Samotná výroba je velice jednoduchá. Stačí rozříznout vanilkové lusky a nakrájet je na menší kousky. Kousky lusků se pak společně s alkoholem vloží do čisté a dobře uzavíratelné lahvičky. Po uzavření ji skladujeme na temném místě po dobu 2 až 3 měsíců občas lahvičku protřepeme.Vanilkový extrakt je zkrátka a jednoduše koncentrovaný výtažek z vanilky, který se vyrábí naložením vanilkových lusků v alkoholu. Má zlatou až tmavě hnědou barvu a výraznou chuť i vůni. Můžu ho něčím nahradit Ano, můžete ho nahradit vanilkovým luskem, je to ale v důsledku finančně náročnější.Zatímco vanilkový cukr obsahuje skutečnou vanilku a její množství musí být uvedeno ve složení, vanilinový či vanilínový cukr obsahuje pouze syntetické aroma a žádná skutečná vanilka v něm není ani ve stopovém množství.
Proč je vanilková zmrzlina žlutá : Proč ale máme zafixováno, že vanilková zmrzlina nebo pudink musí mít žlutou barvu Vysvětlení je prosté – původně se pudink i zmrzlina připravovaly z mléka či smetany, ale hlavně – ze žloutků. Proto měly výrobky – nejčastěji ochucené vanilkou či později přírodně identickým vanilinem – žlutou barvu.
Čím lze nahradit vanilkový lusk
Vanilkový lusk: vanilkový extrakt (1 lusk= 2 a 1/2 lžičky vanilkového extraktu), vanilkový cukr, vanilkový prášek. Nejčastěji používám vanilkový extrakt. Nejčastěji do pudingu, zmrzliny i krémů. Použít lze i vanilkovou pastu.
Jak si vyrobit domácí vanilkový cukr : Nejrychlejší způsob výroby vanilkového cukru je vyškrábnout z rozříznutého lusku semínka, prázdný lusk nakrájet na menší kousky a spolu se semínky promíchat s cukrem. Vše uložíme do láhve, dobře zavřeme a necháme aromatizovat.
Nejčastěji používám vanilkový extrakt. Nejčastěji do pudingu, zmrzliny i krémů. Použít lze i vanilkovou pastu. Vanilkový extrakt si doma můžete i vyrobit.
Kouzelná vanilková pasta se hodí k přímé spotřebě – tato pasta nejen že voní, ale také ji můžete rovnou ochutnat nebo touto pastou polít třeba ranní musli nebo ji přidat do kávy, horké čokolády, cappucina, šlehačky… Použití je velmi jednoduché: 1kávová lžička pasty plně nahradí 1 vanilkový lusk.
Na co se používá vanilkový cukr
Vanilkový cukr slouží jako přísada na pečení a zvýraznění chuti kynutých, třených a piškotových těst. Přidáváme ho do krémů, tvarohů, zmrzlin a koktejlů. Sypeme jím koláče palačinky, nebo kaše. Na posypání moučníků smícháme obsah sáčku se 7 lžícemi moučkového cukru.Příprava vanilkové zmrzliny není náročná. Budete potřebovat jen vanilkový lusk, měkký tvaroh, mascarpone a cukr. Všechny ingredience smícháte a nakonec přidáte zrníčka z vanilkového lusku. Pokud máte pocit, že směs není dostatečně podle vaší chuti, můžete přidat u trochu vanilkového cukru.Vanilka voní intenzivně a lehce nasládle. Chutná sladce, trochu kořenitě. Užívá se především do sladkých pokrmů, do čokolády, kávy, dezertů všeho druhu, do ovocných kompotů a salátů. Pro zjemnění se přidává do koláčů a pečiva.
Hrnek cukru: 3/4 hrnku medu, 3/4 hrnku javorového sirupu, 2/3 hrnku agávového sirupu, za 1 hrnek krupicového cukru použijte 1 a 1/4 hrnku moučkového cukru, nebo použijte 1 hrnek hnědého cukru, třtinového anebo kokosového. Když potřebujete lžičku citronové šťávy: Nahraďte 1/4 lžičky jablečného octa.
Co místo Vanilkoveho cukru : Nejčastěji používám vanilkový extrakt. Nejčastěji do pudingu, zmrzliny i krémů. Použít lze i vanilkovou pastu. Vanilkový extrakt si doma můžete i vyrobit.
Jak se vyrabi vanilkový cukr : Vanilkový cukr se vyrábí naprosto jednoduše – smíchá se čistý cukr a do něj se přidá mletá vanilka. To je rozdíl mezi vanilkovým a vanilinovým cukrem: vanilinový cukr se vyrábí jakožto náhražka toho vanilkového. Je sice levnější, ale nemá tak úžasnou chuť, navíc se v dnešní době vyrábí z odpadu při výrobě celulózy.
Jak si udělat doma vanilkový cukr
Nejrychlejší způsob výroby vanilkového cukru je vyškrábnout z rozříznutého lusku semínka, prázdný lusk nakrájet na menší kousky a spolu se semínky promíchat s cukrem. Vše uložíme do láhve, dobře zavřeme a necháme aromatizovat.
Základem je 150 g jemného tvarohu, 150 g zakysané smetany a 100 ml smetany ke šlehání. Tvaroh dobře promícháme se zakysanou smetanou a zašleháme do vyšlehané šlehačky. Do směsi nakonec můžeme přimíchat pokrájené ovoce podle libosti a naplnit jí formičky na nanuky nebo třeba obyčejné kelímky od jogurtu.Vanilkové rohlíčky, vanilková zmrzlina, vanilkový krém k buchtičkám, vaječný likér… Pravá vanilka je vzácné a drahé koření, její chuť a aroma je ale nenahraditelná, nezkoušejte pravou vanilku nahradit syntetickým vanilinem, výsledkem budete zklamaní…
Co to je vanilka : Vanilka pravá nebo též vanilka plocholistá je v podstatě popínavá teplomilná orchidej z čeledi vstavačovitých. V současné době se vanilka vyváží z Mexika, Réunionu, Madagaskaru, Indonésie a Tahiti. Plodem této vytrvalé rostliny je úzká válcovitá tobolka dlouhá asi 16-30 cm se spoustou drobných semen.