Čím se sklízí pšenice?
Od konce 20. století se však sklizeň obilí provádí téměř výhradně pomocí sklízecích mlátiček – kombajnů. Ty v jednom pracovním kroku posekají obilí, vymlátí ho, vyčistí vymlácené obilí a slámu buď uloží do řádku na pole, nebo ji nasekají a rovnoměrně rozloží po poli, aby se podpořilo rychlé tlení.Sklizeň pšenice probíhá obvykle od druhé poloviny července. Musí se sklízet v plné zralosti. Pokud je zralá pšenice vystavena opakovaně dešti, dochází ke snížení její kvality a tím pádem k jejímu znehodnocení. To je také hlavní důvod, proč se musí sklízet někdy i pozdě do noci.„Není kam spěchat, práce máme pořád dost, děláme hlavně senáže, ozimý ječmen obvykle sklízíme až kolem 17. července, je obvyklé, že jsme se sklizní týden až dva za jižní částí kraje,“ uvedl ředitel Agrospolu Ladislav Menšík.

Kdy se seká pšenice : Jak dlouho trvá sklizeň obilí Sklizeň je dobou sklizně především obilných rostlin (pšenice, žito, oves, ječmen atd.). Doba sklizně ozimého obilí připadá na červenec, obvykle nejteplejší měsíc v roce.

Proč se pšenice sklízí na zemi téměř celý rok

Pokud zralé obilí včas nesklidíme a zaprší do něj, dochází ke snížení kvality zrna a tím pádem se z potravinářské pšenice může stát pšenice krmná (cena krmné pšenice oproti potravinářské je samozřejmě nižší), nebo se vlivem vlhkosti a plísní zrno znehodnotí úplně.

Kdy se sklízí oves : Sklizeň Na zelenou píci a seno sklízíme oves od konce sloupkování do počátku kvetení (70 – 80 dnů od zasetí). Oves na siláž sklízíme v mléčné až mléčně-voskové zralosti (90 – 105 dnů od výsevu), kdy je optimální poměr dusíkatých látek k vodorozpustným sacharidům.

Jako první pěstitelé sklízí ozimý ječmen. Podle Jaroslava Šímy z krajské pobočky Agrární komory se žně teprve rozjíždí. „Mnoho zemědělců začíná sklízet tento týden. Letos úroda dozrávala kvůli chladnějšímu počasí déle a žně se tak oproti jiným rokům opozdily o deset až dvanáct dní.

Technologie

Přehled hlavních vlastností odrůd Akcent
Agronomická data: Vegetační doba (dny) Délka stébla (cm) Odolnost proti poléhání (9-1) 120 68 7,5
Odolnost proti chorobám (9-1): Padlí travní Rez ječná Hnědá skvrnitost Rynchosporiová skvrnitost 4,5 5 3,5 3,5

Kdy se sází a sklízí česnek

Obecně platí, že česnek se sází na podzim, kolem října, a sklízí se v létě, kolem července. Existují ale i odrůdy česneku, které se sází na jaře a sklízí se na podzim. Důležité je sledovat stav listů česneku, které vám napoví, kdy je česnek zralý k sklizni. Pokud jsou listy zelené a pevné, česnek ještě není připravený.Plodem je obilka. Obilky mají oblý tvar a z plev volně vypadávají. Rostlina kvete v červnu. Pšenici vyhovují hlubší, hlinité a jílovitohlinité půdy s neutrální až slabě kyselou půdní reakcí a s dostatečnou zásobou živin.Při teplotě půdy 5 °C trvá období od setí do vzejití 20 dní, při 15 °C jen 7 dní. Suma teplot pro ranější odrůdy ovsa činí 1000-1500 °C a pro pozdnější 1500-1800 °C.

Kedluben je zralý ke sklizni asi šest až osm týdnů po výsevu. Během této doby by měl dosáhnout zhruba velikosti tenisového míčku. Některé odrůdy jsou však i mnohem větší. Při sklizni kedluben pod hlízou jednoduše odřízněte a velké listy odstraňte.

Co a kdy sazet do skleníku : S výsadbou sazeniček pro jistotu počkejte až po květnových mrazících (12. – 14. května). Pokud máte skleník dobře zajištěný proti mrazu, můžete vysadit předpěstované sazenice rajčat.

Jak rychle vyroste pšenice : Semínka na jarní osení máte doma

Skvěle se hodí obilí, které vám do hezké travičky vyroste zhruba za týden: oves. ječmen. pšenice (ozimá, špalda i jiné neloupané druhy)

Kde se pěstuje ječmen v ČR

V Česku se nejkvalitnější druhy ječmene pěstují na Hané, zejména na Vyškovsku, a v okolí Mělníka.

Obvykle se česnek sklízí v létě, od konce června do poloviny srpna. V závislosti na odrůdě a průběhu vegetace se prvních stroužků dočkáte za 16 – 36 týdnů po výsadbě. Nejrychleji zrají odrůdy Bjetin a Anton, naopak nejvíce času potřebuje pro svůj vývoj Benátčan.Kam česnek nesázet

Česnek naopak nesázejte na místo, kde jste před 4 až 5 sezónami pěstovali cibuli, pažitku nebo pórek. Rostliny patří do stejné čeledi a mají společné choroby a škůdce. Další nevhodnou předplodinou jsou hrách a obiloviny.

Proč nejíst pšenici : Podle některých odborníků vlivem propustného střeva procházejí prozánětlivé látky střevem do mozku, kde způsobují u geneticky predisponovaných dětí zánět a autismus. Ve studiích se ukazuje, že pšenice, zejména gliadin, lektiny a další látky nezpůsobuje jen alergii, ale take zánět a propustné střevo, jak ukazují studie.