Ty nejznámější a nejpoužívanější jsou desky Silca a nově Skamotec 225. Jsou to desky německého výrobce a donedávna se jednalo o nejpoužívanější kalcium silikátové desky na trhu. Jejich pevnostní tlak je 1,4 MPa a oproti deskám SKAMOTEC s pevnostním tlakem 2,8 MPa jsou desky Silca i nadále kamnáři a krbaři používána.V prostoru krbové obestavby a v dostatečné vzdálenosti od napojení krbové vložky na vzduch volíme tepelně odolný materiál, např. Al-flexi hadici daného průměru. To je důležité kvůli vysokým teplotám v prostoru obestavby, ale táké pro možné vniknutí horkého vzduchu do přívodního potrubí při přikládání.Cena obestavby se pohybuje kolem 40 – 50 tisíc dle typu krbu – konvekční nebo sálavý, které realizuji nejčastěji. S vybraným typem vložky pak stavba krbu vyjde na 90 – 150 tisíc v závislosti na vložce.
Jakou Perlinku na krb : Pro finální podobu krbové obestavby je pod vrchní omítku vhodné použít kamnářskou perlinku. Kamnářské perlinka je teplotné odolná tkanina, která zajistí, aby výsledná podoba krbu při jeho namáhání nevykazovala praskliny. Zajišťuje a eliminuje tedy při teplotní roztažnosti materiálů obestavby jejich odolnost.
Co dát na zeď za krbová kamna
Prvotním předpokladem je to, že ve zdi za krbovými kamny nesmí být instalována elektřina, voda ani plyn. Pro izolaci použijte nehořlavé izolační desky typu: Varmsen, Thermax, Skamotec, Promasil, Silca apod. Stavebně izolační desky určené speciálně pro stavbu a izolaci krbů a mají odolnost až do 1000 °C.
Proč smrdí krbová kamna : Krbová kamna (krbové vložky) jsou znečištěny, zaneseny prachem a nečistotami. Po prvních zatopeních v přechodovém období se občas objeví zápach. Není to již barva, ale pochází to ze zahoření sazí, nečistot a dehtu.
Teplota od 120 do 240 °C – je ideální. Takto probíhající hoření je velmi úsporné, čisté a zajistí dosažení největší účinnosti krbových kamen. Teplota na 240 °C – je již vysoká, vzniklá tepelná energie není zcela využívána a je zbytečně odváděná mimo vyhřívaný objekt, dochází k přetápění systému.
Vyzdíme spodní část obezdívky, na které bude vložka usazena, a proložíme ji kovovými překlady. Na připravený základ usadíme krbovou vložku a napojíme na komín. Vložku obezdíváme ze stran a myslíme na to, aby se žádná část nedotýkala samotné krbové vložky.
Čím natřít krb
Nejjednodušší je použít hotové barvy. Někteří výrobci nabízejí minerální interiérové barvy na bázi silikátů v různých odstínech, které se snadno nanáší válečkem nebo štětcem. Nový nátěr dokáže zázraky a také změní efekt krbu.Minimální odstupy předmětů od topného tělesa, tedy třeba krbových kamen s výměníkem i bez něj, určuje norma ČSN 06 1008/1997. Největší prostor potřebují kamna zepředu – celých 80 centimetrů. Zboku a zezadu by měla mít kamna prostor minimálně 20 centimetrů.Pokud chcete obložit prostor za krbem, musíte si vybrat takový obklad, který je žáruvzdorný. Skvěle vám k tomu poslouží krbové obestavby – betonové obklady a také obklady z přírodního kamene. Nevhodné jsou oproti tomu obklady ze sádry.
Nábytek, stěny a krb můžete vyčistit smícháním kbelíku s vodou a bílým octem. Otřete povrch hadříkem. Můžete použít hadr a navlhčit ho bílým octem. Zatřeste jím v místnosti a zápach se sníží.
Jak často čistit krbová kamna : Krb potřebuje alespoň jednou týdne vyčistit
Naprostým základem správně péče o krb je jeho pravidelné čistění. Pravidelností máme na mysli čištění alespoň jedenkrát do týdne, v ideálním případě klidně i vícekrát. Čím víc krb používáte, tím více samozřejmě musíte zintenzivnit i frekvenci jeho údržby.
Jak dostat teplo z krbu do patra : Pro bungalovy, tedy nízkopodlažní domy, je vhodnější nucený systém vytápění. Součástí potrubí je krbový ventilátor. Ten automaticky sepne, jakmile vzduch dosáhne nastavené teploty. Ventilátor zvládne rozvést teplo i do dlouhého potrubí a perfektně tak vytopit všechny místnosti.
Jak rozvést teplo z krbu po domě
Pokud je potřeba rozvést teplý vzduch od krbu i do dalších místností, je možné použít buď tzv. samotížný rozvod vzduchu, kdy je k cirkulaci vzduchu využívána jen jeho přirozená vlastnost po jeho zahřátí, nebo použít tažný ventilátor, který rozvede horký vzduch i do vzdálenějších místností.
Kamna by měla stát alespoň 20 cm od stěny, vzdálenost od hořlavých materiálů by měla být více než 80 cm. V okolí krbu nebo kamen by měla být také nehořlavá podlaha – podložka z bezpečnostního skla nebo nehořlavá deska má přesahovat minimálně do vzdálenosti 50 cm před ohništěm a 30 cm na boční straně.Můžete si také určit, jak vysoko má být krbová vložka celkově umístěna, tedy jak vysoko bude sklo vložky, a tedy dveře vložky pro plnění. Obvykle se dělá římsa o velikosti 10×10 cm (10 cm vysoká a 10 cm hluboká) přes celou obestavbu krbu. Výška krbu je obvykle 30 až 40 cm nad úrovní finální podlahy.
Čím natřít venkovní krby : pro vlastní nátěr můžete použít fasádní barvy v4018 barlet silikon nebo v4015 barlet silikát vždy s důkladnou penetrací určeným penetračním prostředkem. před aplikací penetrace je nutné povrch betonu důkladně očistit, odstrnit případně zvětralé, nesoudržné částice z povrchu.