Čím se živí kachna domácí?
Pro labutě, kachny a další vodní ptáky jsou podle LHMP vhodná kukuřice, pšenice, žito, oves a další obilniny. Dále nakrájený hlávkový nebo jiný salát, zeleninové odřezky nebo slupky, mražený hrášek nebo kukuřice (rozmražené, není nutné vařit), ptačí zob, případně granule pro vrubozobé ptáky.Pečivo se nedoporučuje ve velkém množství, ale pouze doplňkově. Také není vhodné používat sladké pečivo, např. zbytky cukroví, vánočku apod. Při krmení kachen je důležité vynechat zbytky od stolu, sladká jídla, či slané pochutiny.Pravidelně jim měňte podestýlku a dávejte čistou vodu. Krmit je můžete buď krmnými směsmi, nebo vařenými vajíčky s nakrouhanými kopřivami a šrotem. Přidávat můžete i kyšku, dávejte si pozor, aby jí kachňata rychle spotřebovala. Toto krmivo se rychle kazí.

Čím krmit kachny v zimě : Pokud tedy chcete kachny nakrmit bez obav, je vhodné donést jim různé druhy obilovin (např. oves, pšenice, žito), které je vhodnější než samotné pečivo, salát či nakrájené zeleninové odřezky. Pochutnají si ale i na bramborách či řepě. Kachny rády uvítají mražený hrášek a kukuřici, které není nutné vařit.

Proč Nekrmit kachny pečivem

Pečivem se velmi rychle zasytí a více toho už pak nepozřou. Pečivo ale neobsahuje potřebné vitaminy a minerály, i s plným žaludkem tak ptáci trpí podvýživou. Nejde o žádné spekulace, mláďata mají díky jednostranné stravě nedostatek vitamínu D a také vápníku a často pak trpí křivicí.

Co potřebují kachny : Kachny se neobejdou bez vody, a proto ve výběhu velice ocení jezírko. Každopádně potřebují stálý přísun čerstvé vody, takže pokud ve výběhu nebude trvalý zdroj čerstvé vody, budete jim muset často měnit vodu v napáječce, ideálně dvakrát za den. Dále je třeba kachnám pořídit (vlastnoručně postavit) nějaký příbytek.

Pečivo často obsahuje vysoký podíl soli nebo koření, což kachnám může způsobit zažívací potíže. Nadměrná konzumace může vést k obezitě a nemotivuje kachny k hledání a konzumaci více nutričně bohaté potravy. Kachny tak ztrácí schopnost vyhledání vlastní potravy a spoléhají se pouze na příjem nutričně chudého pečiva.

Kromě toho ptáci ocení:

  • obiloviny jako pšenice, žito nebo oves (takové ovesné vločky jsou pro ptáky velká dobrota),
  • zeleninové odřezky nebo slupky (třeba od mrkve, celeru nebo petržele),
  • nakrájené listy kedlubny, brokolice či květáku nebo třeba polníček,
  • rýži vařenou v nesolené vodě.

Co mají rády kachny

obiloviny jako pšenice, žito nebo oves (takové ovesné vločky jsou pro ptáky velká dobrota), zeleninové odřezky nebo slupky (třeba od mrkve, celeru nebo petržele), nakrájené listy kedlubny, brokolice či květáku nebo třeba polníček, rýži vařenou v nesolené vodě.Pro ptáky to však není vhodné krmivo, může jim totiž způsobit zažívací problémy a kvůli chybějícím živinám a vitamínům způsobit tělesné vady. „Krmte je pro ně přirozenější potravou jako je hrách, kukuřice nebo krájený hlávkový salát,“ radí ornitoložka z České společnosti ornitologické.Pečená kachna patří k tradičním pokrmům české kuchyně, které naše babičky i prababičky připravovaly především ke slavnostnějším příležitostem. Obvykle se podává s červeným nebo bílým zelím a bramborovým, případně houskovým knedlíkem.

Již od prvního dne lze kachňata krmit kvalitní drcenou směsí s vyváženým poměrem živin KACHNA MINI, určenou k výkrmu kachen a hus do 2. týdnů věku. Po čtrnácti dnech pokračujeme krmením granulovanou směsí pro výkrm kachen a hus Energys KACHNA MAXI až do porážky.

Proč se dávají do kachny jablka : Pokud pečete kachnu celou, můžete jablka rozpůlit, zbavit jádřinců a nacpat do vnitřku kachny.

Jaké zelí ke kachně : Ke kachně patří bílé zelí. Cibuli oloupeme, nakrájíme na drobno a osmažíme na rozpáleném oleji. Přidáme zelí a zamícháme. Zelí krátce dusíme, asi 5 až 10 minut.

Jak dát jablko do kachny

Jablka omyjeme, zbavíme jádřinců, nakrájíme na osminky, případně jen na čtvrtky, a rozložíme na dno pekáčku. Položíme na ně okořeněná stehna, vše podlijeme vínem, přiklopíme, vložíme do trouby vyhřáté na 170 °C a pečeme asi 60 minut.

Pečená kachna patří k tradičním pokrmům české kuchyně, které naše babičky i prababičky připravovaly především ke slavnostnějším příležitostem. Obvykle se podává s červeným nebo bílým zelím a bramborovým, případně houskovým knedlíkem.Troubu nastavte na 100 °C a husu ze všech stran okmínujte. Oloupejte jablka a vložte je do vnitřku husy. Tímto krokem si opět pomůžete k lepší a šťavnatější chuti. Husu přendejte do dostatečně velkého pekáče.

Jaká příloha se hodí ke kachně : Jako zeleninová příloha se hodí nakládané feferonky, čerstvé kysané zelí nebo stále oblíbenější červené zelí. Místo dezertu si můžete dopřát placky nasladko.