Čím přilepit nultý pražec?
Nulté pražce mají tyto mechaniky většinou uzamčeny zámkem, pro ty klasické je vhodné použít grafitovou (černou) vazelínu do drážek pro struny.Nultý pražec se nachází mezi hmatníkem a hlavou kytary, přičemž ho je překvapivě možné považovat za jednu z jejích nejdůležitějších částí. Tento malý kousek plastu či jiného materiálu totiž ovlivňuje nejen samotnou funkčnost kytary, ale i její výsledný zvuk.Jedna oktáva pak odpovídá vzdálenosti dvanácti pražců. Tisknutím strun prsty mezi pražci jsou zkracovány znějící části strun, čímž se dosahuje změny hraného tónu. Jako první pražec se bere první příčná tyčka, ne ale však ta, co odděluje hlavu kytary od hmatníku, ta se nazývá nultý pražec.

Čím očistit kytaru : Jednou za čas byste měli kytaru kompletně vyčistit a ošetřit kytarovou kosmetikou. K běžnému čištění jsou většinou využívány hadříky z mikrovlákna, které zbaví povrch kytary prachu a lehkých nečistot. Až poté můžete přistoupit k nanášení čističe a případně i leštidla, kterým ošetříte lak kytary.

Jak často se mění struny na kytaře

Při běžném hraní bohatě stačí výměna jednou za 3 až 6 měsíců. Po více jak půl roce už většinou struny nezní dobře ani pokud se na kytaru hraje jen příležitostně. Při intenzivním hraní záleží na údržbě strun a také na míře pocení rukou. Kytaristé s agresivnějším potem mění struny běžně po dvou až třech týdnech.

Co je to kytara : Kytara je drnkací strunný nástroj (chordofon) s hmatníkem. Tón vzniká rozechvěním struny napjaté mezi dvěma pevnými body – pražcem a kobylkou. Struny jsou rozechvívány drnkáním prsty nebo plektrem (lidově trsátko). Hmatník umožňuje získávat tóny zkracováním chvějné délky struny přitlačením struny na pražec.

Další důležitý faktor na krku je šířka nultého pražce, od které se v podstatě dále odvíjí šířka celého krku. Užší krk obvykle více vyhovuje hráčům s menšíma rukama a naopak. Pokud se vám na některé kytary nehraje dobře, neznamená to nutně, že jsou špatné.

Materiál kytar

Kytary jsou vyráběny z nejrůznějších materiálů nicméně nejobvyklejší z nich je dřevo, což je ostatně dost často vidět už na první pohled. Používají se dřeva javoru, olše, smrku, mahagonu a spousta dalších stromů. Na různé části kytary může být použité různé dřevo, případně kombinace dřev.

Z jakého dřeva je kytara

Jasan – Pro stavbu kytar se používá jak Jasan evropský, který je tvrdší a podstatně těžší, tak Swamp ash – jasan bahenní. Evropský má hmotnost 620 Kg/m3 a bahenní 400 Kg/m3. Ten roste v Americe. Nejen, že je o poznání lehčí než Evropská verze, ale má i řidší strukturu.Kytara se rozlaďuje při hře

Opotřebované mechaniky – strojky, vůle při otáčení. Tady pomůže přitažení mechanik, pokud je to možné, nebo jejich výměna. Kytara se může také jemně rozlaďovat při častém vytahování strun při hře. To má na svědomí často vrchní pražec( poslední pražec na krku).Struny čistím vždy po hraní a to tak, že nejdřív je utřu suchým ručníkem (nebo nějakou jinou látkou), a to z obou stran – z vrchu i ze spod (látka mezi hmatník a struny) a setřu z nich co nejvíce špíny. Potom je potřu přípravkem na čištění, ten vyplaví zbytek nečistot a vytvoří na tenký „film“.

Servis kytar a ostatních strunných nástrojů

Výměna strun u standardních elektrických, akustických a klasických kytar (na klasické kytary navazujeme výhradně nylonové struny, které jsou na tento typ kytar určeny) 100 Kč
Oprava poškozeného laku (závislé na stupni poškození) Od 700 Kč
Lepení uvolněných žeber Od 600 Kč

Proč drnčí struny na kytaře : Drnčení je způsobeno příliš nízkým dohmatem strun vzhledem k hmatníku. Většinou drnčí jen některé struny, a nezřídka se to stane když vyměníte silnější sadu strun za výrazně slabší. Pokud máte uvnitř krku napínací šroub, je to možné doladit.

Jaký je rozdíl mezi akustickou a elektrickou kytarou : Elektrická kytara se od té akustické liší především tím, že se bezpodmínečně spoléhá na snímače a následné zesílení pomocí zesilovače. Elektrická kytara bez zesilovače hraje jenom velice potichu. Zesilovač se u těchto kytar přímo podílí na charakteru výsledného zvuku, tzn.

Jaký je rozdíl mezi basovou kytarou a elektrickou

Svým tvarem na první pohled připomíná elektrickou kytaru. Má ale mohutnější a masivnější tělo, delší krk a větší mensuru a kvůli silnějším strunám je i ladicí mechanismus robustnější. Obvykle má čtyři struny (vyskytují se i baskytary, které mají pět nebo dokonce jako elektrická kytara šest strun).

Menzura je aktivní délka strun, je to vzdálenost mezi nultým pražcem a vložkou kobylky. V různých modelech dané velikosti kytary se menzura může mírně lišit.Tabulka velikostí dle výšky hráče na kytaru

Věk Výška hráče Velikost kytary
4 – 6 let 100 – 115 cm 1/4 kytara
5 – 8 let 116 – 136 cm 1/2 kytara
8 – 11 let 137 – 150 cm 3/4 kytara
11 let – dospělý 151 cm a více 4/4 kytara

Co to je akustická kytara : Akustická kytara je taková kytara, která k produkci zvuku využívá pouze akustických schopností svých strun a ozvučné skříňky. Jde o novotvar, protože před objevením elektrické kytary byly všechny kytary vlastně akustické.