Čím nabarvit kraslice?
Tradičně se ke zdobení kraslic používaly kosočtverce, ale klidně můžete vyzkoušet i jiné tvary, například úzké pásky. Fantazii se meze nekladou. Kousky slámy se na vajíčko připevňují lepidlem. Popsaným způsobem z kosočtverečků slámy vytvoříte celé vzory, většinou šesti nebo osmicípé hvězdice.Můžete použít klasický včelí vosk, včelí vosk obarvený barvami nebo můžete použít i voskovky.Přírodní rostlinná barviva

Světle modrou kraslici vytvoříte pomocí červeného zelí. Ať zvolíte jakékoli přírodní barvivo, postup je prakticky stejný. Slupky z cibule, najemno nakrájené zelí nebo černý čaj vařte spolu s vejci. Přidejte trochu octa, slouží jako ustalovač barviv.

Jak zdobit vejce Voskovkami : Jak malovat vejce voskem

Voskovky necháme úplně rozpustit a ještě chvilku prohřát, špendlíkovou hlavičku také na chvíli ponoříme do rozpuštěného vosku, aby se i ona prohřála. Pak už jen stačí malovat motiv, pracujeme velmi rychle, protože vosk rychle tuhne. Před každou linkou nebo tečkou namočíme špendlík do vosku.

Čím se maluje

Chcete-li začít malovat, vyberte si mezi akvarelem, akrylem, olejem nebo pastelem, jsou to nejrozšířenější malířská média. Pastely a akvarelové pastelky jsou navíc použitelné jak pro malování, tak pro kresbu. Můžete zkusit i temperu.

Jak malovat kraslice voskem : Někomu pomůže si u malování počítat, než získá jistotu: na "jedna dva" nahřejte hlavičku špendlíku, na "tři" ji ponořte do vosku a na "čtyři" namalujte kapku. Jen pamatujte, že dobře nahřátá hlavička je základ úspěchu. Voskem namalované vajíčko pak už stačí namočit do barvy, pár minut počkat a kraslice je na světě.

A na závěr, kdo chce, ale není to nutné, může vosk opatrně z kraslic setřít hadříkem nebo savým papírem nahřátým na zapnuté plotýnce vařiče – stačí vařič rozehřát a pak ho stáhnout na jedničku.

Stoupací vosky se nanáší do středové části, tedy do oblasti stoupací komory. Její délka je obvykle kolem půl metru, ale doporučujeme nechat si ji vyměřit v odborném servisu, protože závisí na hmotnosti lyžaře a tvrdosti běžky. Příliš krátká nebo naopak dlouhá mazací komora ztěžuje pohyb a snižuje pohodlí běžkaře.

Jak originalne obarvit vajíčka

Asi nejznámějším postupem je barvení vajíček pomocí cibulových slupek. Hnědá vajíčka získáte také povařením s dubovou kůrou, o tmavší hnědou se pak postará vaření v silné kávě se lžící octa nebo luhování v silném černém čaji. Nejtmavších odstínů docílíte vařením vajíček ve vodě spolu s dávkou sazí.Jedná se o natvrdo uvařená nebo vyfouknutá prázdná vejce, která jsou zdobená různými ornamenty a technikami. Již od dob raného křesťanství jsou kraslice spojeny s Velikonocemi, kde symbolizují plodnost a znovuzrození, a slouží ženám a dívkám jako odměna pro koledníky za tzv. pomlazení, vyšlehání pomlázkou.Vosk se používá včelí, nebo z klasické svíčky, popř. smíchaný z obou zdrojů. Využít můžeme také voskové pastelky (voskovky). Buď můžeme rozpustit kousky voskovek a využít je k barvení, nebo je můžeme přimíchat do rozpuštěného vosku.

A na závěr, kdo chce, ale není to nutné, může vosk opatrně z kraslic setřít hadříkem nebo savým papírem nahřátým na zapnuté plotýnce vařiče – stačí vařič rozehřát a pak ho stáhnout na jedničku.

Čím kreslit : Chcete-li začít malovat, vyberte si mezi akvarelem, akrylem, olejem nebo pastelem, jsou to nejrozšířenější malířská média. Pastely a akvarelové pastelky jsou navíc použitelné jak pro malování, tak pro kresbu. Můžete zkusit i temperu.

Jaký je rozdíl mezi temperou a akrylem : Rozdíl mezi temperami a akrylovými barvami je přibližně stejný jako mezi vodovkami a akvarelovými barvami. Tempery jsou řidší a méně krycí. Jsou na vodní bázi, mají velmi dobré krycí vlastnosti, rychle schnou, ale po zaschnutí je možné opět je rozmýt. „Jsou levnější variantou než barvy akrylové.

Jak malovat aby nebyly fleky

Dvouvrstvý přístup. Namalujte povrch dvěma vrstvami. První vrstva, zvaná také podkladová vrstva, zajistí lepší přilnavost barvy k povrchu a minimalizuje vznik fleků. Po dokončení první vrstvy nechte povrch úplně vyschnout, než aplikujete druhou vrstvu.

Nejčastěji se používají tvary kapek nebo obyčejné tečky. Až vajíčka ozdobíte, máte dvě možnosti, jak s nimi naložit. Buď je můžete ponechat tak, jak jsou, nebo je dále ponořit do barviva (nesmí být horké, aby se vosk nerozpustil). Až na nich barva zaschne, vosk se setře a pod ním se objeví ornament v barvě skořápky.Horká voda vosk rozpustí a měl by se uvolnit ze dna. Jakmile je voda dostatečně chladná, abyste se jí mohli dotknout, můžete vosk vyklopit do sítka, aby se zachytil, a poté jej zlikvidovat. Tento způsob je nejlepší řešení i pro větší svíčky. To je skvělá volba pro malé svíčky.

Jak navoskovat běžky bez žehličky : Použijeme škrabku na vosk, pomocí které starý vosk stáhneme ze skluznice dolů. Poté na skluznici naneseme smývač na vosky a postupujeme podle návodu. Většinou výrobce doporučuje nechat smývač na běžce působit zhruba 1 až 2 minuty a poté dosucha otřít hadříkem nebo speciální čisticí utěrkou na běžky.