Epoxid pryskyřice vyžaduje speciální přípravky. Pro odstranění nevytvrzené pryskyřice je možné použít čističe. S otázkou jak odstranit pryskyřici – nevytvrzenou, vám pomůže technický líh. Je též možné použít aceton, ale technický líh je pro práci méně škodlivý a nevytvrzenou pryskyřici s ním snadno utřete.Odstranění vytvrzeného epoxy lepidla: Pokud vaše epoxidové lepidlo zaschlo a ztvrdlo, budete muset použít poměrně agresivní metodu. Ředidlo na barvy, denaturovaný líh nebo odstraňovač lepidla pomohou epoxy lepidlo změkčit. Stačí namočit hadřík do rozpouštědla a otřít lepidlo, které chcete odstranit.Pryskyřice jsou rozpustné v alkoholu a uhlovodanech. účely se rozpouští v terpentýnu. Používá se také do médií olejových barev, kde urychluje schnutí. Bývá také součástí krytů v technikách leptu.
Čím se ředí epoxidová pryskyřice : epoxidový základ můžete ředit ředidlem Dyna Medium nebo v nižších teplotách Dyna Fast .
Jak odstranit epoxidovou barvu
Epoxidové nátěrové hmoty dobře odolávají louhům i řadě rozpouštědel a odstranění louhováním nebo rozpouštědly je téměř bez úspěchu. Z ředidel můžete zkusit použít ředidlo S6300, po několika dnech působení ve vnitřku nádrže by mohlo dojít k nabotnání, uvolnění nátěru a tím usnadnění odstranění.
Jak rozpustit pryskyřici : Přežehlete skvrnu žehličkou
Smůla se teplem rozpustí a vsákne do ubrousku. Pro jistotu použijte několik vrstev ubrousků, aby pryskyřice neprosákla až na spodní stranu žehličky a tím ji nezničila. Žehličku můžete použít i v případě, že se vám skvrnu nepodařilo zcela odstranit odlakovačem nebo olejem.
Každé lepidlo je možné odstranit jiným způsobem. Klasické bílé školní lepidlo rozpustíte ve vodě, na epoxidové lepidlo funguje alkohol a sekundové lepidlo můžete odstranit pomocí acetonu.
Do kastrůlku nalijeme olej, přidáme drcené větvičky a pryskyřici, nakonec včelí vosk. Mícháme do úplného rozpuštění a nesmí se nám olej vařit – prskat, či vytvářet bublinky s bílou pěnou. Pokud se toto děje, okamžitě odstranit ze zdroje tepla.
Čím ředit Epoxy 1200
Epoxy 1200 jde určitě ředit lihem.Použíjte přípravek Owatrol DSP 800, nebo Owatrol DILUNETT, který je silným a vodou omyvatelným odstraňovačem barev. Jedinou aplikací odstraníte z povrchu kovu až 8 vrstev starých nátěrů jakékoliv olejové barvy, barvy na alkydové bázi.K odstraňování nátěrů se používá plamene benzínové lampy, plynového nebo horkovzdušného hořáku. Plamen, jehož délka se seřídí na 4–8 cm nahřívá nátěr, který vlivem tepla buď měkne, nebo se rozkládá, eventuálně pálí. Změklý nátěr se ihned odstraňuje starou stěrkou, nebo malířskou škrabkou.
Pomůže vám odlakovač na nehty
Odlakovač nechejte dostatečně vsáknout, promněte mezi prsty a po chvíli důkladně vyperte žlučovým mýdlem nebo mýdlem s jelenem. Smůla by se oblečení měla okamžitě pustit a daný módní kousek bude zase vypadat jako nový. Odlakovač se navíc výborně hodí i na odstranění pryskyřice z rukou.
Jak se zbavit smůly ve dřevě : Smůlu můžete z povrchu zahradního nábytku odstranit technickým benzínem, acetonem, benzínovým čističem, lakovým benzínem nebo terpentýnem. Typ rozpouštědla je třeba volit s ohledem na typ povrchové úpravy zahradního nábytku, aby zvolený přípravek povrch dřeva nepoškodil.
Jak odstranit silne lepidlo : Namočte hadřík buď do teplé mýdlové vody, bílého octa, nebo do odlakovače na nehty. Položte hadřík na oblast, ze které odstraňujete lepidlo, a nechte roztok vsáknout po dobu, která závisí na množství a přilnavosti zbytků lepidla na plastovém povrchu. Roztok setřete hadříkem (spolu s nálepkou, štítkem, lepidlem).
Jak nejlépe odstranit lepidlo
Nejčastěji se používá aceton, ředidlo nebo technický benzín. Pomocí hadříku a malého množství rozpouštědla otřete postižené místo. Postup několikrát opakujte a pohlídejte si, aby vám rozpouštědlo nezateklo do spár, lepidlo by změklo i tam.
Vepřové sádlo, lůj nebo máslo
Smolu na podlaze potřete máslem, lojem nebo sádlem a nechte chvíli působit. Tyto suroviny pryskyřici rozpustí a na podlaze zůstanou jen mastné skvrny.Po celou dobu tvrdnutí epoxidové pryskyřice udržujte stálou teplotu v místnosti nad 20 °C. Při poklesu pod 19 °C se posouvá doba tvrdnutí o několik dní. Vytvrzení je možné naopak urychlit zvýšením teploty.
Jak se zbavit bublinek v epoxidu : K uvolnění a odloupnutí epoxidu z tkaniny je nejjednodušším způsobem ohřev epoxidu. Látku ponořte na několik sekund do hrnce s vařící vodou a za pomoci kleští ji následně vytáhněte z vody, poté epoxid jemně odlepte.