nasládlou chuť. Z nějakého důvodu je možné jí vypít velké množství bez pocitu vysokého zavodnění.Chuť březové mízy je nasládlá s dřevitými tóny. Skvěle chutná vychlazená, dá se z ní připravit sirup nebo lázeň pro vlasy.
Co léčí Březová voda : Březová míza je přezdívána „nápojem bohů“, neboť svým složením je unikátní, chutná jemně a lahodně. Podporuje činnost jater, ledvin a střev, tedy zejména funkci trávicího a vylučovacího traktu. Březové míze se přisuzují omlazujícími účinky, detoxikuje a pročišťuje tělo, čímž posiluje odolnost celého organismu.