Čím nahradit knäckebrot?
6 tipů, čím nahradit bílé pečivo

  1. Kukuřičné tortilly. Obrovskou výhodou kukuřičných tortill je absence lepku.
  2. Žitný chléb. Chléb ze žita je tmavší, hutnější, výživnější a většinou i chutnější než klasický pšeničný chléb.
  3. Kváskový chléb.
  4. Listy salátu.
  5. Sladké brambory a zelenina.
  6. Květáková placka.

Důvodem, proč se knäckebrot řadí mezi základní potraviny dietářů, je, že obsahuje méně kalorií a především méně lepku než klasické bílé pečivo, zato je v něm hodně vlákniny. Platí ale, že je důležité, z jaké mouky a jak kvalitní knäckebrot kupujete.5 variant, čím nahradit bílé pečivo

  1. Špaldové pečivo. Jemná chuť špaldy připomíná oříšky.
  2. Celozrnné pečivo. Má vyšší obsah potravinové vlákniny, vitaminů skupiny B, D a E, enzymů a minerálních látek než klasické pšeničné pečivo.
  3. Knäckenbrot.
  4. Rýžové chlebíčky.
  5. Žitné pečivo.

Jaké pečivo je vhodné při hubnutí : Snažíme se upřednostňovat takové druhy, které mají vyšší celozrnný podíl a více vlákniny, které kromě pšeničné mouky obsahují ještě další druhy mouk, nižší tzv. glykemický index, méně soli a mají další přidané hodnoty jako např. nižší obsah lepku ve prospěch jiných rostlinných bílkovin apod.

Co se stane když přestanete jíst pečivo

Odbouráním sacharidů totiž mozek přichází o přirozený zdroj energie a vy jste unavená a podrážděná. Další příznaky tzv. Ketozy (v této fázi už tělo spaluje tuky) jsou: nepříliš voňavý dech, sucho v puse, slabost, nespavost, nevolnost a psychická nepohoda.

Co k večeři když není pečivo : U nas je na večeři nejčastěji polévka, můžeš střídat se saláty, omeletou. Zabere to stejně času jako studená večeře a polévku můžeš mít na víc dní.

10 potravin, které bys měla jíst každý den

  1. Celozrnné produkty (vláknina)
  2. Mandle nebo kešu ořechy (zdravé tuky)
  3. Quinoa nebo fazole (bílkoviny)
  4. Listová zelenina (hořčík)
  5. Chilli papriky (kapsaicin)
  6. Borůvky nebo zelené doplňky stravy (antioxidanty)
  7. Jablka (quercetin)
  8. Ryby (omega 3 mastné kyseliny)


Margarín. Margaríny jsou naopak dobrá volba. Jsou, na rozdíl od másla, vyrobeny z kvalitních rostlinných olejů a tuků a neobsahují cholesterol. “Mají i vyvážené složení mastných kyselin s vysokým podílem polynenasycených mastných kyselin,“ zmiňuje dietoložka Karolína Hlavatá.

Jaký chleba jíst při hubnutí

"Vyloučení pečiva z jídelníčku při snižování váhy nemá své opodstatnění, ač to některé diety radí. Doporučujeme však pouze tmavý nebo celozrnný chléb a pečivo. Mají příznivý obsah energie i vysokou biologickou hodnotu a dokážou dobře zasytit.nadbytek syrové zeleniny nebo ovoce. kombinace obilí a ovoce (typicky kaše na sladko místo jídla nebo příliš mnoho “zdravých” dezertů z obilí a ovoce) velké množství luštěnin (pozor na správně uvařené luštěniny) a nedostatek tepelně upravené zeleniny k nim.Co jíst, abyste zhubli v oblasti břicha

  1. Rýže. Bílá rýže je ideální pro lidi s podrážděným trávicím systémem.
  2. Celozrnné těstoviny. Pokud chcete zhubnout v oblasti břicha, volte produkty z celozrnné mouky.
  3. Celozrnné pečivo.
  4. Bohaté zdroje bílkovin.
  5. Semena luštěnin.
  6. Ovesné vločky.
  7. Kaše.
  8. Otruby.


Cukrová abstinence se může projevit psychickými, tak fyzickými symptomy – včetně depresí, úzkosti, zamlžení mysli, bolestí hlavy, únavy a závratí. Konzumace cukru se od roku 2008 celosvětově snižuje. Odborníci na zdravý životní styl to kvitují, jelikož nadměrná spotřeba cukru může za mnohé zdravotní neduhy.

Jaký druh pečiva je nejzdravější : Dobrou volbou bude žitné nebo kváskové pečivo. Obsahuje více vlákniny, minerálních látek a vitaminů. Pozitivem také je, že žitný chléb vydrží déle čerstvý a chutný. Největší podíl vlákniny je ale v pečivu celozrnném (ve 100 g je průměrně 10 g vlákniny), je také náročnější na trávení.

Co snídat Místo pečiva : V jídelníčku je v podobě přílohy můžou nahradit například brambory, rýže, luštěniny, ale i (ideálně celozrnné) těstoviny. Místo obloženého chlebu je možné snídat například obložené omelety nebo kaše, vyrobené z obilovin nebo pseudoobilovin, v případě dospělých konzumentů zejména nemléčných.

Co jíst a nepřibrat

Omezte spotřebu tučného (sýry, maso, tučné mléčné výrobky…). Konzumujte dostatečné množství zeleniny a výrobků s vysokým obsahem vlákniny. Zvyšte příjem jídel s obsahem komplexních cukrů (rýže, luštěniny, kuskus, vločky…).

Zelenina, luštěniny, ořechy, bílkoviny, celozrnné obiloviny, kvalitní maso, vejce a mléčné výrobky tvoří základ zdravého pestrého jídelníčku. Jezte zdravě a zároveň chutně.Ne však všechny. Nejlepší kvalitu tuku prokázaly Flora Gold a Rama s olejem z vlašských ořechů. Naopak nejhorší byl směsný tuk Pozdrav z hor značky Bohemilk. Obsahoval velké množství nasycených mastných kyselin, a především téměř pět procent škodlivých transmastných kyselin.

Jak upéct chleba bez mouky : Jak připravit semínkový chléb

Smícháme vločky, sůl, slunečnici, jáhly, pohanku a ořechy. V jiné nádobě smícháme vodu, psyllium, chia, lněné semínko, sladidlo (pokud používáme) a necháme minutku nasáknout. Smícháme suché ingredience s mokrými a vložíme těsto do formy na pečící papír.