Pilatky jsou příčinou častého jevu, kdy stromy slivoní sice bohatě kvetou, ale nemají prakticky žádné plody. Výjimečné nejsou případy, kdy je napadeno více než 90 procent plodů. Ošetření insekticidy je třeba provést ve velmi krátkém termínu – v době, kdy opadlo 80 až 90 % květních plátků.Lze doporučit např. postřik Mospilan 20 SP nebo Sulka (při vyšších teplotách 20-25°C může pálit). Jarní postřik stromů (jabloní, třešní, švestek, drobného ovoce okrasných dřevin a rostlin,…) aplikujeme ke konci vegetačního klidu, na počátku rašení, do stádia zeleného až růžového poupěte, kdy už jsou škůdci vylíhlí.Alternativou je přírodní insekticid NeemAzal TS. Aktivní látkou je azadirachtin ze semen tropické rostliny Azadirachta indická (Azadirachta indica). Přípravek má nulovou ochrannou lhůtu. Proti pilatce švestkové funguje jako požerový insekticid, likviduje tedy pouze housenky.
Jak omladit starou švestku : Jak omladit starou švestku Staré odplozené větve se omlazují pomocí vlků, které rostou směrem vzhůru v místě před ohnutím větví pod vodorovnou úroveň. Takový vlk na konci května zakraťte za cca 5. listem (o jeden list výše než chcete) a v červnu odstraňte horní letorost.
Kdy se prořezávají švestky
Výchovný řez švestky se provádí dvakrát ročně. K prvnímu z nich lze přistoupit v momentě, kdy již pominou mrazy, ale ještě se neobjevily květy. Druhý lze poté provádět začátkem léta. V rámci výchovného řezu tedy můžete tvarovat korunu stromu.
Jak uchovat švestky na zimu : První způsob, jak švestky uchovat na zimu, je zmrazení. Zmrazit je můžete buď celé i s peckou (např. do knedlíků), rozpůlené vypeckované (do koláčů), nebo ve formě pyré (tedy svařené a rozmixované). V prvních dvou případech se držte toho, že švestky po vytažení z mrazáku nechte jen povolit.
Sterilují se při teplotě 85° Celsia 15 až 20 minut podle toho, jak jsou plody tvrdé.
Vajíčka začínají klást 10–12 dní po odkvětu švestek, samotné období kladení trvá 2–3 týdny. Celý vývoj larvy probíhá uvnitř pecky, kterou larva vyžírá. V důsledku tohoto poškození plody ukončují růst, předčasně se vybarvují, mumifikují a ve většině případů opadávají. Opad plodů lze pozorovat již na počátku července.
Co použít proti pilatce
Rychlé řešení spočívá v zavěšení bílých lepových desek na stromy. Systémovou ochranu proti pilatkám zajistí postřik koncentrátem Spintor, přírodním insekticidem Neemazale nebo hotovým postřikem Fast M, ke kterému nepotřebujete tlakový postřikovač a nemusíte následně nádobu čistit.Ošetření se provádí preventivně v pevně daný čas, tj. jednou před květem a dvakrát po odkvětu angreštů, rybízů, borůvek nebo brusinek. tj. 1x postřik před květem, 1x postřik po odkvětu a za 10-14 dní poté provedete poslední postřik.Řez švestek doporučujeme provádět hned z jara po vykouknutí prvních pupenů. Řez švestky na jaře totiž nekomplikují listy a lépe je tak vidět, co by se mělo prostříhat. Prořezání švestky v únoru spadá do kategorie mýty a pověsti. Je však možné nahradit jaro druhou polovinou června nebo dobou po sklizni.
Jak stříhat švestku
- První rok je nutné provést řez švestek ihned po objevení se prvních pupenů s příchodem jara.
- Následující jaro se ve stejnou dobu pokoušíme vytvořit základ pro korunu a to tak, že necháme pouze 3 až 4 nejsilnější větve, které zkrátíme minimálně o polovinu své délky v závislosti na tloušťce.
Jak dlouho vydrží švestky : Švestky lze skladovat poměrně snadno. V chladničce vydrží asi týden. Za optimálních podmínek, například v chladírně, kde se teplota pohybuje mezi –1 a 0 stupni Celsia a relativní vlhkost vzduchu je 90 procent, je lze skladovat dokonce až osm týdnů. Rozpůlené a vypeckované švestky lze rovněž zmrazit.
Jak uchovat sušené švestky : Při teplotě zhruba 15 °C zůstane ovoce stabilní po dobu 1 roku. Při teplotě zhruba 25 °C vydrží sušené ovoce poloviční dobu, tedy asi 6 měsíců. Pro delší skladování dejte ovoce do mrazáku, kde vydrží téměř neomezeně dlouho.
Jak zavařit sušené švestky
Švestky lze je zavařit i bez cukru. V tomto případě je lepší použít švestky půlené, namačkat je do sklenic, zalít několika lžícemi vody a zavařit. V obou případech okolo 80 stupňů na cca 25 minut. Půlené švestky zavařujeme v kterémkoliv stádiu zralosti, švestky celé by měly být mírně nedozrálé.
Na listech meruněk se Šarka projevuje ve formě žlutozelených nebo světlezelený kreseb, proužků, prstenců nebo skvrn, které jsou nejvýraznější v první polovině vegetačního období. Na povrchu plodů meruněk lze příznaky Šarki pozorovat krátce před jejich dozráním. Projevují se poměrně velkými bělavými kresbami a kroužky.Postřik se provádí obvykle na konci kvetení (v době počátku opadu korunních plátků).
Jak vypadá pilatka : Jak vypadá pilatka švestková
Dospělá pilatka vypadá jako malá muška (pilatka na obrázku je hodně zvětšená). Ve skutečnosti je velká asi 4-5 mm a její tělo je téměř černé. Křídla má průhledná. Larvy pilatky švestkové jsou bělavé, nažloutlé nebo zelenavě bílé.