Čím se natírají kmeny stromů?
Klasickým přípravkem je vápenné mléko, které si lehce každý pěstitel namíchá doma. Hašené vápno (hydroxid vápenatý) smícháte s vodou a „mléko“ je hotové. Optimální je 20% roztok, do nějž můžete přidat i trošku hlíny. Hlína se přidává do směsi z důvodu lepšího přilnutí barvy ke kůře.Ránu je třeba vyčistit až do zdravého dřeva a ošetřit štěpařským voskem nebo latexovou barvou s přidáním některého fungicidu, jako je například Dithane, Kuprikol, modrá skalice apod. Velmi účinnou prevencí je každý rok provádět na jaře nebo na podzim postřik měďnatými fungicidy, například Kuprikolem nebo Championem.V období října až prosince (do prvních mrazů) poskytněte službu stromkům vy, aby měly v příští sezóně dost kondice na bohatou a zdravou úrodu. Proč se právě tradičně nazývané hašené vápno považuje za nejlepší přirozenou ochranu před mrazy a dalšími nástrahami

Co dát kolem stromů : Mulčování stromů

Ideální varianta mulče je vrstva 20–30 cm hnoje/kompostu, kterou přikryjete 5–10 cm dřevní štěpky (z listnatých dřevin) nebo slámou. Štěpka či sláma má především tu funkci, že hnůj nevysychá, a samozřejmě obsahuje i dost uhlíku, takže se hnůj lépe vstřebává.

Čím natřít trámy

Odpověď: Pro povrchovou úpravu trámů a jejich přibarvení můžete použít tenkovrstvý lazurovací lak s 1023 lazurol classic nebo s 1035 lazurol topdecor ve vybraném odstínu. v případě potřeby je možné trámy předem pro preventivní ochranu dřeva proti dřevokazům napustit prostředkem s 1033 lazurol impregnační základ.

Jak ochranit kmen stromu : K obvyklé metodě ochrany stromů před sněhem a holomrazy patří obalení kmene. A čím Vhodný je chvoj, sláma nebo jutovina. Pokud nic z toho nemáte a mrazy se blíží, použijte staré krabice nebo jiný prodyšný materiál.

Žádost můžete zaslat prostřednictvím datové schránky na místně příslušný orgán ochrany přírody – obecní úřad, v jehož územním obvodu chcete kácet.

Zajíci, králíci nebo srnky mohou poškodit kmínky mladých stromů do té míry, že bývá problematické dřeviny zachránit. Ožerky je třeba co nejrychleji ošetřit proti vysychání. Okousaná místa stromků natřeme fermežovou, neředěnou latexovou nebo vodou ředitelnou akrylátovou barvou. Dobře se hodí stromový balzám.

Jak natírat vápnem

Vápenné nátěry je nutné nanášet štětkou, váleček není vhodný. Pro jednodušší nanášení je ideální vápenný nátěr doplnit křídou rozpuštěnou ve vodě v poměru cca 1 : 10, podle potřeby kryvosti nátěru. Dále je pak vhodné do nátěru vmísit i lněnou fermež v poměru cca 1 : 100. Pak se vápno lépe nanáší.Bílá barva odráží světlo, díky čemuž se kmen nebude na slunci zahřívat tak výrazně. Vápenatý nátěr má ale i další výhody. Likviduje škůdce pod kůrou, ničí i houbové výtrusy. Zničí i mechy a lišejníky.Ovocné stromy mulčujeme v období do sklizně především proti nadměrné ztrátě vody během letních přísušků. Také zde musí být mulčovací vrstva bránící i růstu plevelů silnější, asi 15 – 20 cm. Často se začíná mulčovat již zjara rozdrcenými zbytky větví po řezu stromů, tato vrstva se zesílí posečenou travou nebo slámou.

Nejlépe se pod stromy daří barvínku (Vinca), břečťanu (Hedera), hluchavce pitulníku (Lamium galeobdolon), kterou zdobí bílé skvrny a od dubna rovněž žluté květy, a bergeniím (Bergenia). Vybírat můžeme také z okrasných travin, jakými jsou např. ostřice (Carex) či polštářovité kostřavy (Festuca gautieri).

Čím natřít stropní trámy : Dobrý den, můžete použít tenkovrsvé lazury ve světlém odstínu, případně i laky. V obou případech zůstanou viditelné původní barevné defekty, i když při použití lazury může dojít k jejich částečnému překrytí.

Jak ošetřit napadené trámy : Z nátěrů můžeme doporučit Bondex Preserve II a Primalex Fungicidní napoustědlo na dřevo. Oba nátěry působí preventivně, ale dokážou i zabránit šíření škůdců a ochránit napadené dřevo. Barevný tip: Pokud se vám podaří brouky vyhubit, nezapomeňte na preventivní ošetření dřeva.

Čím zakrýt stromy před mrazem

Postačí jejich kmínky obalit rohožemi například ze slámy, kokosu, nebo bílou netkanou textilií. V některých zahradách také můžete vidět natřené kmeny stromů bílou barvou. Jedná se o 20% vápenaté mléko. Stromy se natírají proto, že bílá barva brání přehřívání a snižuje riziko poškození při následném poklesu teplot.

O povolení nemusíte žádat v případě, že chcete kácet dřeviny o obvodu kmene do 80 cm měřeného ve výšce 130 cm nad zemí. Je ale třeba si dát pozor také na případ, kdy sice dřeviny těchto rozměrů nedosahují, ale tvoří souvislý, tzv. zapojený porost dřevin.Řezy ošetřujte, protože rány větší než tři centimetry jsou ideální vstupní branou pro stromové choroby. K ošetření použijte štěpařský vosk, speciální hojivý balzám, nebo alespoň k ochraně latexový nátěr. Dbejte na to, aby nástroje byly patřičně ostré, protože tak minimalizujete poškození v místě řezu.

Co s Okousanym stromem : Silně okousané větve odstraníme a rány ošetříme stromovým balzámem, latexem nebo štěpařským voskem. Ohlodaný kmínek představuje větší problém. Na rány po okusu je nejlepší použít stromový balzám, protože štěpařský vosk se při nízkých teplotách špatně roztírá.