Čím se dá zaměnit liška obecná?
Jedlá liška bledá, která se v lesích nachází méně často, je oproti lišce obecné mohutnější a celá houba má světlejší barvu. Klobouk bývá krémově žlutý až bělavý a třeň je bílý úplně. Navíc okraj klobouku je plstnatý. Liška Friesova a liška nálevkovitá mají tmavší zbarvení.Jak už bylo zmíněno, nenapadá je hmyz, nebudou tedy červivé. Před použitím je však důležité je důkladně očistit. Skladování má také řadu výhod; lišky můžete uchovávat na chladnějším vzdušném místě nebo dokonce i v mrazničce, kde vám vydrží déle čerstvé.Lišky jsou chuťově poměrně výrazné a vhodné jsou proto například do omáček, kde se zjemňují smetanou. Dále se výborně hodí na grilování nebo smažení na oleji. Upotřebit je můžete také do polévek nebo slaných koláčů a rozhodně se vyplatí je i zavařovat nebo sušit.

Jak dlouho vydrzi lišky : Nejlépe se jí daří v běžné zahradní zemině, přizpůsobí se však i suchému svahu. Nepřijatelné je místo, kde se dlouho zdržuje voda. Větrům a mrazu odolává bez problémů. Je-li líska spokojená, vydrží sedmdesát osmdesát let, při pravidelném zmlazovacím řezu přežije klidně dvě staletí.

Jak vypadá houba liška obecná

Klobouk je široký 10–60 (100) mm, nejprve sklenutý, postupně plochý, prohloubený až nálevkovitý. Pokožka klobouku je suchá, žlutá až žloutkově (oranžově) žlutá, v mládí bělavě ojíněná. Okraj klobouku je v mládí podehnutý, v dospělosti velmi často tenký a zvlněný. Lišty jsou poměrně silné a dlouze sbíhají na třeň.

Co loví liška obecná : Jedná se o všežravou šelmu, která není specializovaná pouze na živočišnou potravu masitého charakteru. Ve velkém množství sbírá různý hmyz, hlavně cvrčky, různé větší brouky a larvy, vyhrabává hnízda čmeláků a vos. Nepohrdne ani dešťovkami a plži, kde má možnost loví i ryby, žáby a ještěrky.

Pokud chcete zamrazit větší nebo celé kousky hub, třeba lišky, doporučujeme je před uložením do nádoby zmrazit jednotlivě např. na plechu s pečicím papírem. Až po jejich úplném ztuhnutí je uložte do sáčku nebo krabičky. Porce označte druhem houby a datem uskladnění.

"Stačí trocha vroucí vody na dno kastrolku a pokrájené houby v ní zhruba 5 minut podusit, jako když připravujete smaženici," vysvětluje Baier. Pak už se podle něj nemusíte bát, že by zmražené houby obsahovaly nějaké škodliviny. Podle Baiera je tato jednoduchá tepelná úprava před zamražením navíc i velice praktická.

Čím nahradit lišky

Lišky můžete nahradit jinými houbami, třeba hříbky.Očištěné lišky podle velikosti nakrájíme. Na pánvi na másle orestujeme na kostičky nakrájenou cibuli se slaninou, poté přidáme houby. Osolíme, okmínujeme a restujeme cca 5 minut.Lísky rostou zásadně v severním mírném pásu a rostou velice rychle, pouze stromovité drihy a odrůdy rostou pomaleji. Za 10 let dosáhnou dvou metrů a čtyř až sedmi metrů dorostou až za 30 let.

Pěstování lísky

Lísky preferují hlinitou a dobře propustnou půdu. Příliš vlhký až podmáčený substrát jim nesvědčí. Co se týče pH, poradí si s kyselými, neutrálními i zásaditými půdami. Pro dozrání plodů potřebuje teplo, keře tedy pěstujeme spíše v nížinách.

Které houby jsou nejedlé : Mezi nejedlé patří kromě kromě hřibu žlučníku ještě hřib medotrpký a hřib kříšť. „Oba mají šedý klobouk, žluté rourky a modrají,“ upřesňuje Tereza Tejklová. „Ke konzumaci pak nedoporučuje ani hřib plavý a hřib skvrnitý.

Co platí na lišku : „Na lišku platí jediné – pes a jeho štěkání, pak se tam znovu nepřiblíží,“ tvrdí Jaroslav Šumpich z Českomoravské myslivecké jednoty ve Znojmě.

Co umí liška

Liška se dokáže pohybovat rychlostí 40 km/h, tedy asi jako pes. Svůj revír v okruhu 6–8 km si vyznačuje vizitkami, což je trus poznamenaný pachem žláz. Na některých záběrech v televizních dokumentech či na fotografiích můžete vidět lišku ve skoku. Jedná se mimo jiné o styl jejího lovu.

Důvod, proč by houby neměly mířit rovnou do mrazáku, je jasný. Houby totiž obsahují enzymy, biologické vysokomolekulární látky, které houbu rozkládají. Během tohoto rozkladu se neustále uvolňují mykotoxiny, tedy nebezpečné škodliviny, které lidskému organismu jednoznačně neprospívají.Jak správně zmrazit jídlo

  1. Horké jídlo nejprve nechte vychladnout a pak ho uložte do mrazáku.
  2. Nikdy nedávejte mrazit stejné jídlo dvakrát, pokud ho nebudete mezitím vařit.
  3. Plná mraznička je energicky úspornější.
  4. Potraviny před vložením do mrazáku pořádně zabalte, jinak se znehodnotí spálením mrazem.

Jak správně zamrazit lišky : Domácí mražení hub

Používejte nejlépe zhruba stejně velké kousky nebo nahrubo nakrájené plodnice. Mrazit se dají všechny hřibovité druhy hub, lišky, žampiony, holubinky, hlíva ústřičná nebo klouzci. Houby nejdříve očistěte a nakrájejte na požadovanou velikost. Poté je vložte na pánev a duste je alespoň 5 minut.