Čím přihnojit kedlubny?
Základní příčinou praskání plodů bulev (především kedluben a ředkviček) je rychlý růst po období zpomaleného růstu. K tomu dochází především při nerovnoměrném zásobování rostlin vodou (vysoké srážky nebo závlaha po období sucha) nebo při oteplení po dlouhodobějším období chladu.Kedluben můžete vysazovat přibližně od poloviny dubna až do května (v závislosti na odrůdě). Větší kedluben nemusí být zárukou kvality. Obecně platí, že menší kedlubny jsou chutnější. Kedlubnu se nejlépe daří ve středně těžkých půdách s dostatkem humusu.Ze škůdců kedluben je jeden z nejnebezpečnějších kryptonosec, který vykusuje do rostlin srdíčko. Ty pak nerostou, bulvy jsou malé, zdeformované anebo mají náchylnost k praskání. Larvy jsou nakladeny v půdě, tudíž pomůže její důkladné zpracování anebo krytí rostlin netkanou textilií.

Jakou teplotu snesou kedlubny : Kedlubny (+ rychlená brokolice a květák)

Klíčí při 20°C, následně výsevům prospívají teploty v rozmezí 14 až 17 °C, po pikýrování je vhodnější teplota nižší, okolo 12 až 14 °C.

Proč pukají kedlubny

Proti praskání kedluben

Jedním z kedlubnových neduhů je praskání slupky, za což může málo vody nebo nepravidelná zálivka. Ze stejného důvodu pak bulvy dřevnatí. Proto kedlubny pravidelně zalévejte a udržujte půdu vlhou.

Co okusuje listy kedluben : Pokud na vzcházejících ředkvičkách či kedlubnách zaznamenáte malé černé broučky, kteří vykusují díry do listů, půjde o dřepčíky. Tito žraví škůdci útočí hlavně na jaře za suchého počasí. Dřepčíci si pochutnávají hlavně na listech brukvovité zeleniny, ale napadají i některé letničky, například lichořeřišnici.

Kedlubny určené pro děti nehnojíme průmyslovými hnojivy. Raději sáhneme po přírodních organických látkách jako jsou výrobky z přírodní řady Vita Natura určené i pro ekologické zemědělství. Z této řady doporučujeme: Kopřiva plus, Organické hnojivo pro plodovou zeleninu a Přírodní substrát univerzální.

Sazenice kedluben vysazujeme se třemi až čtyřmi pravými lístky. Sázecím kolíkem uděláme hlubší důlek, na dno dáme trochu kompostu nebo jiného organického hnojiva, pak vrstvičku zeminy, prolijeme, vložíme sazenici, jemně přihrneme a přitlačíme. Nesmíme sázet hluboko.

Co okusuje kedlubny

Kedlubnové listy pak mohou napadat dřepčíci, broučci, co okusují rostlinám listy. Proti nim platí pravidelná zálivka, protože nemají rádi vodu. Na dřepčíky zkuste i postřik z česneku.Tito žraví škůdci útočí hlavně na jaře za suchého počasí. Dřepčíci si pochutnávají hlavně na listech brukvovité zeleniny, ale napadají i některé letničky, například lichořeřišnici. Přes noc jsou zalezlí a do jídla se pustí až po opadnutí rosy, nesnesou totiž vlhkost. Když se k nim chcete přiblížit, skáčou jako blechy.Nejosvědčenějším receptem na sražení horečky jsou studené obklady – namočte ručník nebo utěrky do chladnější vody a přiložte na krk, čelo a do podpaždí. Teplota vody by měla být mezi 25 až 30 °C, ale i tak vám bude na rozehřátém těle připadat studená. U dětí postačí zábaly nohou.

Výsadba. Jestliže rostlinky vysadíme příliš hluboko, hlízy se nevytvoří. Takže vždy vysazujeme tak, jak byly rostlinky předpěstovány, ne hlouběji. Když si kedlubny během růstu polehnou, nevadí to tolik, jako když jsou zasazeny příliš hluboko.

Jak ochranit kedlubny : U zelí, kedluben, brokolice či květáku můžete zůstat v klidu. "Hlásí-li tedy teploty kolem nuly, vyplatí se už vysazená rajčata a ostatní uvedené citlivější druhy zeleniny přikrýt světlou netkanou textilií.

Co sázet po kedlubnách : Z košťálové zeleniny můžeme pokračovat s kadeřávkem a kedlubnami. Pro kukuřici je také ještě vhodná doba, stejně tak pro okurky nakládačky a salátovky, mrkve, pór, ředkve a ředkvičky i některé druhy zelí.

Čím přihnojovat

Základním organickým hnojivem je chlévská mrva, kompost, hnojůvka, rašelina, fekálie, nebo zelené hnojení. Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června.

Pro vyvážené hnojení doporučujeme používat hnojiva renomovaných značek, jako je Kristalon na rajčata a papriky, organo-minerální kapalné hnojivo Agro s unikátním minerálním výtažkem TerraLut, nebo univerzálnější přírodní organické hnojivo Trumf.K rychlému růstu patří i dostatek vláhy. Pokud zaléváme nedůsledně, kedlubny mají potřebu se proti výkyvům vlhkosti obrnit. A to udělají tak, že začnou dřevnatět. Nevyrovnaná zálivka způsobuje také praskání hlíz, které pak jsou ohroženy infekcemi a nedorostou ta, jak bychom si představovali.

Čím zničit dřepčíky : Do listů vyžírají nepravidelné dírky a jsou schopni rostlinu zcela zlikvidovat. Boj proti dřepčíkům není složitý, velmi účinně na ně fungují žluté lepové desky. Jako postřik se doporučuje Karate Zeon na bázi pyrethroidů nebo NeemAzal na přírodní bázi.