Čím vymalovat sanační omítku?
Co je to sanační omítka

Vyznačuje se nízkou nasákavostí, vysokou paropropustností a porézností. Zároveň zabraňuje rozpuštěným solím z vlhkého zdiva vytvářet na povrchu nevzhledné mapy. Pro sanační omítku používejte hydraulický materiál jako je portlandský cement nebo hydraulické vápno.V interiéru použijeme kerasil bez penetrace. Před nanášením musí být sanační omítky vytvrdlé a vyschlé (viz technologie provádění).Mezi nejčastější metody patří mechanické odstranění vlhké omítky, prořezání spár a aplikace injektážní malty nebo krému do vyvrtaných otvorů. Injektáží vyplníte póry zdiva a zvýšíte tak jeho vodoodpudivost. Pro sanaci vlhkého zdiva se vám bude hodit sanační jádrová omítková směs.

Jaký štuk na sanační omítku : Suchá maltová směs SanaBond Štuk je sanační štuk určený pro zhotovení poslední vrstvy sanačního systému vlhkého zdiva. Je vhodný pro vnitřní i vnější omítku. SanaBond Štuk obsahuje křemičitý písek, pojiva a modifikační přísady zajišťující vysokou poréznost.

Jak dlouho po penetraci můžu malovat

Minimální doba schnutí je 4 hodiny, u neporézních materiálů penetrovaných při nižší teplotě však může trvat i 12 hodin. Suchou penetraci poznáte na dotek. Nesmí být lepkavá ani zanechávat lesklý film. Penetrování podkladů není žádná věda, stačí jen dodržet základní pravidla a na nanášení barvy nespěchat.

Čím nanést penetraci : Speciální penetrační nátěry

Penetračním nátěrem můžeme fixovat znečišťující látky (nikotin, saze) v podkladu a tím zajistit čistý povrch. Takové penetrační nátěry nazýváme filtrační. Pro napouštění nenatřených, dobře vyzrálých podkladů ve vnitřních prostorách a na fasádách můžeme využít univerzální penetraci.

6 tipů, jak snížit vlhkost v bytě

  1. Pravidelně větrejte.
  2. Ventilátor v koupelně
  3. Nejefektivnější způsob: Pořiďte si odvlhčovač
  4. Vařte s digestoří
  5. Sušte prádlo venku nebo používejte sušičku.
  6. Rostliny, které pohlcují vlhkost.


Dnes je nejčastějším podpůrným prvkem perlinka a nebo chemické adhezní můstky. Ovšem i nadále lze sáhnout po starých, tradičních metodách a nic nepokazíme, v případě pouhých oprav starých omítek je to navíc nezbytné a při renovacích památkově chráněných budov také. Přitom tím uctíme řemeslný um předků.

Jak dlouho vydrzi sanační omítka

Životnost sanační omítky

To se může stát během několika měsíců, ale i několika let – záleží jednak na kvalitě použitého materiálu a především pak na míře zasolení původní zdi.Štuk se natahuje pomocí ocelového hladítka, a to vždy odspodu nahoru. Na hladítko si z kbelíku naberte pomocí zednické lžíce přiměřené množství směsi, pod vhodným úhlem přiložte hladítko ke stěně a pohybem nahoru rovnoměrně štuk rozetřete. Natahujte tenkou vrstvu, aby vám vlastní vahou štuk neopadal.Jakou penetraci vybrat Pro nové omítky (i ty v dobrém stavu) stačí použít běžnou univerzální penetraci (např. HET A-GRUND). Pro starší povrchy doporučujeme použít penetraci hloubkovou a to dle potřeby i ve více vrstvách (např.

Penetrační nátěr má za úkol sjednotit vlastnosti podkladu a snížit jeho prašnost a nasákavost. Současně zvyšuje přilnavost nátěrové hmoty. Pokud byste se do malování pustili bez nanesení penetrace, hrozí riziko odlupování nového nátěru a také vznik viditelných fleků a map u vyspravovaných stěn.

Kdy můžu malovat po penetraci : Minimální doba schnutí je 4 hodiny, u neporézních materiálů penetrovaných při nižší teplotě však může trvat i 12 hodin. Suchou penetraci poznáte na dotek. Nesmí být lepkavá ani zanechávat lesklý film. Penetrování podkladů není žádná věda, stačí jen dodržet základní pravidla a na nanášení barvy nespěchat.

Co vytahuje vlhkost : Pravidelně větrejte

V zimě větrejte krátce a intenzivně, v létě klidně i celý den. Je dobré, když můžete udělat průvan, který vlhkost z bytu vyžene. Pokud nemůžete mít stále otevřená okna, nechte proudit vzduch alespoň takzvanou mikroventilací, kdy je okno pootevřené jen na malou mezeru.

Co pohlcuje vlhkost

9 pokojových rostlin pohlcujících vlhkost

  • KAPRADINA. Kapradiny patří mezi nenáročné pokojové rostliny, které pohlcují vlhkost a nevyžadují moc světla.
  • TILANDSIE. Mezi další rostliny proti vlhkosti patří tilandsie.
  • BŘEČŤAN.
  • LOPATKOVEC.
  • CHAMÉDOREA.
  • DYPSIS.
  • FILODENDRON.
  • ZELENEC.


Jestliže je původní omítka v dobrém stavu a nevyžaduje žádné dorovnání a jiné zásadní úpravy, lze vyřešit opravu pouze nanesením nové štukové vrstvy. Před nanášením nové štukové omítky se doporučuje starou zeď napenetrovat a teprve po zaschnutí penetračního nátěru, nanést štukovou omítku.Postup opravy trhlin omítce

  1. Opatrně proškrábněte prasklinu v omítce ostrým předmětem, nejlépe špachtlí
  2. Očistěte spáru od prachu a nečistot.
  3. Okolí zdiva navlhčete.
  4. Špachtlí vtlačte tmel do spáry.
  5. Stěrkou plochu vyrovnejte s okolní omítkou.
  6. Po zavadnutí tmelu opravované místo lehce zahlaďte.

Jak funguje sanační omítka : Sanační omítka je speciální druh omítky s nízkou nasákavostí a vysokou paropropustností. Od obyčejné omítky se liší také tím, že je mnohem poréznější. Právě díky vysoké poréznosti odvádí sanační omítka vlhkost z vnitřku zdiva na povrch, kde se může volně odpařovat.