Mezi způsoby (druhy) pojmenování patří: slovo – znak, který pojmenovává nějaký termín (slovo je jedním ze způsobů pojmenování) složené pojmenování – volné spojení dvou a více slov.POJMENOVÁNÍ (nominace) Přiřazení jazykové formy k určitému obsahu (též pojmenovací akt) i rezultát tohoto procesu (též pojmenovací jednotka). Pojmenovací akt je vždy záležitostí konkrétní promluvy, pojmenovací jednotka však nemusí být v daném okamžiku vytvářena, většinou je pouze vybírána z existujících lexémů (tj.a) aktivní – 5 tisíc slov (stačí pro běžnou komunikaci), b) pasivní – slova, jímž rozumíme, ale nepoužíváme tak často. Průměrná slovní zásoba jednotlivce je asi 50 000 – 60 000 (aktivní i pasivní), z toho aktivní zahrnuje asi 10 000.
Co to je víceslovné pojmenování : Nová víceslovná pojmenování (tzv. systémové kolokace) jsou výsledkem ustálených kombinací dvou či více jazykových forem při zachování jejich formální samostatnosti (kreditní karta; kyselina citronová; mobilní telefon; bod varu; hrubý domácí produkt).
Co to je složené slovo
Složená slova (složeniny) mají více než jeden slovní základ, například pravděpodobný je podobný pravdě. Složeniny ze tří nebo čtyř slov jsou spíše výjimkou (červenomodrobílý, namoutěduši aj.). Složeniny můžeme třídit do různých skupin.
Co patří do lexikologie : Lexikologie: zkoumá slovní zásobu (výrazy, slovní spojení), kterou má jazyk k dispozici + je teorií slovní zásoby, popisuje ji, klasifikuje, hierarchizuje apod.
Slovo je nositelem informace s určitým obsahem, vnímané ve formě zvuku (mluvený projev), vizuálně v případě písma (též tisku) i hmatově (tzv. Braillovo písmo) a to ve významu věcném neboli lexikálním, uváděném ve slovníku a/nebo mluvnickém (gramatickém) v případě spojení s dalšími slovy.
Sousloví v češtině
V češtině jsou sousloví tvořena nejčastěji ve větě jako podstatné jméno, rozvité přívlastkem shodným, tvořeným přídavným jménem; přívlastek stojí zpravidla před jménem (v antepozici) – vysoká pec, hroší kůže, v odborných výrazech za jménem (v postpozici) – hraboš polní, kyselina mravenčí.
Na co se dělí čeština
Slovanská větev se poté dělí na tři skupiny – západní, východní a jižní. Čeština patří do západní skupiny. Ostatní skupiny slovanské větve jsou na obrázku znázorněny světlejší barvou. Kromě češtiny patří do západní skupiny také slovenština, polština a lužická srbština (viz.Archaismus je označení pro zastaralý jazykový prvek (z dřívější podoby jazyka). Může se jednat o zastaralý prvek fonetiky jazyka (například košula místo košile), o zastaralý gramatický tvar (například peku místo peču, -ti jako koncovka infinitivu, např.Kolokace (od lat. collocare, spolu-umístit), též slovní spojení je spojení více slov, která spolu souvisejí gramaticky i sémanticky a vytvářejí víceslovné pojmenování. Tvoří tak podobně jako slovo lexikální jednotku.
V případě, že nové slovo vzniklo složením domácího a cizího slova, hovoříme o tzv. hybridních složeninách. Jsou to slova jako videozáznam, autoopravna, biopotraviny… Může se zdát, že hybridní výrazy by neměly do spisovného jazyka.
Co je to slovo příbuzné : Slova příbuzná jsou slova, která mají společnou část (kořen) a jsou si významově blízká (letec, vyletět, odlet, letiště; lékař, lék, vyléčit, lékárna; ohrada, Hradec, zahradit, hrad; nový, noviny, obnovit, novinka; slovník, vyslovit, slovní, slova).
Co zahrnuje Lexikum : Slovní zásoba (nebo také lexikum) představuje soubor všech slov a slovních spojení (lexikálních jednotek, lexémů), která se vyskytují v jednom konkrétním jazyce nebo která v daném jazyce zná jeden konkrétní jedinec (individuální slovní zásoba).
Co to znamená slovo Slay
Přes staroanglické slēan — „úder, udeřit“, také „zabít“ z předpokládaného pragermánského *slahaną — „uhodit“. Srovnej zejména slaughter, dále pak německé schlagen, skandinávské slå nebo nizozemské slaan, v češtině hovorové šlágr.
Český etymologický slovník Jiřího Rejzka uvádí, že slovo je všeslovanské – v polštině słowo, v ruštině slóvo (se stejným významem jako v češtině), ve slovinštině slovô (význam "rozloučení, odchod"), srbské a chorvatské slövo (význam "písmeno"), staroslovanské slovo.Individuální slovní zásobu dospělého člověka je třeba dělit na aktivní a pasivní. Aktivní slovní zásoba, tedy slovní fond, který člověk sám aktivně zná a používá, se odhaduje asi na 3000 – 10 000 slov, průměr je asi 5000 slov. Pasivní slovní zásoba je asi 3- až 6krát větší než aktivní slovní zásoba.
Co je to přenesený význam : Přenášení významu může probíhat jako: posun významu nebo některé jeho denotační nebo konotační složky. Například slovo host se může z nepřítele změnit na vítanou návštěvu, němec se může změnit z obecného označení osoby, které nerozumím, na označení příslušníka konkrétního národa (Němec).