Do moderní předzahrádky se hodí okrasné trávy, půdokryvné keře a trvalky, trvalky trsovité, ale i pestrobarevné cibuloviny, bambus, na kmínek roubovaný jinan, což je doslova pravěká rostlina stejně jako třeba unikátní blahočet. Nechybí však ani dřeviny, které vyloženě vyžadují tvarování.nízký plot ze zimostrázu, nějaké jehličnany, trvalky nebo jako rozvolněné výsadby, což znamená, pár kusů jehličnanů, listnatých keřů, trvalek, cibulovin, okrasné trávy, doplněné štěrkem, kameny, lavičkou a osvětlením. Před samotnou výsadbou zvažte kromě velikosti prostoru i umístění předzahrádky vůči světovým stranám.Stromy okrasné nebo ovocné
Strom okrasný květem nebo plodem bývá zvlášť efektní. Předzahrádku mohou pěkně doplnit například některé slivoně (okrasné třešně, višně apod.), jeřáby, hlohy, okrasné jabloně. Ve venkovském prostředí se dobře hodí také ovocné stromy vhodné velikosti.
Co zasadit před vchod : Hlavní věcí je zasadit je na dobře osluněné místo. Na zimní období si můžete vybrat jalovce, borovice, buxus nebo borovice kleče. Tyto druhy dokonale zapadnou do aranžmá předzahrádky v chladných měsících.
Jak Naplanovat Predzahradku
Předzahrádka může působit moderně – symetricky, ale i tak trochu neuspořádaně – přírodněji. Hodí se do ní i šeřík, zlatice, levandule, rostliny a dřeviny různých velikostí, tvarů a barev listů. Zapomenout nesmíme na snadněji tvarovatelné listnáče a jehličnany, ovšem i na zakrslé borovice a jiné dřeviny.
Jaké trvalky do stínu : Trvalky do polostínu
- Kyprej vrbice – Lythrum salicaria ´Pink Blush´
- Dračík náprstníkový – Penstemon digitalis ´Dark Towers´ – 1 l.
- Hvězdnice novoanglická – Aster novae-angliae ´Purple Dome´
- Želonice lysá – Chelone obliqua – Alba – 2 l.
- Poděnka Tradescantia – ´Barbel´ Tradescantia x andersoniana.
Dárek na nástěnku
Druh zeleniny | Co vysadit vedle |
---|---|
cuketa/dýně | kukuřici, fazole, hrách, cibuli, špenát |
česnek | rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku |
fazole | ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev |
hrášek | kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát |
Oblíbenci, jako jsou plamének, vistárie, růže, zimolez, chmel a povíjnice se neobejdou bez popínací opory. Rostliny vysazené v těsné blízkosti zdi zjemní její strohé linie a přispějí k plynulému začlenění do okolí.
Co zasadit do pařezu
Skvěle se pro to hodí cibulky tulipánů, narcisů nebo ladoňky. V pařezu se budou skvěle vyjímat také kapradiny či macešky. U sázení si dejte pozor pouze na to, zda je pařez umístěn na slunné straně zahrady nebo spíše v polostínu až stínu. Podle toho následně zvolte vhodnou sazeničku.Jaký strom na zahradu kvůli stínu
Pěstování není úplně jednoduché, největší pravděpodobnost úspěchu máte s rychle rostoucími dřevinami s velkými plochými listy. Hodí se například morušovník, platan javorolistý nebo višeň pilovitá.Truhlíky by měly být samozavlažovací. Je proto dobré pěstovat je s rostlinami, které je nejen zajímavě tvarově nebo barevně doplňují, ale které také k růstu a kvetení potřebují podobné podmínky. Jsou to například aksamitníky, krásnoočka, ostálky, dvouzubce, gerbery, dvoutvárky nebo libory (lantany).
Předzahrádku můžeme uspořádat mnoha způsoby – střídmě i velkoryse, pestrobarevně i uniformně – a právě tím se budeme lišit. Určitě by si však neměli kolemjdoucí všímat z předzahrádky především opadaných obkladů soklové části domu, neupraveného trávníku a nebo odumírajícího keře.
Jak naplánovat osazení záhonu : Záhon nakypřete vidlemi nebo kypřicí motyčkou do hloubky přibližně 20 až 30 cm. Vytrhejte plevel, přimíchejte do půdy uleželý kompost a povrch uhrabejte do hladka. Poté by měla půda minimálně týden odpočívat, aby se usadila.
Jaké rostliny dát do stínu : Výběr trvalek do stínu
Dominují kapradiny, funkie (Hosta), pomněnkovec (Brunnera), barvínek (Vinca). Mnohé rostliny ve stínu i kvetou: zvonky (Campanula), srdcovka (Dicentra), orlíčky (Aquilegia), hluchavky (Lamium) a mnohé jiné. Z popínavek vzpomeneme břečťan (Hedera).
Co do truhlíků do stínu
Mezi balkonové rostliny dobře snášející stín řadíme například:
- Balkonové rostliny: begónie, africká kopřiva, popenec, netýkavka, fuchsie.
- Sezonní rostliny: zvonky, primule, dlužicha.
- Bylinky: kozlík lékařský, převislé a lesní jahody, máta, pažitka, mařinka vonná
Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady
- červená řepa, salát X špenát.
- zelí X jahody.
- kapusta kadavá X růžičková kapusta.
- okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
- fazole X fenykl.
- šalotka X hrách, fazole.
Nedáváme k sobě například plodiny, které mají stejné nebo podobné nároky na živiny a zároveň stejné odpadní látky, jako jsou například papriky, rajčata a okurky, ale spíše se snažíme kombinovat tyto rostliny jinak. Okurky s koprem, kopr má ráda i mrkev a třeba červená řepa.
Co zasadit mezi nášlapy : Jako rostliny mezi nášlapné kameny můžete použít rozchodníky, které rychle vyplní prostory mezi nimi. Pokud jste zvolili zámkovou dlažbu, pravděpodobně jste použili i obrubníky, které mohou těsně sousedit s úzkým prostorem volné plochy, která je jako stvořená na záhon nízkých trvalek, které budou chodník lemovat.