Čím se hnojí citróny?
Skvělé hnojivo na citrusy je bezesporu Hnojík. Jeho používání prokazatelně prospívá výživě rostliny, tak zamezí výskytu nemocí a tipických škůdců jako jsou svilušky. Jeden takový test popsal zákazník na FB skupině ZDE. Při běžném hnojení aplikujte Hnojík zálivkou 1-2x za měsíc.Citrusy vyžadují propustný a na živiny bohatý substrát se slabě kyselou půdní reakcí pH 5–6,5. V našich podmínkách je ideální složení substrátu: rašelina, kompost, písek či perlit v poměru 1:1:0,5. Citrusy lze přesazovat v průběhu celého roku, nejlepší je červen.Citrusy vyžadují pravidelné a dostatečné zavlažování, nikdy však nesmí stát trvale ve vodě. Vyhovuje jim vyšší vzdušná vlhkost, uvítají občasné rosení. Citrusům se daří při teplotě kolem 22°C. Většinou jim během roku stačí krátké období klidu.

Kdy se přesazují citroníky : Protože citrusy nesnášejí přemokření je též dobré na dno květináče vytvořit drenážní vrstvu pomocí keramzitu či štěrku . Nejvhodnější dobou pro přesazování citrusů je konec zimy, čas před začátkem nového vegetačního období. Rostliny přesazujeme pouze tehdy, pokud je zřejmé, že potřebují větší nádobu.

Čím se Přihnojuje

Základním organickým hnojivem je chlévská mrva, kompost, hnojůvka, rašelina, fekálie, nebo zelené hnojení. Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června.

Kdy a jak hnojit česnek : První hnojení česneku tedy provádíme při přípravě půdy před výsadbou. Pokud jsme vysazovali česnek na podzim, opakujeme hnojení Hnojíčkem v jarním období . Následně je možné přihnojovat podle potřeby . Poslední přihnojení se doporučuje asi čtyři týdny před sklizní .

Citrusy se dají roubovat na podnože vlastního rodu Citrus a dalších příbuzných rodů (rod Fortunela – kumquat, rod Eremocitrus – australák, rod Poncirus, rod Clymenia, rod Microcitrus – australák). Vhodnost a vlastnosti jednotlivých podnoží rozebereme následně.

Citron (nebo citrón) je plod citronovníku (Citrus ×limon), hybridního druhu dřeviny z rodu citrusů. Plody citronů jsou tzv. hesperidia a jsou vejcovitého tvaru, velikosti pěsti nebo větší.

Proč citroníku opadávají listy

V zimě je málo světla, proto je nutné ubrat i na teplotě a být opatrní se závlahou rostlin. Největší chybou při pěstování citrusů v bytech je případ, kdy rostlinu držíme ve vytopeném bytě při nedostatku světla a nadbytku vláhy. Výsledkem je obvykle opadávání listů a chřadnutí rostliny.Citrusy jsou stálezelené subtropické až tropické dřeviny – keře nebo malé, až středně velké stromy. Lze je pěstovat i v nádobách nebo větších květináčích, kde kvetou i plodí. Pro jednoleté rostliny zvolte květináče o průměru 10–12 cm. Dvouleté vyžadují květináč o 14–16 cm.Frekvence zálivky závisí na několika faktorech včetně typu půdy, velikosti a typu citrusové rostliny, ročního období a klimatu. Obecně platí, že citrusy by měly být zalévány, když je vrchních 5-10 cm půdy suchých. V létě to může znamenat vydatnější zálivku, zatímco v zimě může být potřeba zálivky menší.

Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.

Co lze hnojit Slepičincem : slepičince se používají na přihnojování při podzimním zpracování půdy okrasných keřů, ale i rybízů nebo angreštů. Během jara a léta je ideální používat zálivku se slepičím trusem na okurky, rajčata, nebo na muškáty.

Co s česnekem aby vydržel : Skladování oloupaného česneku stačí třeba jen v plastové krabičce v lednici – pokud ho tedy plánujeme spotřebovat během týdne. Jestli ho chceme mít uložen na delší dobu, stroužky česneku vložíme do sklenice, posypeme solí, případně kořením jako je tymián a pepř, zalijeme olejem a uložíme do lednice.

Co nesnáší česnek

Nevhodnou předplodinou je tedy cibule, pór, pažitka atd. Ozimé obiloviny česnek zaplevelují. Naopak nejvhodnější předplodinou se nám jeví brambory, po kterých je půda dobře prohnojená a kvalitně hluboko zpracovaná. Po jahodách lze česnek pěstovat pouze za předpokladu, že nebyly napadeny háďátkem zhoubným.

Poválení na prkénku – celý citron položíme na prkénko či kuchyňskou desku, přiložíme na něj dlaň, lehce zatlačíme a poválíme. Pak už stačí jen rozkrojit a vyždímat uvolněnou šťávu. Stačí 10-20 vteřin v mikrovlnce a z citronu získáme maximum šťávy.Věděli jste, že limetky obsahují více vitamínu C než pomeranče. Jsou také kyselejší a zásaditější než citróny. Za zmínku stojí i fakt, že se jejich kůra tolik chemicky neošetřuje, na rozdíl od citrónů.

Proč žloutnou listy u růží : Pokud nemá vaše rostlina vše, co k životu potřebuje, nebo je naopak něčeho příliš, projeví se to nejčastěji žloutnutím nebo opadáváním listů. Co může být příčinou a jak pokojové květině pomoci Nejčastěji je na vině špatná intenzita zalévání, nedostatek, nebo naopak přebytek světla a nevhodná teplota v místnosti.