Olovnice je jednoduchý přístroj, sloužící k určování svislého směru a k měření svislých vzdáleností (výška, hloubka). Skládá se z vlákna (provázku nebo lana; lano musí být pletené, protože levné stáčené se při zatížení točí) a těžkého závaží. Závaží bývá někdy vyrobeno z olova, odtud název.1: Olovnice ukazuje svislý směr. Vodorovnost a svislost jsou dva navzájem kolmé směry. Svislý směr směřuje svrchu dolů a zaměříme jej pomocí olovnice (obr. 1).Směr gravitační síly ukazuje olovnice. Tento směr je svislý. Svislý směr míří do středu Země. V blízkých místech na Zemi jsou svislé směry skoro stejné (rovnoběžné).
Jak se nazývá pomůcka kterou určujeme vodorovný směr : Vodováhy jsou nástroje, které k určování vodorovného směru využívají různé fyzikální principy. Podle toho je rozdělujeme na bublinkové, hadicové, laserové a elektronické.
Co je svislý
Svislý a vodorovný směr (též vertikální a horizontální) je koncept používaný ve fyzice, matematice a příbuzných oborech (geografie, astronomie a podobně). Svislý směr je takový, který je shodný se směrem gravitační síly, zatímco vodorovný směr je na něj kolmý (tedy ve směru ustálené vodní hladiny).
Jaký vztah platí pro gravitační sílu : Každá dvě tělesa se navzájem přitahují stejně velkými gravitačními silami Fg a –Fg opačného směru. Velikost gravitační síly Fg pro stejnorodá tělesa tvaru koule je přímo úměrná součinu jejich hmotností m1, m2 a nepřímo úměrná druhé mocnině vzdálenosti r jejich středu. Konstanta úměrnosti se nazývá gravitační konstanta.
Svislice či vertikála je přímka, rovnoběžná s působením zemské gravitace v daném místě. Svislice na různých místech Země nejsou tedy obecně rovnoběžné. Nejjednodušší prostředek, jak ji zjistit, je olovnice. Průsečík svislice s myšlenou oblohou nahoře je zenit (nadhlavník), protilehlý průsečík dole je nadir.
Síla se měří siloměrem.
Co je svislé a vodorovne
Svislý směr je takový, který je shodný se směrem gravitační síly, zatímco vodorovný směr je na něj kolmý (tedy ve směru ustálené vodní hladiny). Všeobecně je svislý směr shora dolů (nebo zdola nahoru).Komentáře ke slovu svisle
jak si odvodí i amatérský etymolog, je směr, kterým cokoliv visí – je svěšeno. Je to směr zemské přitažlivosti, vertikála, speciální případ kolmého k hladině stojaté vody, ke vzájemně kolmým horizontálám.Termín "vodorovný" se vztahuje také na věci, které jsou navzájem rovnoběžné, jako jsou čáry nebo jiné rovné plochy. Tyto věci nemusí mít nutně nic společného s ležením, ve skutečnosti nemusí zahrnovat vůbec žádný pohyb.
Z fyziky vím, že velikost síly F vypočteme vztahem F = m · a, kde m je hmotnost tělesa a a je zrychlení. Jednotkou síly je 1 N, jehož fyzikální rozměr odvodíme z předchozího vztahu: N = kg · m · s−2.
Jaký je vzorec pro výpočet tíhové síly : S tímto označením je tedy G = mg, to znamená, že poměr mezi tíhou tělesa G (silou, vyjádřenou v newtonech) a jeho hmotností m (v kilogramech) je pro všechna tělesa na témž místě na Zemi stejný.
Jak udělat svislou čáru : Svislou čáru stejně jako mnoho jiných znaků můžeme napsat snadno pomocí levého nebo pravého altu. Buď pomocí Ctrl + Alt + W anebo pomocí pravého altu AltGr + W. Zde si to můžete sami vyzkoušet: Na některých klávesnicích můžete napsat svislou čáru samostatnou klávesou, která se nachází vedle Shiftu.
Jak napsat svislé lomítko
Pro napsání znaku svislice lze na klávesnici použít kombinace kláves:
- Alt + 1 2 4 , číslice pouze z numerické klávesnice, zaručeně funguje pro levý, tzv. textový Alt – funguje vždy bez ohledu na stav Num-Lock).
- Ctrl + Alt + W ve Windows funguje pouze tehdy, jestliže tuto klávesovou zkratku nemá přiřazen zástupce.
Síla působící na hmotný bod je vázaným vektorem, tj. působiště síly je v tomto bodě. Síla se měří siloměrem, obvykle se značí písmenem F a v soustavě SI má jednotku newton, která se značí písmenem N.Intenzitu gravitačního pole K v daném místě pole definujeme jako podíl gravitační síly Fg, která v tomto místě na hmotný bod působí a hmotnosti m tohoto bodu.
Kolik je Svislych dopravnich znacek : Na kilometru dálnic jich je v průměru 21, vedou kilometrovníky a mosty. Na 1267 kilometrů dálnic v Česku připadá celkem 26 702 svislých dopravních značek.