Hnojení borůvek provádíme pouze brzy na jaře, při tvorbě poupat a po odkvětu. Zhruba od července se hnojení vyvarujeme. Hnojíme speciálními kyselými hnojivy bez obsahu chloru. V dnešní době si lze již vybrat z hnojiv určených přímo pro borůvky, ať již granulovaných, či kapalných.Zde jsou některé možnosti:
- Kávová sedlina: Kávová sedlina je mírně kyselá a může pomoci snížit pH půdy.
- Jehličí: Rozložené jehličí zvyšuje kyselost půdy a poskytuje organickou hmotu.
- Listí: Listí je výborným zdrojem organických látek a pomáhá udržet kyselost půdy.
Kávová sedlina obsahuje dusík, fosfor a další živiny, které jsou pro rostliny nezbytné. Můžete ji jednoduše rozprostřít kolem keřů borůvek jako mulč, což pomáhá udržovat vlhkost a zabraňuje růstu plevelů. Kávová sedlina také pomáhá snižovat pH půdy, což je ideální pro borůvky, které preferují kyselé prostředí.
Na čem rostou borůvky : Lesní borůvky rostou na polokeřích, které dosahují výšky až 50 cm, a plody mají přibližně velikost hrášku. Plody kanadských borůvek jsou přibližně dvakrát větší: mohou dorůst až do velikosti třešně. Borůvky obsahují barviva antokyany, které jim dodávají typicky tmavomodrou až černomodrou barvu.
Čím mulčovat borůvky
Při výsadbě borůvek je užitečné přihrnout o několik centimetrů rašelinu případně mulčovací kůru nad okolní terén. Borůvky koření mělce a budou tak odolnější proti přemokření. Po zasazení velmi vydatně zalijeme, více než obvykle, rašelina a substrát je suchý a musí se nejprve vodou dostatečně prosytit.
Čím se Přihnojuje : Základním organickým hnojivem je chlévská mrva, kompost, hnojůvka, rašelina, fekálie, nebo zelené hnojení. Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června.
Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.
Tekuté hnojivo můžete také vyrobit smícháním kávy s vodou (v malém množství) a ponecháním louhovat přes noc. Směsí pak můžete rostlinu zalít. Pokud vám v kávovaru zbyla nějaká káva a máte některou z těchto acidofilních rostlin, můžete ji aplikovat přímo a velmi dobře ji zředit vodou.
Čím hnojit borůvky na zahradě
Pokud si kladete otázku, jakým hnojivem hnojit borůvky, máte na výběr. Zvolit můžete hnojivo přímo určené borůvkám či vřesovištním rostlinám. Zvolit však můžete i granulky s rohovinou bohaté na dusík a fosfor. Zásadní je ale vybrat takové, které neobsahuje chlor.Borůvku pravidelně zalévejte, 2x týdně větší dávkou dešťové vody (cca. 10 l na rostlinu), zejména v horkých měsících. Pokud máte pouze vodu ze studny, tak do 10 litrové konve s vodou můžete pravidelně přidávat 0,5dc obyčejného octa, snížíte tím pH vody na optimálních cca. 5,5 pH.K nejčastějším patogenům, zejména za vlhkého počasí, patří Botrytis cinerea, napadající především květy. Následkem je jejich hnědnutí a opad, za příznivých podmínek mycelium prorůstá do výhonů, které hnědnou a zasychají.
Textilie pod mulčovací kůru. Jako podklad pod mulčovací kůru (nebo i jiný mulč) se používají tkané a netkané textilie. Tkaná textilie může být z přírodních materiálů, jako je juta, nebo z umělých materiálů.
Jak si vyrobit domácí hnojivo : Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.
Čím nejlépe hnojit : Perfektním jarním hnojením je kompost. Živiny se z něj postupně uvolňují po celý rok, a udržuje tak půdu výživnou a kyprou. Pokud nemáme přístup k čerstvým hnojivům, můžeme koupit granulované hnoje (kravský, slepičí či koňský) a přidat je i přímo k rostlinám.
Jak se dělá hnojivo z droždí
Jak namíchat hnojivo z droždí
Připravte si pět kostek droždí a rozmíchejte je v jednom litru vlažné vody. Tekutinu nalijte do jeden a půl litrové lahve, zavíčkujte a řádně protřepejte. Následně víčko odšroubujte a přikryjte pouze gázou. Takto připravený základ nechte na teplém místě dva dny kvasit.
Výluh z kopřiv je některými pěstiteli doporučován také jako přípravek na ochranu proti mšicím. V tomto případě se vyrábí tak, že 0,5 kg kopřiv (celé rostliny i s očištěnými kořeny) zalijeme cca 5 litry vody a necháme zhruba 14 dnů kvasit. Přecedíme a jako neředěný roztok aplikujeme na kolonie mšic.Milují kyselou půdu s vysokým obsahem humusu. Tyto podmínky nejlépe splňuje rašelina, která je pro pěstování borůvek přímo ideální. Na druhou stranu ale platí, že rašelina je velmi chudá na živiny. Ty se musí borůvkám uměle dodat, jinak se nedá čekat v jejich pěstování žádný převratný úspěch.
Čím přihnojit : posekanou trávu, listí, nevyužité plody, slepičí skořápky od vajec, zvířecí hnůj, ale i popel ze spáleného dřeva. To vše je ze své podstaty přírodní a bohaté na živiny, proto vytváří perfektní základ pro hnojení svých sezonních nástupců.