Strojírenství se zabývá návrhem, výrobou a údržbou strojů a zařízení. Je to jedna z nejstarších a nejobsáhlejších technických disciplín. Strojírenství zahrnuje poznatky z mechaniky, kinematiky, dynamiky, hydromechaniky, termomechaniky a nauky o materiálech.Strojírenská výroba se v základu dělí na lehké a těžké strojírenství. Těžké strojírenství se zabývá výrobky s velkou hmotností a rozměry jako jsou části lodí, letadla, těžební a hutní technika a další. Lehké potom vyrábí obráběcí stroje, dopravní prostředky, a menší stroje.Člověk pracující u nějakého stroje může být někdy nazýván strojník či strojnice. Odborník-specialista pracující v oboru strojírenství pak strojař či strojařka. Tito pracovníci mohou pracovat v konstrukci, v technologii, v řízení výroby a pod.. Konstruktér – provádí návrhy a řešení konstrukcí, tj.
Co je to strojírny : Strojírnou dnes rozumíme zpravidla továrnu na stroje, třebaže v širším smyslu znamená každou zámečnickou dílnu zabývající se stavbou strojů nebo jejich opravami.
Co se vyrábí ve strojírenství
Strojírenství se zabývá návrhem, výrobou a údržbou strojů a zařízení pro další průmyslová odvětví. Automobilový průmysl vyrábí, montuje a servisuje výrobní a dopravní prostředky a zařízení pro většinu dalších výrobních směrů i pro přímé spotřebitele, za použití kovových součástí i dalších druhů materiálů.
Čím se zabývá metalurgie : Krátce o metalurgii
Stěžejním zájmem oboru metalurgie v jeho současné podobě je pak, velmi zjednodušeně řečeno, zpracování a výroba železa, oceli a barevných kovů a také vývoj a postupná inovace k tomu využívaných technologií.
Pod pojmem těžké strojírenství si představte těžká vozidla speciálně konstruovaná pro pozemně-stavební, povrchové a hlubinné těžební práce. Dříve tuto práci vykonávala tažná zvířata či jednoduché stroje.
Popis pozice
Strojní inženýr řídí a koordinuje zpracovávání technické dokumentace pro strojírenskou výrobu. Zabývá se zajišťováním, organizací přípravy a výstavbou výrobních provozů, řídí a organizuje výrobu, koordinuje zavádění kontrolních systémů jakosti a zajišťuje výzkumně-vývojovou činnost ve strojírenské výrobě.
Co dělá strojní mechanik
Strojní mechanik je odborná profese především ve strojírenském a výrobním průmyslu. Strojní mechanik se zabývá opravami a údržbou provozů, strojů, přístrojů, zařízení, dopravních prostředků. Výsledkem jeho práce je jejich provozuschopný stav a bezproblémový chod strojů.Strojírenský Strojírenský průmysl je roztroušen po celé republice. Často navazuje na hutní průmysl, proto se s mnoha strojírenskými závody můžeme setkat na Ostravsku (zejména těžké strojírenství).Těžký průmysl vyrábí hlavně materiály,stroje,zařízení a přístroje pro další výroby. Spotřební se zaměřuje na spotřební zboží pro obyvatele. V současnosti se nejvíce rozvíjí průmysl strojírenský a chemický. Při zakládání průmyslových závodů v určitém místě rozhodují potřeby závodu a podmínky v krajině.
Mezi hlavní odvětví průmyslu v Česku patří průmysl chemický, strojírenský, potravinářský a hutnický. Další významná odvětví jsou průmysl energetický, stavební a spotřební. Méně významná odvětví jsou zbrojní průmysl a sklářství (které ovšem má v ČR dlouhou tradici). Průmysl tvoří 38% českého hospodářství.
Čím se zabývá hutnický průmysl : Hutnictví je samostatný průmyslový obor, jenž se zabývá výrobou surových kovů a výrobků z nich. Pod pojmem hutnictví spadá veškerá hutní výroba a to včetně výroby neželezných respektive barevných kovů.
Čím se zabývá průmysl : Průmysl je velmi rozsáhlým odvětvím národního hospodářství. Mimo strojírenství a zpracovatelského průmyslu zahrnuje rovněž těžbu nerostných surovin nebo výrobu a rozvod elektřiny, plynu a vody.
Co vyrábí těžké strojírenství
Jedním z hlavních oborů tohoto typu průmyslu je takzvané těžké strojírenství, které vyrábí stroje či zařízení pro jiné druhy průmyslu, tedy například pro těžařské nebo hutnické firmy. Stojí tedy za hutnickými provozy nebo těžebními stroji, které se většinou vyrábí na zakázku konkrétnímu klientovi.
Většina pracovníků, kteří pracují jako Strojní inženýři , má v roce 2024 plat 25 979 Kč až 35 560 Kč měsíčně. Měsíční mzda pracovníků, kteří pracují jako Strojní inženýři na nejnižší úrovni, je od 25 979 Kč do 37 622 Kč. Po získání 5 let zkušeností bude příjem od 27 507 Kč do 40 059 Kč měsíčně.Zaškrabávání, zabrušování, vyvažování, slícování, spojování šrouby, nýty, pájení a svařování částí strojů. Provádění funkčních zkoušek strojů a zařízení. Ošetřování a údržba používaných nástrojů, nářadí, zařízení a dalších pomůcek. Sestavování programově řízených strojů, linek a zařízení, včetně prototypů.
Kolik si vydělá strojni mechanik : Pro pracovní pozici Strojní mechanik eviduje úřad práce 16 volných pracovních míst v 9 nabídkách práce firem. Průměrná mzda těchto volných míst se pohybuje od 18555 do 28333Kč. Celkem 110 historických nabídek je přístupných po přihlášení.